Według badania opublikowanego w Gamma Onkologiazaawansowani pacjenci Rak płuc Odnotowali poprawę wszystkich rytmów dobowych, funkcjonowania fizycznego, snu i dyskomfortu psychicznego, gdy konsekwentnie angażowali się w ćwiczenia aerobowe (AE) i tai chi (TC) w ramach opieki nad ofiarami.
Badanie wykazało, że pacjenci z zaawansowanym rakiem płuc cierpią na przewlekłe zaburzenia snu, które wpływają na ich psychikę. Stan zdrowia pacjentów chorych na raka można poprawić poprzez ćwiczenia fizyczne. Stwierdzono, że ćwiczenia AE i ćwiczenia umysłu i ciała (MBE) pomagają pacjentom we wczesnym stadium raka. Celem tego badania jest ocena AE i TC oraz ich wpływu na jakość snu, parametry snu i jakość życia związaną ze stanem zdrowia u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc.
W randomizowanych badaniach klinicznych porównano grupy AE i TC z grupą kontrolną. Rekrutacja wszystkich pacjentów trwała od 19 grudnia 2018 r. do 7 września 2021 r. Pacjenci pochodzili z 3 głównych szpitali publicznych w Hongkongu, głównie z klinik onkologicznych i przychodni lekarskich. Pacjenci, u których zdiagnozowano niedrobnokomórkowego raka płuc w stopniu IIIB lub IV, mieli 18 lat lub więcej, w poprzednim roku nie zdiagnozowano u nich nowotworu, nie ćwiczyli regularnie i ich stan sprawności według Eastern Cooperative Oncology Group wynosił od 0 do 2, i nie brała aktywnego udziału w zajęciach AE lub MBE. Wykluczono pacjentów z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, zaburzeniami neurologicznymi lub psychiatrycznymi.
Do 16-tygodniowego badania wszystkich pacjentów przydzielono losowo do 3 grup: AE, TC i grupy kontrolnej. AE przeprowadza się dwa razy w miesiącu w formie ćwiczeń grupowych i domowych, przy czym każda sesja grupowa trwa 1 godzinę. Zalecano ćwiczenia domowe trwające 150 minut w tygodniu o umiarkowanej intensywności i 2–3 ćwiczenia oporowe co drugi dzień. Pacjenci przyjmujący TC uczestniczyli w 60-minutowych sesjach grupowych dwa razy w tygodniu. Wszyscy pacjenci wykonali TC metodą Yanga na koniec 16 tygodni oceny. Pacjentów z grupy kontrolnej poproszono o podjęcie aktywności fizycznej w ilości zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia. Dane zbierano na początku badania, po interwencji (T1) i 8 miesięcy po zakończeniu interwencji (T2).
Subiektywną jakość snu oceniano za pomocą Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Oceniono także zmęczenie, stres psychiczny, funkcjonowanie fizyczne, rytm kortyzolu, przeżycie 1 roku, obiektywne parametry snu i jakość życia.
W badaniu wzięło udział 226 uczestników, których podzielono równo na trzy grupy. Średni (SD) wskaźnik uczestnictwa AE i TC wyniósł 8,50 (1,76) i 27,30 (2,94). Średni wiek uczestników wynosił 61,41 (zakres 35–78) lat, a 54,0% uczestników stanowiły kobiety. Czas trwania samokształcenia był różny w trzech grupach i wynosił 147,50 (48,30) minut w grupie AE, 127,83 (50,01) minut w grupie TC i 71,02 (91,29) minut w grupie kontrolnej.
Spadek PSQI stwierdzono zarówno w przypadku AE (różnica między grupami, -2,72; 95% CI, -3,97 do -1,46), jak i TC (różnica między grupami, -4,21; 95% CI, -5,48 do -2,94) w porównaniu Z grupą kontrolną w T1. Różnice te utrzymywały się w T2 zarówno w przypadku AE (różnica między grupami, -1,75; 95% CI, -3,24 do -0,26), jak i TC (różnica między grupami, -3,95; 95% CI, -5,41 do -2,49). Większe zmniejszenie PSQI stwierdzono w grupie TC w porównaniu z grupą AE zarówno w T1 (różnica, -1,49; 95% CI, -2,77 do -0,22), jak i T2 (różnica, -2,20; 95% CI, -3,57). do – 0,83).
Wyniki zmęczenia były niższe w grupie TC w porównaniu z AE, grupą kontrolną w T1 i samą grupą kontrolną w T2. Zarówno TC, jak i AE spowodowały niższe wyniki w zakresie lęku i depresji oraz poprawę w teście 6-minutowego marszu. Mediana czasu przeżycia była wyższa w grupie AE (47,76 tygodnia) w porównaniu z grupą kontrolną (44,20 tygodnia), ale w grupie TC była najwyższa (49,18 tygodnia).
Badanie to miało pewne ograniczenia. Uczestnicy byli świadomi zadania grupowego, które mogło wprowadzić stronniczość w oczekiwaniach. Dawka AE była niższa niż TC. Być może niektórzy pacjenci byli bardziej zdeterminowani, aby zmienić swój styl życia. Samodzielne zgłaszanie udziału w ćwiczeniach mogło prowadzić do przeszacowania aktywności fizycznej. Drugorzędowe punkty końcowe dają wyniki, które należy uznać za bardziej eksploracyjne ze względu na wielokrotne porównania.
Stwierdzono poprawę w zakresie zaburzeń snu, lęku, depresji i funkcjonowania fizycznego, gdy pacjenci z zaawansowanym rakiem płuc uczestniczyli w AE i TC, przy czym pacjenci z TC mieli lepszy sen nawet w porównaniu z grupą AE. Badacze doszli do wniosku, że zarówno AE, jak i TC należy rozważyć jako opcje leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc.
odniesienie
Takemura N, Cheung DST, Fung DT i in. Skuteczność ćwiczeń i interwencji tai chi na jakość snu u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc: randomizowane badanie kliniczne. Gamma Onkol. Opublikowano w Internecie 7 grudnia 2023 r. doi:10.1001/jamaoncol.2023.5248
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków