Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w grudniu o 3,9% rok do roku w cenach stałych.Harmonogram), po zrewidowanym wzroście o 0,3% rok do roku w poprzednim miesiącu, 22 stycznia ukazały się niezmienione dane GUS.
Pomimo wyraźnego spadku produkcja przemysłowa w Polsce była w dalszym ciągu lepsza od oczekiwań, które oczekiwały spadku o 5,2% rok do roku. Analitycy twierdzą, że do faktycznego spadku doszło przede wszystkim na tle efektu kalendarzowego, ale także w następstwie utrzymującego się spowolnienia produkcji w strefie euro, w tym w Niemczech, głównym partnerze handlowym Polski.
„W grudniu branże zorientowane na eksport odnotowały spadek produkcji czwarty miesiąc z rzędu. W związku z tym spadł popyt na dobra pośrednie produkowane w Polsce” – stwierdził w komentarzu Credit Agricole.
Stopień ożywienia w sektorze przemysłowym – Tego spodziewa się większość analityków, co jest zgodne z ogólnymi oczekiwaniami ożywienia aktywności w całej gospodarce – Może on być ograniczony w całym roku 2024 ze względu na czynniki mające wpływ na grudzień.
„Wskaźniki z badań wybiegających w przyszłość sugerują, że sektor przemysłowy najprawdopodobniej doświadczy powszechnej recesji na początku tego roku i wierzymy, że słaby popyt zewnętrzny ograniczy tempo ożywienia przez większą część 2024 r.” – stwierdził Capital Economics.
Sezonowo modyfikowane dane GUS pokazały, że w grudniu produkcja spadła o 0,5% rok do roku, po spadku o 3,3% rok do roku w poprzednim miesiącu.
GUS podał także, że w ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa spadła w grudniu o 9,8% po dodaniu zrewidowanej stopy 0,6% miesiąc do miesiąca w listopadzie. Sezonowo wyrównany miesięczny odczyt wyniósł dodatnie 2,9%, po miesięcznym spadku o 0,3% w listopadzie.
W podziale na główne sektory iw ujęciu nieskorygowanym, produkcja w sektorze produkcyjnym spadła w grudniu o 5,6% r/r, po skorygowanym spadku o 1,5% r/r w listopadzie.
Produkcja w sektorze użyteczności publicznej wzrosła w grudniu o 11,4% rok do roku, po skorygowanym wzroście o 11,2% rok do roku w poprzednim miesiącu.
W obszarze zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami produkcja w grudniu wzrosła o 1,6% rok do roku, po wzroście o 4,7% rok do roku w listopadzie.
Dane GUS pokazały także, że w grudniu produkcja w górnictwie i wydobywaniu spadła o 3,5% rok do roku, po wzroście o 1,8% rok do roku w 11 miesiącu.
Ogółem produkcja jedynie w 11 z 34 sektorów przemysłu wzrosła w grudniu rok do roku, w porównaniu z 17 sektorami w listopadzie.
Produkcja przemysłowa i inne dane opublikowane na koniec 2023 roku sugerują, że Narodowy Bank Polski wydłuża przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej. Narodowy Bank Japonii obniżył w listopadzie i grudniu referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 5,75%.
„Dane nie zmieniają naszej oceny perspektyw polityki pieniężnej. Członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej wyraźnie wyrażają chęć stabilizacji stóp procentowych w nadchodzących miesiącach” – podał Millennium Bank.
Grudniowy odczyt produkcji przemysłowej również nie zmienia znacząco ogólnej prognozy wzrostu PKB Polski w 2024 roku.
„W obliczu stosunkowo luźnej polityki fiskalnej w tym roku, inflacji na znacznie niższym poziomie i złagodzenia warunków monetarnych w ostatnich miesiącach, wierzymy, że ożywienie będzie kontynuowane wraz ze wzmocnieniem popytu krajowego. Oczekujemy, że wzrost PKB w tym roku wzrośnie do 3%, czyli „ Nieco powyżej oczekiwań.”
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu