Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Całkowite zaćmienie Słońca pogrąża Antarktydę w ciemności

Całkowite zaćmienie Słońca pogrąża Antarktydę w ciemności

Zdjęcie opublikowane przez chilijskie siły powietrzne pokazuje całkowite zaćmienie Słońca z lodowca Union na Antarktydzie, 4 grudnia 2021 r. - AFP
Zdjęcie opublikowane przez chilijskie siły powietrzne pokazuje całkowite zaćmienie Słońca z lodowca Union na Antarktydzie, 4 grudnia 2021 r. – AFP
  • Nerka była widoczna tylko na Antarktydzie.
  • Niewiele osób tego doświadczyło; Za franczyzę zapłaciłem 40 000 dolarów.
  • Ostatnie całkowite zaćmienie na Antarktydzie miało miejsce 23 listopada 2003 roku.

SANTIAGO: Letnie całkowite zaćmienie Słońca na Antarktydzie pogrążyło się w ciemności na początku soboty w rzadkim astronomicznym widowisku, którego świadkiem była garstka naukowców i poszukiwaczy mocnych wrażeń — oraz niezliczone pingwiny.

Widoczność była doskonała, powiedział Raul Cordero z Uniwersytetu w Santiago de Chile i był na miejscu, aby zobaczyć „College” o 0746 BST, z fazą „Ring of Fire” trwającą nieco ponad 40 sekund.

Zaćmienie Słońca następuje, gdy księżyc przechodzi między słońcem a ziemią, rzucając cień na ziemię. Aby zaćmienie było całkowite, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą być ustawione w jednej linii.

Uczelnia była widoczna tylko na Antarktydzie, gdzie była testowana przez kilku naukowców, ekspertów i żądnych przygód turystów – którzy zapłacili za przywilej około 40 tysięcy dolarów.

Zaćmienie, transmitowane na żywo przez NASA z Camp Union Glacier na Antarktydzie, rozpoczęło się o godzinie 0700 GMT, gdy księżyc zaczął poruszać się przed słońcem, i zakończyło się o 08:06 GMT.

Union Glacier Camp znajduje się około 1000 kilometrów (600 mil) na północ od Antarktydy.

Według NASA częściowe zaćmienie pojawiło się również w częściach półkuli południowej, w tym w częściach Świętej Heleny, Namibii, Lesotho, RPA, Chile, Nowej Zelandii i Australii.

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce na Antarktydzie 23 listopada 2003 r., a następne nastąpi dopiero w 2039 r.

Obrączkowe zaćmienie Słońca – w którym Księżyc blokuje wszystko oprócz zewnętrznego pierścienia Słońca – ma ogarnąć Amerykę Północną w październiku 2023 r., a następnie całkowite zaćmienie w kwietniu 2024 r.