przez Tomasza SpenderaWiadomości BBC
Arabia Saudyjska twierdzi, że podczas pielgrzymki zginęło co najmniej 1301 osób, w większości nieupoważnieni pielgrzymi, którzy pokonywali duże odległości w ekstremalnym upale.
Tegoroczna hadżdż odbyła się w czasie fali upałów, w których temperatura przekraczała czasami 50 stopni Celsjusza.
Oficjalna Saudyjska Agencja Prasowa podała, że ponad trzy czwarte zmarłych nie miało oficjalnego pozwolenia na przebywanie w tym miejscu i chodziło w bezpośrednim świetle słonecznym, bez odpowiedniego schronienia.
Agencja podała, że część zmarłych to osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe.
Minister zdrowia Fahd Al-Jalajel powiedział, że podjęto wysiłki, aby podnieść świadomość na temat zagrożeń związanych ze stresem cieplnym i sposobów, w jaki pielgrzymi mogą go złagodzić.
Dodał, że w placówkach służby zdrowia przyjęto prawie pół miliona pielgrzymów, w tym ponad 140 000 nie posiadających zezwolenia, a część z nich nadal przebywa w szpitalu z powodu wyczerpania cieplnego.
Powiedział: „Niech Bóg przebaczy i zmiłuje się nad zmarłym. Składamy serdeczne kondolencje ich rodzinom”.
Arabię Saudyjską krytykowano za to, że nie robi więcej, aby pielgrzymka była bezpieczniejsza, zwłaszcza dla niezarejestrowanych pielgrzymów, którzy nie mają dostępu do udogodnień, takich jak klimatyzowane namioty i oficjalny transport hadżdż.
Według Narodowego Centrum Meteorologii Królestwa Arabii Saudyjskiej temperatura w Mekce wzrosła do 51,8 stopnia Celsjusza.
Kraje na całym świecie informują o liczbie ofiar śmiertelnych wśród swoich obywateli, ale Arabia Saudyjska nie skomentowała publicznie tych zgonów ani nie podała oficjalnej liczby ofiar do niedzieli.
Francuska agencja informacyjna zacytowała wypowiedź arabskiego dyplomaty, który podał, że zginęło 658 Egipcjan. Indonezja podała, że zginęło ponad 200 jej obywateli, podczas gdy Indie podały, że liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 98 osób.
Pakistan, Malezja, Jordania, Iran, Senegal, Sudan i autonomiczny region irackiego Kurdystanu również potwierdziły śmierć.
Hadżdż to coroczna pielgrzymka muzułmanów do świętego miasta Mekka. Wszyscy muzułmanie zdolni finansowo i fizycznie muszą odbyć hadżdż przynajmniej raz w życiu.
Arabia Saudyjska podała, że w tym roku wzięło w nim udział około 1,8 miliona osób.
Wzrosła liczba zgonów, szczególnie tych związanych z nieupoważnionymi pielgrzymami.
W sobotę egipski premier Mostafa Madbouly odebrał licencje 16 firmom turystycznym i skierował ich menadżerów do prokuratury pod zarzutem zezwalania na nielegalne pielgrzymki do Mekki.
Jordania poinformowała w piątek, że aresztowała szereg biur podróży, które ułatwiały nieoficjalny podróż muzułmańskim pielgrzymom do Mekki. Tymczasem prezydent Tunezji Kais Saied zdymisjonował Ministra ds. Religii.
Zezwolenia na pielgrzymkę przydzielane są krajom w oparciu o system kwotowy i rozdzielane wśród osób fizycznych w drodze loterii.
Jednakże związane z tym koszty powodują, że wiele osób próbuje wziąć udział w programie bez pozwolenia, choć w przypadku złapania grozi im aresztowanie i deportacja.
Przed hadżdż władze saudyjskie oświadczyły, że deportowały z Mekki setki tysięcy nielegalnych pielgrzymów.
– BBC
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi