Ale, jak powiedzieli inni, główną zaletą CM w Polsce są stałe przychody i przewaga, jaką wnosi to do rozmów z pożyczkodawcami w sprawie finansowania projektów, powiedział Michał Macowiak, dyrektor generalny Harmony Energy Poland, lokalnego oddziału brytyjskiego dewelopera energetycznego. To samo imię. W ubiegłym roku cena rozliczeniowa wyniosła 244,90 zł/kW (64,01 dolarów) rocznie, a zobowiązania rozpoczynają się pięć lat po aukcji.
Rozmowa dobrze nas uzupełnia Premium ESN Wywiad z Janem Kloczką dla niezależnego producenta energii (IPP) Greenvolt, który zwyciężył na zeszłorocznej aukcji CM, zdobywając 1,2 GW z łącznej kwoty 1,7 GW przyznanej na magazynowanie baterii. W opublikowanym w zeszłym tygodniu wywiadzie Klochko poruszał m.in. czasochłonne procedury przetargowe, koszty i obniżki cen akumulatorów na aukcjach.
Nawiasem mówiąc, w zeszłym tygodniu Komisja Europejska zatwierdziła plan polskiego rządu o wartości 1,2 miliarda euro mający na celu wsparcie co najmniej 5,4 GWh instalacji magazynowania energii elektrycznej. Prawie połowa kosztów kapitałowych kwalifikujących się projektów o mocy co najmniej 4 MWh zostanie sfinansowana w ramach programu w ramach tymczasowych i przejściowych ram UE na wypadek kryzysu (TCTF). Podczas gdy branża czeka na wdrożenie i wpływ tych ram, CM nadal wydaje się być główną grą w mieście dla deweloperów, niezależnych producentów energii i inwestorów w Polsce.
Rynek mocy (CM): „Nie tylko 17 lat darmowych pieniędzy”
„Ostatecznie CM może również nie być najlepszym i najbardziej ekonomicznym sposobem wykorzystania twoich mocy produkcyjnych, obecnie jest przydatny głównie do finansowania projektów. W Wielkiej Brytanii stanowi jedynie 5 do 10% przychodów.
Harmony Energy Poland w zeszłym roku ubiegała się na aukcji o około 500 MW, ale bezskutecznie, natomiast w tym roku będzie ubiegać się o 400 MW podzielone na dwa projekty BESS.
Komentując obniżenie ratingu z 95% do 61%, Mackowiak stwierdził: „Na pierwszy rzut oka wydawało się, że czynnik obniżenia ratingu przekreślił uzasadnienie biznesowe BESS, ale nie do końca tak było”. Miało to miejsce podczas dyskusji panelowej podczas ceremonii.
„Wybraliśmy systemy dwugodzinne i czynnik obniżenia wersji miał nieco mniejszy wpływ na te systemy. Ponieważ kontrakty CM obejmują cztery godziny rozładowania, a projekt 4-godzinny może w większym stopniu polegać na nich pod względem przychodów, nasze projekty o mocy 200 MW będą składać oferty w przetargu. Aukcja CM Kolejna o mocy 61 megawatów.
Powiedział także, że poza możliwością, że system zarządzania może nie być najbardziej ekonomicznym sposobem wykorzystania swoich możliwości, gdy projekty zostaną uruchomione, a strumień przychodów stanie się bardziej wyrafinowany, wiele osób nie docenia wyzwań stojących przed systemem zarządzania.
„Wiele osób ubiegających się o zakup CM nie ma pojęcia, jakie zobowiązania się z tym wiążą. Niektórzy postrzegają to jako 17 lat darmowych pieniędzy. Minie pięć lat, zanim zobowiązania zaczną obowiązywać, ale wiele musi się wydarzyć znacznie wcześniej niż to” – stwierdził Mackowiak. Trzeba wydać trochę pieniędzy i kupić sprzęt, aby pokazać osiągnięcia finansowe OSP i udowodnić, że projekt zostanie zrealizowany.
„Testy warunków skrajnych będą coraz częstsze, pracownicy systemu tranzytowego mogą również pracować na wezwanie przez okres dłuższy niż cztery godziny, a za niedopełnienie obowiązków grożą kary finansowe”.
