Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bne IntelliNews – Polscy producenci pozostają w marcu na spadkach, ale perspektywy się poprawiają

bne IntelliNews – Polscy producenci pozostają w marcu na spadkach, ale perspektywy się poprawiają

Indeks polskich menedżerów ds. zakupów (PMI) spadł w marcu o 0,2 punktu do 48,3 pkt (Harmonogram), najwyższy odczyt od maja 2022 r., podała 3 kwietnia firma wywiadu gospodarczego S&P Global.

Indeks pozostaje poniżej 50-punktowego znaku oddzielającego spadek od wzrostu, gdzie utrzymuje się już 11 kolejnych miesięcy. Najbliższe perspektywy dla polskiego sektora produkcyjnego pozostają ponure, zgodnie z oczekiwaniami głębokiego spowolnienia gospodarczego, które ograniczy wzrost PKB do nie więcej niż 1% w 2023 r.

„Nadzieje na powrót polskiego sektora produkcyjnego do stabilności w marcu osłabły, ponieważ zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia spadały w szybszym tempie i zakończyły się ostatnio poprawiającymi się trendami w tych zmiennych”, powiedział Paul Smith, dyrektor ekonomiczny w S&P Global Market Intelligence w oświadczeniu .

S&P Global powiedział, że w kontekście spadającej sprzedaży i produkcji producenci zachowali ostrożność w podejmowaniu decyzji o zakupie i zatrudnieniu.

Najnowsze dane pokazały, że zakupy ponownie spadły, wydłużając obecny okres deflacji do 10 miesięcy. Firmy zdecydowały się również nie zastępować pracowników, którzy odeszli, czego efektem netto był kolejny spadek zatrudnienia, przedłużający trend zapoczątkowany w czerwcu ubiegłego roku.

Jednak zaległości spadły w marcu 10. miesiąc z rzędu i najbardziej od listopada ubiegłego roku. Pojawiły się również doniesienia o wzroście produktywności w fabrykach.

Marcowe badanie PMI pokazało również, że przy wolniejszym wzroście cen nakładów i rzekomo słabym popycie rynkowym, opłaty za produkcję wzrosły nieznacznie i osiągnęły najniższy poziom od dwóch i pół roku.

Analitycy twierdzą, że nadchodzące miesiące będą naznaczone słabym popytem wewnętrznym w warunkach spowolnienia w światowej produkcji.

Wydaje się jednak, że perspektywy producentów na najbliższą przyszłość poprawiły się w marcu w związku z nadziejami na stabilizację otoczenia biznesowego i osłabienie inflacji.

„Stabilność cen i uwolnienie od problemów podażowych może ograniczyć skalę deflacji. Osłabienie trendów cenowych daje też konsumentom nadzieję na stabilizację inflacji w nadchodzących miesiącach” – napisano w komentarzu PKO BP.

READ  Pentagon odrzucił ofertę Polski MiG-29 dla Ukrainy

„Rozpoczęte w kilku spółkach restrukturyzacje mające na celu zwiększenie efektywności i ograniczenie zużycia energii oraz umiarkowany charakter spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce skłaniają firmy do formułowania bardziej optymistycznych ocen swojej przyszłej działalności” – powiedział Credit Agricole. komentarz.

Najnowsze realne dane z polskiego sektora produkcyjnego pokazały, że znajduje się on w zastoju, przy czym produkcja spadła o 1,2% r/rw lutym po wzroście o 1,8% r/r w poprzednim miesiącu. Inflacja PPI wyniosła w lutym 18,4% rok do roku, co oznacza spadek o 1,7 punktu w porównaniu z rocznym odczytem z poprzedniego miesiąca.

Jeszcze w tym miesiącu poznamy marcowe dane GUS o produkcji przemysłowej i indeksie cen producentów.