Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ćwiczenia aerobowe i tai chi poprawiają sen u pacjentów z rakiem płuc

Ćwiczenia aerobowe i tai chi poprawiają sen u pacjentów z rakiem płuc

Według badania opublikowanego w Gamma Onkologiazaawansowani pacjenci Rak płuc Odnotowali poprawę wszystkich rytmów dobowych, funkcjonowania fizycznego, snu i dyskomfortu psychicznego, gdy konsekwentnie angażowali się w ćwiczenia aerobowe (AE) i tai chi (TC) w ramach opieki nad ofiarami.

Badanie wykazało, że pacjenci z zaawansowanym rakiem płuc cierpią na przewlekłe zaburzenia snu, które wpływają na ich psychikę. Stan zdrowia pacjentów chorych na raka można poprawić poprzez ćwiczenia fizyczne. Stwierdzono, że ćwiczenia AE i ćwiczenia umysłu i ciała (MBE) pomagają pacjentom we wczesnym stadium raka. Celem tego badania jest ocena AE i TC oraz ich wpływu na jakość snu, parametry snu i jakość życia związaną ze stanem zdrowia u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc.

Grupa osób starszych ćwiczących lekcje Tai Chi w salach gimnastycznych opieki nad osobami starszymi | Źródło obrazu: SB Arts Media — Stock.adobe.com

W randomizowanych badaniach klinicznych porównano grupy AE i TC z grupą kontrolną. Rekrutacja wszystkich pacjentów trwała od 19 grudnia 2018 r. do 7 września 2021 r. Pacjenci pochodzili z 3 głównych szpitali publicznych w Hongkongu, głównie z klinik onkologicznych i przychodni lekarskich. Pacjenci, u których zdiagnozowano niedrobnokomórkowego raka płuc w stopniu IIIB lub IV, mieli 18 lat lub więcej, w poprzednim roku nie zdiagnozowano u nich nowotworu, nie ćwiczyli regularnie i ich stan sprawności według Eastern Cooperative Oncology Group wynosił od 0 do 2, i nie brała aktywnego udziału w zajęciach AE lub MBE. Wykluczono pacjentów z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, zaburzeniami neurologicznymi lub psychiatrycznymi.

Do 16-tygodniowego badania wszystkich pacjentów przydzielono losowo do 3 grup: AE, TC i grupy kontrolnej. AE przeprowadza się dwa razy w miesiącu w formie ćwiczeń grupowych i domowych, przy czym każda sesja grupowa trwa 1 godzinę. Zalecano ćwiczenia domowe trwające 150 minut w tygodniu o umiarkowanej intensywności i 2–3 ćwiczenia oporowe co drugi dzień. Pacjenci przyjmujący TC uczestniczyli w 60-minutowych sesjach grupowych dwa razy w tygodniu. Wszyscy pacjenci wykonali TC metodą Yanga na koniec 16 tygodni oceny. Pacjentów z grupy kontrolnej poproszono o podjęcie aktywności fizycznej w ilości zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia. Dane zbierano na początku badania, po interwencji (T1) i 8 miesięcy po zakończeniu interwencji (T2).

READ  Koronawirus Covid 19: amerykańscy sceptycy wirusowi ponownie rozważają szczepienie w związku z falą delta

Subiektywną jakość snu oceniano za pomocą Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Oceniono także zmęczenie, stres psychiczny, funkcjonowanie fizyczne, rytm kortyzolu, przeżycie 1 roku, obiektywne parametry snu i jakość życia.

W badaniu wzięło udział 226 uczestników, których podzielono równo na trzy grupy. Średni (SD) wskaźnik uczestnictwa AE i TC wyniósł 8,50 (1,76) i 27,30 (2,94). Średni wiek uczestników wynosił 61,41 (zakres 35–78) lat, a 54,0% uczestników stanowiły kobiety. Czas trwania samokształcenia był różny w trzech grupach i wynosił 147,50 (48,30) minut w grupie AE, 127,83 (50,01) minut w grupie TC i 71,02 (91,29) minut w grupie kontrolnej.

Spadek PSQI stwierdzono zarówno w przypadku AE (różnica między grupami, -2,72; 95% CI, -3,97 do -1,46), jak i TC (różnica między grupami, -4,21; 95% CI, -5,48 do -2,94) w porównaniu Z grupą kontrolną w T1. Różnice te utrzymywały się w T2 zarówno w przypadku AE (różnica między grupami, -1,75; 95% CI, -3,24 do -0,26), jak i TC (różnica między grupami, -3,95; 95% CI, -5,41 do -2,49). Większe zmniejszenie PSQI stwierdzono w grupie TC w porównaniu z grupą AE zarówno w T1 (różnica, -1,49; 95% CI, -2,77 do -0,22), jak i T2 (różnica, -2,20; 95% CI, -3,57). do – 0,83).

Wyniki zmęczenia były niższe w grupie TC w porównaniu z AE, grupą kontrolną w T1 i samą grupą kontrolną w T2. Zarówno TC, jak i AE spowodowały niższe wyniki w zakresie lęku i depresji oraz poprawę w teście 6-minutowego marszu. Mediana czasu przeżycia była wyższa w grupie AE (47,76 tygodnia) w porównaniu z grupą kontrolną (44,20 tygodnia), ale w grupie TC była najwyższa (49,18 tygodnia).

Badanie to miało pewne ograniczenia. Uczestnicy byli świadomi zadania grupowego, które mogło wprowadzić stronniczość w oczekiwaniach. Dawka AE była niższa niż TC. Być może niektórzy pacjenci byli bardziej zdeterminowani, aby zmienić swój styl życia. Samodzielne zgłaszanie udziału w ćwiczeniach mogło prowadzić do przeszacowania aktywności fizycznej. Drugorzędowe punkty końcowe dają wyniki, które należy uznać za bardziej eksploracyjne ze względu na wielokrotne porównania.

READ  Prima Weight Loss Dragons Den UK (Pigułki 2022 Recenzje) Tabletki i kapsułki Efekty uboczne

Stwierdzono poprawę w zakresie zaburzeń snu, lęku, depresji i funkcjonowania fizycznego, gdy pacjenci z zaawansowanym rakiem płuc uczestniczyli w AE i TC, przy czym pacjenci z TC mieli lepszy sen nawet w porównaniu z grupą AE. Badacze doszli do wniosku, że zarówno AE, jak i TC należy rozważyć jako opcje leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc.

odniesienie

Takemura N, Cheung DST, Fung DT i in. Skuteczność ćwiczeń i interwencji tai chi na jakość snu u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc: randomizowane badanie kliniczne. Gamma Onkol. Opublikowano w Internecie 7 grudnia 2023 r. doi:10.1001/jamaoncol.2023.5248