Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bne IntelliNews – Inflacja PPI w Polsce spadła w lutym do 15,9% r/r

bne IntelliNews – Inflacja PPI w Polsce spadła w lutym do 15,9% r/r

Indeks cen producentów (PPI) wzrósł w lutym o 15,9% rok do roku, po wzroście o 16,1% rok do roku w poprzednim miesiącu, podał 18 marca GUS.

Wskaźnik cen producentów pozostaje na jednym z najwyższych poziomów od końca lat 90-tych. Wzrost cen w sektorze przemysłowym znajduje odzwierciedlenie w wyższych cenach konsumpcyjnych, co prowadzi do wzrostu wskaźnika cen konsumpcyjnych, który jest głównym wskaźnikiem inflacji.

Spadek PPI w lutym wskazuje, że szok cenowy związany z zeszłorocznym wzrostem cen surowców energetycznych zaczyna ustępować” – powiedział w komentarzu polski bank państwowy PKO BP.

Bank dodał, że luzowanie, choć było słabe, będzie krótkotrwałe, ponieważ atak Rosji na Ukrainę ponownie spowoduje wzrost cen w całej gospodarce z powodu wzrostu kosztów energii, chyba że wojna doprowadzi do silnego osłabienia popytu.

Istnieją jednak podstawy, by popyt pozostał silny. