Terence O'Brien, kiedy był dyrektorem Centrum Studiów Strategicznych na Uniwersytecie Wiktorii. Fotografia: Martin Hunter
Dyplomata Terence O'Brien znajdował się w centrum stosunków zagranicznych Nowej Zelandii przez prawie pół wieku, tworząc nowe stosunki z Azją, negocjując dostęp Nowej Zelandii do rynków późniejszej Unii Europejskiej lub prowadząc pierwszą udaną kampanię o miejsce w Stanach Zjednoczonych. Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Były premier Jack Marshall, który znał O'Briena z czasów negocjowania dostępu do rynku dla Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), powiedział, że w sprawie Terence'a O'Briena [New Zealand] Miał mężczyznę, którego irlandzki urok i genialna osobowość pozwoliły mu stanąć po stronie właściwych ludzi we właściwym czasie.
„Informacje, które udało mu się uzyskać, były bezcenne. Pomógł nam odsiać prawdę od plotek, dzięki czemu mogliśmy zachować spokój i stąpać po ziemi”.
O'Brien napisał swoje wspomnienia, Pocieszenie banalności, który ukaże się w przyszłym miesiącu. Niestety Terence O'Brien zmarł w 2022 roku i nie doczekał publikacji swojego rękopisu.
Dołączył do niego jego syn Dan O'Brien, współzałożyciel Diplosfery z siedzibą w Wellington, która organizuje dyskusje na tematy zagraniczne. Na kafelkach Aby omówić książkę.
Jednym z wątków narracyjnych tej książki jest to, że po rozpadzie Imperium Brytyjskiego i wejściu Wielkiej Brytanii do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej Nowa Zelandia znalazła swoją drogę w świecie i rozwinęła się to, co obecnie nazywamy niezależną polityką zagraniczną Nowej Zelandii.
Dan O'Brien zauważył, że tematy te są dziś często omawiane, zwłaszcza w odniesieniu do Aukus.
„Tata często mówił o tym, jak Nowa Zelandia musi poruszać się po wzburzonych wodach rywalizacji USA-Chiny” – powiedziała O'Brien.
„Był zagorzałym orędownikiem uczciwości Nowej Zelandii w polityce zagranicznej, ponieważ daje ona nam możliwość rozmawiania z obiema stronami, stawiania własnego celu i robienia tego, co leży w naszym najlepszym interesie” – powiedział.
O'Brien powiedział, że jego ojciec zauważył różnicę między dzieleniem wartości z niektórymi krajami, zwłaszcza liberalnymi demokracjami, a dzieleniem interesów z innymi krajami, które mogą nie być liberalnymi demokracjami.
„Nowa Zelandia nauczyła się z konieczności i poprzez swoją historię, że musi skupiać się na tych dwóch rzeczach” – powiedział.
O'Brien powiedział, że Nowa Zelandia może zwrócić się do krajów ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) o model wyboru własnej ścieżki.
Książka analizuje konsekwencje zamachu bombowego Rainbow Warrior i jego wpływ na negocjacje Nowej Zelandii z Europejską Wspólnotą Gospodarczą, która obejmowała Francję.
Są też lżejsze momenty, jak wizyta na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos z ówczesnym premierem Robertem Muldoonem czy wizyta premiera Davida Lange w Brukseli.
Pocieszenie banalności Wydawany jest przez Te Hiringa Waka University Press i ukaże się 9 maja.
Posłuchaj całego odcinka Na kafelkach Podcast zawierający więcej danych Dana O'Briena na temat kariery jego ojca i jego przemyśleń na temat bieżących problemów związanych z polityką zagraniczną.
Na płytkach dostępnych na Radio Serce, Podcast Apple, Spotify Lub gdziekolwiek znajdziesz swoje podcasty. Nowe odcinki już w piątek. Podcast prowadzi zastępca redaktora ds. polityki NZ Herald, Thomas Coughlan.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi