Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiński prezydent Xi zaostrza zasady giełdy po wyprzedaży

Chiński prezydent Xi zaostrza zasady giełdy po wyprzedaży

  • Napisane przez Mariko Aoi
  • Reporter biznesowy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Chiny zaostrzyły zasady dotyczące branży finansowej, gdy rząd próbuje powstrzymać spiralną wyprzedaż w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Od ostatniego szczytu trzy lata temu z giełd Chin i Hongkongu ubyło prawie 6 bilionów dolarów (4,7 biliona funtów).

Chińska Komisja ds. Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) twierdzi, że wprowadzone środki stworzą „bardziej sprawiedliwy system rynkowy”.

Zgodnie z nowymi przepisami od poniedziałku wprowadzone zostaną limity na tzw. „krótką sprzedaż”.

Krótka sprzedaż ma miejsce wtedy, gdy inwestor zakłada, że ​​wartość akcji lub innego aktywa spadnie. Pożyczają aktywa i natychmiast je sprzedają, aby odkupić je później po niższej cenie i zachować różnicę.

Obrońcy krótkiej sprzedaży twierdzą, że może ona odegrać ważną rolę na rynkach finansowych, pomagając ustalić prawdziwą wartość aktywów.

Jednak niektórzy krytycy postrzegają krótką sprzedaż jako okrutną strategię handlową, która osłabia firmy.

Po „całkowitym zawieszeniu ograniczonego pożyczania akcji”, które wchodzi w życie dzisiaj, od 18 marca zostaną nałożone dalsze ograniczenia w zakresie pożyczania papierów wartościowych, podała SEC.

W zeszłym tygodniu chiński premier Li Qiang zwrócił się do władz o podjęcie bardziej „zdecydowanych” działań w celu ustabilizowania cen akcji.

Wyprzedaż na chińskiej giełdzie następuje w momencie, gdy część inwestorów obawia się, że gospodarkę kraju czeka długi okres powolnego wzrostu gospodarczego.

Centralnym punktem problemów gospodarczych Chin jest rynek nieruchomości. W ciągu dwóch dekad sektor ten rozkwitł i odpowiadał za jedną trzecią bogactwa całego kraju.

Kiedy jednak rząd nałożył ograniczenia na kwotę, jaką deweloperzy mogą pożyczyć w 2020 r., zaczęli zadłużać się na miliardy, których nie byli w stanie spłacić.

Nieszczęścia sektora nieruchomości ujawniły także problemy, z jakimi borykają się krajowe tak zwane „banki cieni”, które pożyczały deweloperom miliardy dolarów.

Banki równoległe działają w sposób bardzo podobny do banków tradycyjnych, ale nie podlegają tym samym regulacjom.

W listopadzie chińscy urzędnicy wszczęli dochodzenie w sprawie „podejrzeń popełnienia nielegalnych przestępstw” wobec jednego z największych równoległych banków w kraju, Zhongzhi Enterprise Group, który na początku tego miesiąca ogłosił upadłość.

Wiele wskazuje również na to, że niegdyś kwitnąca gospodarka Chin gwałtownie spowalnia.

Oficjalne dane pokazują, że w 2023 r. gospodarka rozwinęła się o ponad 5%. Chociaż wzrost ten jest silniejszy niż w przypadku wielu innych dużych gospodarek, jest znacznie niższy niż ten, który odnotowały Chiny przed pandemią.

Tymczasem eksport kraju, który w dużej mierze przyczynił się do jego wzrostu, w ubiegłym roku spadł.

Jednocześnie bezrobocie wśród młodych osiągnęło rekordowy poziom, a zadłużenie samorządów lokalnych wzrosło.