Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bne IntelliNews – Sprzedaż detaliczna w Polsce w lipcu powoli spadła do -4% r/r

bne IntelliNews – Sprzedaż detaliczna w Polsce w lipcu powoli spadła do -4% r/r

Sprzedaż detaliczna w Polsce w lipcu spadła o 4% rok do roku w cenach stałych (Harmonogram), co złagodziło jego spadek o 0,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, podał 22 sierpnia Urząd Statystyczny GUS.

Odczyt znalazł się jedynie nieznacznie poniżej konsensusu na poziomie -3,7% i potwierdził, że sektor detaliczny znajduje się w fazie dekoniunktury, na którą wpływa inflacja wpływająca na realne dochody Polaków oraz rosnące koszty spłaty kredytów hipotecznych w związku z wyższymi stopami procentowymi.

Analitycy twierdzą, że w pozostałej części 2023 r. może nastąpić pewna poprawa.

Santander Bank Polska w komentarzu stwierdził: „Dane o sprzedaży detalicznej wskazują na lekką poprawę, która naszym zdaniem będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach, przede wszystkim za sprawą rosnącego optymizmu konsumentów, niższej inflacji oraz wciąż stabilnej sytuacji na rynku pracy”.

Ogólny obraz – wzmocniony innymi opublikowanymi w tym tygodniu danymi o dużej częstotliwości – w dalszym ciągu wskazuje na wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. na poziomie około 1%.

Tylko jeden z ośmiu głównych sektorów handlu detalicznego zdołał w lipcu rozwinąć się, jak pokazał GUS w zestawieniu danych.

Sprzedaż żywności spadła w lipcu o 4,2% r/r wobec spadku o 3,8% r/r w szóstym miesiącu. Sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia spadła w lipcu o 4,8% rok do roku, po spadku o 1,9% rok do roku w poprzednim miesiącu.

Sprzedaż samochodów i części samochodowych wzrosła o 3,8% r/r (-1,9% r/r w czerwcu), natomiast sprzedaż sektora farmaceutycznego i kosmetycznego spadła o 1,5% r/r po niezmienionym poziomie w szóstym miesiącu.

Sprzedaż paliw spadła w lipcu o 55% r/r (-8,3% r/r w poprzednim miesiącu). Sprzedaż mebli, sprzętu audio i wideo oraz sprzętu gospodarstwa domowego spadła w lipcu o 11,6% rok do roku, po spadku o 14,4% rok do roku w czerwcu.

Sprzedaż dodała w lipcu nieskorygowany wzrost o 1,9% m/m w cenach stałych, po czerwcowym wzroście o 0,9% m/m.

Przy cenach bieżących sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 2,1% rok do roku, w takim samym tempie jak w czerwcu. W ujęciu miesięcznym nastąpił wzrost o 1,2% (+0,6% w miesiącu poprzednim).

Sprzedaż detaliczna również wzrosła o 1,3% m/m w lipcu, po wyłączeniu sezonowym (+0,6% m/m w czerwcu).

Dzisiejsze dane na tle zmieniającego się kontekstu polityki pieniężnej w Polsce.

Obecnie oczekuje się, że Narodowy Bank Polski dokona pierwszej obniżki stóp procentowych możliwie już we wrześniu w odpowiedzi na spadającą inflację, która jest obecnie widoczna we wszystkich głównych wskaźnikach oraz ogólną słabość gospodarki, co znajduje odzwierciedlenie w sprzedaży detalicznej i innych danych o wysokiej częstotliwości.

Polskie stopy procentowe osiągnęły najwyższy poziom od 20 lat na poziomie 6,75%.