PKB Polski wzrósł w czwartym kwartale o 0,4% rok do roku wyrównany sezonowo (Harmonogram), łagodząc wzrost o 4,5% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach, podał urząd statystyczny GUS we wstępnym czytaniu 28 lutego.
GUS zrewidował swój wstępny odczyt z połowy listopada w górę o 0,1 punktu procentowego, ale konsumpcja prywatna, główna siła napędowa dotychczasowego wzrostu, pozostaje zasadniczo słaba. Analitycy twierdzą, że inflacja wpłynęła na realną wartość płac, a wszelkie oszczędności gospodarstw domowych zgromadzone podczas pandemii wydają się teraz zniknąć.
„Spadek krajowych wydatków gospodarstw domowych był tak silny, że nie został zamaskowany wydatkami uchodźców z Ukrainy, których napływ zwiększył liczbę ludności Polski o ok. 3%-4%” – poinformował PKO BP w komentarzu do komunikatu GUS.
(Nieskorygowany) spadek konsumpcji gospodarstw domowych o 1,5% r/rw IV kw., po wzroście o 0,9% r/r w III kw., był największy w dostępnych seriach danych, z wyłączeniem depresji wywołanej pandemią w 2020 r., oceniają analitycy uwaga. .
Dane GUS pokazały również, że ogólna konsumpcja spadła o 1,5% r/r, co ponownie odwróciło – jakkolwiek słaby – wzrost o 0,7% r/rw poprzednich trzech miesiącach.
Słaba konsumpcja i mniejszy udział zapasów ograniczyły wzrost popytu krajowego do zaledwie 1,1% r/rw październiku i grudniu, co oznacza spowolnienie wobec wzrostu o 3,1% r/r w trzecim kwartale.
Wzrost popytu krajowego był spowodowany nagłym odbiciem inwestycji do 4,9% r/rw IV kwartale po wzroście o 2% r/rw poprzednim kwartale.
Szybszy wzrost w [investment] „W czwartym kwartale inwestycje publiczne miały wzrosnąć, co zniwelowało negatywne skutki spowolnienia w inwestycjach mieszkaniowych i biznesowych” – powiedział Jakob Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Polska.
Dodatni wkład eksportu netto poprawił się do 0,9 punktu w czwartym kwartale z +0,6 punktu w poprzednich trzech miesiącach.
Bank Santander Polska zaznaczył, że struktura wzrostu gospodarczego w IV kwartale „powinna oddziaływać w kierunku niższej inflacji”.
„Ale w dalszej części roku spodziewamy się stopniowego ożywienia popytu konsumpcyjnego i pogorszenia inwestycji” – dodała.
Nie jest do końca jasne, kiedy nastąpi odbicie popytu konsumpcyjnego. Perspektywy konsumpcji w nadchodzących kwartałach rysują się niewesoło. „Spodziewamy się pewnej poprawy dopiero pod koniec 2023 roku dzięki niższej inflacji i perspektywie niższych stóp procentowych” – poinformował PKO BP.
Dane GUS pokazały również, że w ujęciu nieskorygowanym PKB Polski wzrósł w IV kwartale o 2% r/r wobec wzrostu o 3,6% r/rw okresie lipiec-wrzesień.
W ujęciu kwartalnym gospodarka skurczyła się o 2,4% po wzroście o 1% w trzecim kwartale.
Pomimo toczącej się poza granicami wojny, PKB Polski wzrósł w 2022 roku o 4,9% po wzroście o 6,8% w 2021 roku.
Obecnie oczekuje się, że gospodarka wzrośnie w najlepszym razie o 1% w 2023 r., ponieważ oczekuje się, że wysoka inflacja i niższe zaufanie konsumentów i biznesu osłabią aktywność.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce