Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Choroba zapalna jelit może zwiększać ryzyko niewydolności serca

Choroba zapalna jelit może zwiększać ryzyko niewydolności serca

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Jak wynika z kompleksowego badania rejestrowego przeprowadzonego przez Instytut Karolinska w Szwecji, choroba zapalna jelit (IBD) wiąże się z nieznacznie zwiększonym ryzykiem niewydolności serca do 20 lat od diagnozy. opublikowany w Europejski dziennik serca.

W ramach badania ESPRESSO naukowcy przeanalizowali ryzyko niewydolności serca u ponad 80 000 pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit – chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub niesklasyfikowaną chorobą zapalną jelit – w porównaniu z 400 000 osób w populacji ogólnej.

Wyniki wykazały, że u osób z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) ryzyko rozwoju niewydolności serca było o 19% zwiększone w okresie do 20 lat od diagnozy. Odpowiada to 1 dodatkowemu przypadkowi niewydolności serca na 130 pacjentów z IBD w ciągu 20 lat, przy czym zaobserwowano wzrost ryzyka niezależnie od rodzaju IBD. Największe ryzyko niewydolności serca zaobserwowano u pacjentów w podeszłym wieku, osób z niższym wykształceniem oraz osób z istniejącą wcześniej chorobą układu krążenia, u których zdiagnozowano nieswoiste zapalenie jelit (IBD).

„Zarówno świadczeniodawcy, jak i pacjenci powinni być świadomi tego zwiększonego ryzyka i ważne jest, aby właściwie monitorować stan swojego układu krążenia” – mówi pierwsza autorka badania, Jiangui Sun, badaczka z Zakładu Epidemiologii Medycznej i Biostatystyki Karolinska Institutet. „Mamy nadzieję, że odkrycia zwiększą świadomość pracowników służby zdrowia w zakresie zwiększonego ryzyka niewydolności serca u osób z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) i przyczynią się do opracowania nowych wytycznych dotyczących leczenia chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit”.

Naukowcy przeanalizowali także ryzyko niewydolności serca u pacjentów z IBD w porównaniu z ich rodzeństwem bez IBD. W analizach dotyczących rodzeństwa zwiększone ryzyko było nieco niższe i wynosiło 10%, co sugeruje, że pewną rolę mogą odgrywać geny i wczesne czynniki środowiskowe wspólne w rodzinie.

„Nie wiemy, czy istnieje związek przyczynowy, ale będziemy nadal badać czynniki genetyczne oraz rolę leków na IBD i aktywności chorób w ryzyku niewydolności serca” – mówi starszy autor badania, profesor Jonas F. Ludvigsona z Uniwersytetu Harvarda. Zakład Epidemiologii Medycznej i Biostatystyki, Instytut Karolinska.

Badanie przeprowadzono we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Örebro, Uniwersytetu w Göteborgu i Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.

więcej informacji:
Jiangui Sun i wsp., Ryzyko niewydolności serca w chorobach zapalnych jelit: szwedzkie badanie populacyjne, Europejski dziennik serca (2024). doi: 10.1093/eurhartg/ehae338

Dostarczone przez Karolinska Institutet

cytat: Choroba zapalna jelit może zwiększać ryzyko niewydolności serca (2024, 21 maja). Źródło: 21 maja 2024 z https://medicalxpress.com/news/2024-05-itis-itis-itis-disease-heart-failure.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Niezależnie od uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Owrzodzenie jamy ustnej jako pierwsza oznaka zakażenia małpią ospą