Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chevron: Pracownicy głównych zakładów gazowniczych w Australii strajkują

Chevron: Pracownicy głównych zakładów gazowniczych w Australii strajkują

  • Napisane przez Annabelle Liang
  • Reporter biznesowy

podpis pod zdjęciem,

Fabryka Chevron Wheatstone w Australii Zachodniej dostarcza LNG na rynki światowe

Pracownicy dwóch dużych terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Australii, obsługiwanych przez amerykańskiego giganta energetycznego Chevron, rozpoczynają strajk od 7 września, co może spowodować gwałtowny wzrost cen na świecie.

Nastąpiło to po tygodniach negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie płac i warunków pracy.

Chevron powiedział BBC, że „będzie w dalszym ciągu podejmować niezbędne kroki w celu utrzymania bezpieczeństwa i niezawodności działania w przypadku zakłóceń w naszych obiektach”.

Strach przed strajkami doprowadził ostatnio do wyższych cen hurtowych gazu w Europie.

Zakłady Wheatstone i Gorgon produkują ponad 5% światowego LNG i obecnie zatrudniają około 500 pracowników w dwóch zakładach w Australii Zachodniej.

Pracownicy obu zakładów planują rozpocząć tydzień strajków począwszy od 7 września.

Zgodnie z planem strajku przedstawionym przez BBC, strajk przemysłowy spowoduje, że pracownicy przestaną pracować aż do 11 godzin dziennie.

„Chociaż nie wierzymy, że akcja protestacyjna jest konieczna do osiągnięcia porozumienia, rozumiemy, że pracownicy mają prawo do podjęcia chronionej akcji protestacyjnej” – stwierdziła Chevron we wtorkowym oświadczeniu.

Dodała, że ​​„będzie kontynuować proces negocjacji, starając się osiągnąć wyniki w interesie pracowników i firmy”.

Offshore Alliance – partnerstwo dwóch związków zawodowych reprezentujących pracowników branży energetycznej, w tym te w Chevron – oświadczyło, że próbuje osiągnąć porozumienie z firmą w „kilku kluczowych kwestiach”, w tym płacach, bezpieczeństwie pracy, grafikach i standardach szkoleń.

Dodała, że ​​pracownicy „są stale rozczarowani podejściem firmy do negocjacji ze związkiem zawodowym oraz niezaakceptowaniem przez firmę Chevron stosowania Porozumienia w sprawie standardów branżowych w odniesieniu do pracy, którą wykonują dla firmy”.

„W przypadku powszechnych i długotrwałych zakłóceń w dostawach, co jest mało prawdopodobne, ceny mogą powrócić do poziomów kryzysowych z ubiegłego roku. [after Russia’s invasion of Ukraine],” on dodał.

W czwartek Woodside oświadczyło, że osiągnęło zasadnicze porozumienie ze związkami zawodowymi reprezentującymi pracowników w swoim zakładzie w North West Shelf.

Łącznie zakłady Woodside i Chevron odpowiadają za około 10% światowych dostaw LNG.

Rosja odcięła dostawy gazu ziemnego do Europy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie w 2022 roku.

Doprowadziło to do wyższych cen na całym świecie i skłoniło kraje do poszukiwania alternatywnych źródeł energii, takich jak skroplony gaz ziemny.

Australia jest jednym z największych na świecie eksporterów skroplonego gazu ziemnego, a jej dostawy pomogły uspokoić światowe ceny energii.

LNG to metan, czyli metan zmieszany z etanem, oczyszczony z zanieczyszczeń i schłodzony do temperatury około -160°C.

Dzięki temu gaz zamienia się w ciecz, którą można następnie przetransportować do zbiorników pod ciśnieniem.

W miejscu przeznaczenia LNG jest ponownie przekształcany w gaz i wykorzystywany, jak każdy inny gaz ziemny, do ogrzewania, gotowania i zasilania.