Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brytyjski premier Boris Johnson czeka na wotum zaufania

Brytyjski premier Boris Johnson czeka na wotum zaufania

Brytyjski premier Boris Johnson stanie w obliczu wotum zaufania dla swojego przywództwa, po tym, jak wielu posłów Partii Konserwatywnej wystosowało listy, w których informowali, że nie chcą już, aby kontynuował.

Partia Konserwatywna brytyjskiego premiera Borisa Johnsona straciła kontrolę nad głównymi radami w Londynie, zgodnie z częściowymi wynikami wyborów lokalnych i regionalnych w Wielkiej Brytanii z 6 maja 2022 r., Z możliwą historyczną zmianą nadciągającą w Irlandii Północnej.

Boris Johnson czeka wotum zaufania.
obrazek: Francja Agencja prasowa

Śledź ten ruch Odsłonięto imprezy łamania blokady w okolicach Downing Street.

Aby rzucić wyzwanie przywództwu w Partii Konserwatywnej, co najmniej 15% obecnych posłów musi napisać list, w którym stwierdza, że ​​nie ma już wiary w premiera. Biorąc pod uwagę, że obecnie jest 359 posłów konserwatywnych, oznacza to 54 posłów.

Listy te zostały wysłane do Sir Grahama Brady’ego, obecnego przewodniczącego Komisji 1922 – grupy parlamentarnej reprezentującej wszystkich konserwatywnych członków parlamentu.

Sir Graham powiedział, że próg został osiągnięty, a głosowanie odbędzie się w poniedziałek wieczorem o 18:00 czasu brytyjskiego i we wtorek o 5 rano w Nowej Zelandii.

Sir Graham powiedział, że głosy zostaną policzone natychmiast po tym.

Powiedział, że poinformował wczoraj Johnsona i zgodzili się przeprowadzić głosowanie tak szybko, jak to możliwe.

Zapytany, kiedy próg zostanie przekroczony, sir Graham powiedział, że niektórzy konserwatywni posłowie „szczególnie poprosili, aby nie nastąpiło to do końca uroczystości jubileuszowych”.

Po upieraniu się, czy posłowie datowali swoje przemówienia, aby nie odwrócić uwagi od jubileuszu, sir Graham przyznał, że „to nie jest zły opis wydarzeń”.

Co dzieje się w przypadku wotum nieufności?

To jest tajne głosowanie i żeby Johnson wygrał, będzie potrzebował zwykłej większości.

W tej chwili oznacza to, że będzie musiał uzyskać 180 głosów (połowa jego posłów plus jeden) – zakładając, że każdy konserwatywny poseł odda głos i nikt się nie wstrzyma.

Jeśli Johnson przegra, odbędzie się konkurs przywództwa i zostanie zdyskwalifikowany z biegu.

Jeśli wygra, przez rok będzie odporny na kolejne wotum nieufności.

Jednak niewielka większość może przeważyć szalę.

Jeśli Johnson zdobędzie tylko kilka głosów, może go to skłonić do zastanowienia się, czy ma wystarczające poparcie w Parlamencie.

Poprzedniczka Johnsona, Theresa May, wygrała wotum nieufności 200-117 w grudniu 2018 roku.

Była wystarczająco dorosła, by utrzymać ją na stanowisku, ale pokazała, że ​​ponad jedna trzecia posłów konserwatywnych nie chciała, aby była liderem. Sześć miesięcy później ogłosiła swoją rezygnację.

Jak wybierany jest nowy lider?

Jeśli Johnson zrezygnuje, komisja z 1922 r. zdecyduje o procedurze i zorganizuje konkurs na przywództwo.

Kandydaci na przywództwo potrzebują wsparcia ośmiu swoich kolegów torysowskich parlamentarzystów – proponującego, drugiego i sześciu innych.

Jeśli zgłosi się więcej niż dwóch kandydatów, zostanie przeprowadzona seria ankiet:

  • W pierwszej turze kandydaci muszą otrzymać 5% głosów, aby pozostać w wyścigu (18 posłów).
  • W drugiej turze powinni przyciągnąć 10 proc. (36 posłów).
  • W każdej kolejnej turze odpada kandydat z najmniejszą liczbą głosów
  • Gdy zostanie dwóch deputowanych, członkowie Partii Konserwatywnej w całym kraju będą głosować

Oczekuje się, że obaj kandydaci wezmą udział w drugiej turze dyskusji, aby przedstawić swoją sprawę członkom przed upływem terminu głosowania.

Jeśli wszyscy kandydaci z wyjątkiem jednego wycofają się (jak stało się, gdy Theresa May została liderem w 2016 r.), pozostały kandydat zostanie liderem Partii Konserwatywnej.

Dopóki nie odbędą się wybory powszechne, zwycięzca jakiegokolwiek konkursu na przywództwo Partii Konserwatywnej zostanie premierem.

Dzieje się to oficjalnie, gdy królowa ich mianuje.

– BBC