Na tegoroczną aukcję dopuszczono nieco więcej BESS-ów niż w roku ubiegłym, które wyniosło 16 gigawatów, a „podobna proporcja” projektów powinna zdobyć kontrakty – powiedział Mackowiak.
„Nowy rząd to dobra wiadomość dla magazynowania energii”
Harmony Energy Poland zamierza na początku przyszłego roku rozpocząć budowę dwóch projektów BESS o mocy 200 MW, powiedział Makowiak. Obydwa posiadają nieodwołalne pozwolenia na budowę.
Rząd Polski zmienił się w grudniu 2023 r. na rząd Donalda Tuska z centrowej Koalicji Obywatelskiej, po ośmiu latach rządów PiS, prawicowego populisty i nacjonalistycznego ugrupowania konserwatywnego.
To dobra wiadomość dla branży czystej energii i magazynowania energii, ale wprowadzenie projektów do Internetu nadal wymaga dużo pracy, powiedział Mackowiak.
„Pod rządami starego rządu UE blokowała fundusze z powodu nieporozumień, podczas gdy nowy rząd jest prounijny, co umożliwiło znaczne finansowanie inwestycji. Oprócz rynku zdolności wytwórczych (CM) dostępnych jest 16 miliardów euro na inwestycje w transformację energetyczną oraz 1. Kolejne 2 miliardy euro na wielkoskalowe samodzielne systemy magazynowania energii w celu ulepszenia sieci.
„Teraz potrzebujemy szerokiego zakresu projektów, które można zrealizować, ponieważ wiele istniejących obecnie projektów jest niskiej jakości”.
Maćkowiak podzielił się także swoimi przemyśleniami na temat tego, kto będzie kluczowym integratorem BESS dostarczającym swoją technologię do szeregu dużych projektów w Polsce.
„W zasadzie głównymi graczami na rynku z pewnością będą Tesla i Fluence, a następnie kilku nowych uczestników, takich jak Envision, Hithium, BYD, LG i Samsung. Spadek i wzrost są w Polsce naprawdę ważne ze względu na CM i ogólna długość życia tych projektów. Obecność gigawatów w Internecie w Wielkiej Brytanii. Pomaga to rynkowi to zrozumieć, ponieważ bez tego można polegać jedynie na tym, co mówi najbardziej elastyczny dostawca.
Polska jest częścią międzynarodowej ekspansji Harmony
Należy zauważyć, że brytyjska spółka-matka Harmony Energy, Harmony Energy Poland, korzystała z Tesli we wszystkich swoich dotychczasowych projektach w Wielkiej Brytanii, we wszystkich systemach dwugodzinnych. To sprawiłoby, że wykorzystanie dwugodzinnego rozwiązania Tesli byłoby logicznym wyborem także w przypadku jej pierwszych projektów w Polsce, choć firma nie ujawniła jeszcze wyboru dostawcy dla tych projektów.
Ta suma 395,4 MW/790,8 MWh w ośmiu projektachWszystko w ramach Harmony Energy Income Trust (HEIT), spółki giełdowej zarządzanej przez Harmony Energy, posiadającej prawo pierwokupu w przypadku projektów realizowanych w Wielkiej Brytanii.
Harmony Energy prowadzi także działalność w Niemczech i Francji, gdzie ma się rozpocząć budowa gotowego do budowy (RTB) rurociągu oraz budowa największego we Francji projektu BESS o mocy 100 MW/200 MWh z wykorzystaniem megapaków Tesla, jak niedawno podała firma.
Jednakże, podobnie jak w przypadku wszystkich operatorów, HEIT zaobserwował gwałtowny spadek przychodów w swoich projektach w Wielkiej Brytanii do tego stopnia, że fundusz rozważa sprzedaż całego portfela i może być bliski sprzedaży całego portfela, aby pokazać, jak niedowartościowany jest rynek.
Piotr Czymbor, kolega Makowiaka, także wypowiadał się podczas zeszłotygodniowego wydarzenia w Warszawie na temat „Jakie są perspektywy dla Polski?” Dyskusja panelowa drugiego dnia, pokazana na górze artykułu.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu