Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bne IntelliNews – Wzrost CPI w Polsce wyhamował w marcu do 16,1% r/r

bne IntelliNews – Wzrost CPI w Polsce wyhamował w marcu do 16,1% r/r

Polski CPI wzrósł w marcu o 16,1% rok do roku (Harmonogram), najniższy odczyt od sierpnia ubiegłego roku, podał 14 kwietnia GUS.

Odczyt, który wyniósł 0,1 punktu procentowego poniżej wstępnego szacunku opublikowanego przez GUS pod koniec marca, był niższy o 2,3 punktu procentowego od danych z lutego. Analitycy są zgodni, że początek stopniowego spadku inflacji do wysokich jednocyfrowych poziomów jest prawdopodobny pod koniec roku.

„Spadek inflacji… wynika głównie z normalizacji cen energii i wyższych efektów bazy z ubiegłego roku” – powiedział PKO BP w komentarzu do danych GUS.

PKO BP poinformowało również, że utrzymuje się silna presja wzrostowa na ceny żywności oraz w kategoriach składających się na inflację bazową (z wyłączeniem żywności i energii).

Wzrost inflacji bazowej pozostał podwyższony i szacowany na 12%-12,1% r/rw marcu. Wskazuje to, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce utrzymuje się na wysokim poziomie – poinformował Bank Millennium.

Marcowy odczyt inflacji niewiele zmieni w polityce monetarnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). Oczekuje się, że NBP utrzyma na razie referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75%.

„Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych będzie nadal spadać poniżej 13% rok do roku w połowie roku i do 10% na koniec roku” – poinformował Bank Santander. polska.

Dodała: „Zakładamy, że nadchodzące dane pokażą kontynuację inflacji, a to zniechęci NBP do obniżek stóp procentowych w tym roku”.

Analiza danych GUS pokazała, że ​​ceny w najbardziej prawdopodobnym segmencie żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w marcu o 24% rok do roku, utrzymując tempo wzrostu z poprzedniego miesiąca.

Dynamika cen spadła w innych kluczowych sektorach. Ceny mieszkań i energii wzrosły w marcu o 19,6% r/r po wzroście o 22,7% rdr w lutym. Ceny transportu wzrosły zaledwie o 3,9% r/r w trzecim miesiącu, a tempo ich wzrostu spadło po wzroście o 23,7% rdr w lutym.

READ  Sekret odpadów Polski: Europa igra z ogniem

W ujęciu miesięcznym dane GUS pokazały również, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu o 1,1%, tj. o 0,1 pkt. mniej niż w lutym.