Sonda Shenzhou-12 została wystrzelona z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan 17 czerwca 2021 r. w Jiuquan w prowincji Gansu w Chinach, przeniesiona na rakiecie Long March-2F na chińską stację kosmiczną Tiangong.
19 lipca 1964: Chiny podjęły pierwsze oficjalne kroki w kosmos, wystrzeliwując i odzyskując eksperymentalną biologiczną rakietę przewożącą białe myszy.
24 kwietnia 1970: Pierwszy chiński satelita, Dong Fang Hong 1, został wystrzelony z centrum wystrzeliwania Jiuquan w północno-zachodniej prowincji Gansu. To sprawiło, że Chiny były piątym krajem, który wysyłał satelity na orbitę, po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych, Francji i Japonii.
26 listopada 1975: Chiny wystrzeliły pierwszego możliwego do odzyskania satelitę.
20 listopada 1999: Chiny uruchomiły swój pierwszy bezzałogowy statek kosmiczny, Shenzhou 1.
15 października 2003: Chiny stały się trzecim krajem po Stanach Zjednoczonych i Rosji, który wysłał człowieka w kosmos z własną rakietą. Astronauta Yang Liwei spędził około 21 godzin w kosmosie na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-5.
12 października 2005: Chiny wysłały dwóch ludzi w pięciodniową podróż na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-6.
5 listopada 2007 r.: Pierwszy chiński orbiter, Chang’e-1, wszedł na orbitę księżycową 12 dni po starcie.
25 września 2008: Trzeci chiński załogowy statek kosmiczny, Shenzhou-7, został wystrzelony w kosmos, a astronauta wynurza się ze statku kosmicznego na pierwszym spacerze kosmicznym w kraju.
1 października 2010Druga chińska sonda księżycowa wystartowała z odległego zakątka południowo-zachodniej prowincji Syczuan.
29 września 2011: Tiangong-1, czyli „Niebiański Pałac 1”, pierwsze chińskie laboratorium kosmiczne, zostało uruchomione w celu przeprowadzenia eksperymentów związanych z dokowaniem i rotacją.
3 listopada 2011: Chiny przeprowadziły swoje pierwsze ćwiczenie dokowania między dwoma bezzałogowymi statkami kosmicznymi, statkiem kosmicznym Shenzhou-8 i modułem Tiangong-1, kluczowym testem mającym zapewnić załogową obecność dalekiego zasięgu w kosmosie.
14 grudnia 2013 r.Chiny wylądowały na powierzchni Księżyca bezzałogowym statkiem kosmicznym podczas swojego pierwszego „miękkiego lądowania” od 1976 roku, dołączając do Stanów Zjednoczonych i byłego Związku Radzieckiego w dokonaniu tego wyczynu.
15 września 2016Chiny uruchomiły swoje drugie eksperymentalne laboratorium kosmiczne, Tiangong-2, które jest częścią szerszego planu stworzenia stałej załogowej stacji kosmicznej, która miałaby służyć około 2022 roku.
3 stycznia 2019: Sonda księżycowa Chang’e-4, która została wystrzelona w grudniu, wylądowała po drugiej stronie Księżyca. Wcześniejszy statek kosmiczny przeleciał po drugiej stronie, ale nie wylądował na nim.
23 czerwca 2020: Chiny umieściły na orbicie swojego ostatniego satelitę BeiDou, dopełniając konstruowaną od lat sieć nawigacyjną i torując drogę do rzucenia wyzwania amerykańskiemu Globalnemu Systemowi Pozycjonowania (GPS).
23 lipca 2020 r.Chiny wystrzeliły bezzałogową sondę na Marsa w swojej pierwszej niezależnej misji na inną planetę.
24 listopada 2020 r.: Chiny rozpoczęły bezzałogową misję Chang’e-5, której celem jest zebranie materiałów księżycowych, aby pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o pochodzeniu Księżyca.
1 grudnia 2020 r.: Chińska sonda Chang’e-5 wylądowała na Księżycu.
29 kwietnia 2021: Chiny uruchomiły Tianhe, pierwszy i największy z trzech modułów dla swojej nadchodzącej stacji kosmicznej.
15 maja 2021Chiny stały się drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który wylądował zrobotyzowanym pojazdem na Marsie.
17 czerwca 2021: Chiny wystrzeliły załogowy statek kosmiczny Shenzhou-12, aby zadokować w Tianhe.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków