Wzrost ten jest wyraźnie widoczny w sektorze budowlanym w przypadku ukraińskich mężczyzn oraz w sektorze usług i handlu w przypadku Ukrainek.
Tendencja ta nabrała tempa po rozpoczęciu totalnej wojny agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku.
W ciągu ostatnich dwóch i pół roku zarejestrowano prawie 60 tys. nowych rejestracji indywidualnej przedsiębiorczości Ukraińców.
🇺🇦 Na Ukrainie mamy 2,5-calowy telefon komórkowy i mamy 60 opon. solidny
👩35 Potok. Aktywna działalność ukraińska założyła kobiety
💻 19 Brooke. JDG aktywnie współpracuje z Ukrainą w dziedzinie informacji i komunikacji
🔗Więcej o:… pic.twitter.com/vF4vqetiLV
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) 1 sierpnia 2024 r
W pierwszych miesiącach 2022 r. obywatele Ukrainy zarejestrowali w Polsce setki nowych firm, a szczyt rejestracji przypadał na lipiec 2023 r., kiedy zarejestrowano 3116 nowych firm.
Przedsiębiorstwa te były tworzone głównie przez mężczyzn, szczególnie w branży budowlanej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
Tymczasem kobiety wniosły znaczący wkład w sektory zorientowane na usługi, takie jak fryzjerstwo i handel detaliczny.
Według stanu na połowę 2024 r. Ukraińcy stanowili 11,2 proc. wszystkich nowych firm w Polsce, posiadając 77 proc. firm zarejestrowanych za granicą.
Podział pokazuje wyraźną preferencję: 23% nowych firm założonych przez Ukraińców było w sektorze budowlanym, przy czym znaczna część działalności dotyczyła także sektorów transportu, magazynowania i komunikacji.
W przypadku Ukrainek 30 procent ich pracy dotyczyło innych usług, przy czym zauważalna była obecność w sektorze handlu detalicznego.
the Z siedzibą w Warszawie Założenie firmy mogłoby być realną alternatywą dla zatrudnienia dla wielu Ukraińców w Polsce, twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Nie jest jednak jasne, ile osób wybrało tę ścieżkę dobrowolnie w porównaniu z liczbą osób zachęcanych przez pracodawców. Niezależni wykonawcy zwykle upraszczają przestrzeganie przepisów i zmniejszają koszty dla pracodawców.
W kraju wzrosła także liczba Ukraińców pracujących w „szarej strefie”, czyli sektorze gospodarki, który nielegalnie uchyla się od płacenia podatków.
Do końca czerwca w ZUS zarejestrowanych było ponad 771 tys. Ukraińców, ale raporty Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wskazują na wzrost nielegalnego zatrudnienia wśród Ukraińców, który w 2023 roku wyniósł 16 proc., w porównaniu z 11 proc. poprzedni rok.
(rt/g)
źródło: Radio Polska 24.pl
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu