Według badań ekstremalne temperatury w oceanach na świecie przekroczyły w 2014 roku „punkt bez powrotu” i stały się nową normą.
Naukowcy przeanalizowali temperatury powierzchni morza w ciągu ostatnich 150 lat, które wzrosły z powodu globalnego ocieplenia. Odkryli, że ekstremalne temperatury, które miały miejsce zaledwie 2% przypadków sto lat temu, występowały w co najmniej 50% przypadków na globalnym oceanie od 2014 roku.
W niektórych gorących regionach ekstremalne temperatury występują przez 90% czasu, poważnie wpływając na dziką przyrodę. Oceany pochłaniają ponad 90% ciepła uwięzionego przez gazy cieplarniane, co odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stabilnego klimatu.
„Korzystając z tej miary skrajności, pokazaliśmy, że zmiana klimatu nie jest czymś niepewnym i może nastąpić w odległej przyszłości – to coś, co jest faktem historycznym i już się wydarzyło” – powiedział Kyle Van Houtan z Monterey. Bay Aquarium w Stanach Zjednoczonych i jeden z zespołu badawczego. „Poważna zmiana klimatu tutaj, to jest w oceanie, a ocean wspiera całe życie na Ziemi”.
Van Hotan i kolega Casey Tanaka są naukowcami zajmującymi się ochroną środowiska, którzy rozpoczęli badania, ponieważ chcieli ocenić związek ekstremalnych upałów z utratą lasów wodorostów morskich u wybrzeży Kalifornii.
„Nauka o środowisku nauczyła nas, że ekstremalne warunki pogodowe mają ogromny wpływ na ekosystemy” – powiedział Van Houtan. „Próbujemy zrozumieć dramatyczne zmiany, które zaobserwowaliśmy wzdłuż naszych wybrzeży i oceanów, na koralowcach, wodorostach morskich, białych rekinach, wydrach morskich, rybach i nie tylko”.
Inni badacze poinformowali w 2019 roku, że Liczba fal upałów wpływających na oceany planety gwałtownie wzrosłazabijając duże obszary życia morskiego, takie jak „pożary lasów, które niszczą duże obszary lasów”.
Van Houtan i Tanaka odkryli, że nie ma miary ekstremalnych upałów, a tym samym rozszerzyli swoją pracę na cały świat. uczenie się, Opublikowany w Plus Klimat Journal zbadał miesięczną temperaturę w każdej części oceanu jeden stopień na jeden stopień i zidentyfikował najwyższą temperaturę w okresie 50 lat jako kryterium ekstremalnych upałów.
Następnie naukowcy przeanalizowali zapisy temperatury z lat 1920-2019, czyli z ostatniego dostępnego roku. Odkryli, że do 2014 r. ponad 50% miesięcznych zapisów na całym oceanie raz na 50 lat przekraczało ekstremalne normy cieplne. Badacze nazwali rok, w którym wskaźnik przekroczył 50% i nie opadał w kolejnych latach, „punktem bez powrotu”.
Do 2019 r. ekspozycja globalnych oceanów na ekstremalne temperatury wyniosła 57%. „Spodziewamy się, że liczba ta będzie nadal rosła” – powiedział Van Houtan. Ale upał był szczególnie intensywny w niektórych częściach oceanu, a południowy Atlantyk przekroczył punkt, z którego w 1998 roku nie było powrotu. „To było 24 lata temu – i to jest niesamowite” – powiedział.
Ekspozycja oceanów na ekstremalne upały w niektórych dużych ekosystemach wynosi obecnie od 80% do 90%, przy czym pięć najbardziej dotkniętych nimi obejmuje obszary u północno-wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych i Kanady, u wybrzeży Somalii i Indonezji oraz na Morzu Norweskim.
„Powinieneś dbać o żółwie, ptaki morskie i wieloryby, ale nawet jeśli nie, dwa najbardziej dochodowe łowiska w Stanach Zjednoczonych, kraby i przegrzebki, znajdują się właśnie w tych miejscach” – powiedział Van Houtan, podczas gdy 14 łowisk Alaska też była niedawno Federalna deklaracja katastrofy.
Entalpia najwyższego 2000 m Ocean ustanowił nowy rekord w 2021 r., szósty z rzędu. Jeden z zespołów odpowiedzialnych za ocenę, profesor John Abraham z St. Thomas University w Minnesocie, powiedział, że zawartość ciepła w oceanie ma największe znaczenie dla globalnego klimatu, podczas gdy temperatura powierzchni ma największe znaczenie dla wzorców pogodowych, a także wielu ekosystemów.
„Oceany są niezbędne do zrozumienia zmian klimatycznych. Pokrywają około 70% powierzchni planety i pochłaniają ponad 90% globalnego ocieplenia” – powiedział Abraham. „Nowe badanie jest pomocne, ponieważ naukowcy przyglądają się temperaturom powierzchni. Okazało się, że nastąpił znaczny wzrost ekstremalnych temperatur na powierzchni oceanu i że z upływem czasu ekstremalne temperatury nasilają się. „
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji