Wywiad gospodarczy S&P Global poinformował 1 czerwca, że indeks PMI w Polsce spadł o 3,9 punktu do 48,5 w maju.
S&P Global podał, że ciągłe opóźnienia po stronie podaży, wysoka inflacja i niestabilność rynku spowodowana wojną na Ukrainie doprowadziły do spadku w maju. Wzrost zapasów w pewnym stopniu zniwelował negatywne tendencje. Producenci oczekują również, że trudności będą się utrzymywały, a oczekiwania biznesowe spadły do najniższych od ponad półtora roku, powiedział również kompilator indeksów.
Analitycy twierdzą, że majowy odczyt PMI jest zwiastunem wyraźniejszego spowolnienia aktywności produkcyjnej.
„Nadmierna ekspansja zapasów kryje symptomy słabego popytu bazowego. Jeśli ten trend się zatrzyma, możemy spotkać się z falą gwałtownego pogorszenia koniunktury i aktywności produkcyjnej, wzmocnionej jednoczesnym osłabieniem popytu krajowego i zagranicznego” – powiedział w komentarzu PKO BP. .
Warunki operacyjne pogorszyły się przy wyraźnym spadku zarówno produkcji, jak i nowych zamówień. Zaufanie spadło do najniższego poziomu od października 2020 r., podczas gdy wzrost zatrudnienia pozostał niewielki” – powiedział S&P Global.
Niedobory surowców pozostały jednym z czynników podtrzymujących trwałą hiperinflację w maju, ze względu na wyższe ceny surowców, energii i paliw. Duża część tych wysokich cen nakładów została przeniesiona na klientów.
Jednak wskaźniki inflacji dla obu nakładów i przy bramie fabryki były znacznie słabsze w porównaniu z kwietniem.
Średnie czasy realizacji pozostały trudne, w wyniku czego firmy odnotowały niewielki wzrost zaległości. Stopa zatrudnienia wzrosła szósty miesiąc z rzędu, choć w umiarkowanym tempie.
Wysoka inflacja i opóźnienia po stronie podaży były wymieniane jako czynnik gromadzenia dóbr, które można było kupić na rynkach towarowych. Zapasy zakupów wzrosły następnie 14. miesiąc z rzędu. Wzrosła również aktywność zakupowa, pomimo niższej produkcji i nowych zamówień, tempo wzrostu było marginalne i najniższe w obecnej sekwencji ekspansji.
Trendy pokazane w badaniu PMI znajdą odzwierciedlenie w majowych odczytach opartych na realnych danych z sektora. Oczekuje się, że PPI będzie kontynuował szybki wzrost po wzroście o 23,3% r/rw kwietniu io 21,9% r/rw poprzednim miesiącu.
Indeks cen producentów od września osiągnął poziom dwucyfrowy, zwiększając inflację zasadniczą. CPI w Polsce wzrósł w maju o 13,9% r/r, dodając do kwietniowego odczytu nawet 1,5 punktu.
Tymczasem produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w kwietniu o 13% rok do roku, odwracając wzrost o 17,3% rok do roku w poprzednim miesiącu.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce