Autor: Colin Fernandez, korespondent naukowy
00:07 09 czerwca 2024, aktualizacja 01:34 09 czerwca 2024
Rosną nadzieje, że na horyzoncie pojawi się lekarstwo na chorobę Parkinsona, po tym jak badania wykazały, że szczepionki przeciw tężcowi chronią przed nieuleczalną chorobą.
Wykazano, że ryzyko zdiagnozowania tej choroby u osób, które niedawno zaszczepiono przeciwko tężcowi po zakażeniu rany, jest o połowę mniejsze.
Naukowcy podejrzewają, że za atakowanie układu nerwowego pacjentów z chorobą Parkinsona odpowiedzialne są bakterie tężca.
Około 153 000 osób w Wielkiej Brytanii cierpi na chorobę Parkinsona – chorobę neurodegeneracyjną powodującą ból, drżenie kończyn i trudności w poruszaniu się. Co godzinę diagnozowane są dwie kolejne osoby, a choroba kosztuje NHS ponad 725 milionów funtów rocznie.
Jeremy Paxman, były prezenter Newsnight i szef University Challenge, który cierpi na chorobę Parkinsona, powiedział, że „sprawia to, że „żałujesz, że się nigdy nie urodziłeś”.
Nowe odkrycia sugerują, że powszechnie dostępne szczepionki przeciw tężcowi mogą zapobiegać chorobie Parkinsona lub ją leczyć, która zazwyczaj dotyka osoby starsze i jest następstwem śmierci podzbioru komórek mózgowych kontrolujących ruch.
Nie wiadomo, w jaki sposób bakterie tężca atakują te komórki, ale badacze spodziewają się, że mogą przedostać się do mózgu poprzez komórki nerwowe w nosie.
Naukowcy przeanalizowali dokumentację głównego podmiotu świadczącego opiekę zdrowotną w Izraelu, aby sprawdzić, czy jakikolwiek rodzaj szczepionki podawanej w wieku dorosłym zwiększa czy zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.
Przyjrzeli się 1500 zdiagnozowanym osobom w wieku od 45 do 75 lat i porównali je z grupą kontrolną – pięciokrotnie starszą – niezakażonymi osobami, które zostały wybrane ze względu na cechy podobne do osób chorych.
Ustalili, że 1,6% osób chorych na chorobę Parkinsona otrzymało szczepionkę przeciw tężcowi przed postawieniem diagnozy, w porównaniu z 3,2% osób bez tej choroby.
Efekt ochronny był również większy u osób, które niedawno otrzymały szczepionkę, przy czym w ciągu dwóch lat od szczepienia u żadnej osoby nie wystąpiła choroba Parkinsona.
„Im bliżej daty szczepienia, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że u danej osoby zostanie zdiagnozowana choroba Parkinsona” – powiedziała New Scientist dr Ariel Israel z Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Szczepionkę przeciw tężcowi podaje się osobom dorosłym, jeśli mają ranę zanieczyszczoną ziemią, kałem lub śliną, w której może występować bakteria wywołująca tężec, Clostridium tetani.
Claire Bell, zastępca dyrektora ds. badań w organizacji charytatywnej Parkinson’s UK, twierdzi, że odkrycie podnosi „interesującą możliwość, że szczepionki przeciw tężcowi mogą potencjalnie zapewnić ochronę przed rozwojem choroby Parkinsona, a nawet mogą być w stanie spowolnić postęp choroby .”
„Ponieważ jest to coś, czego nie są w stanie zapewnić obecne metody leczenia, osiągnięcie tego byłoby niezwykle ważne”.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków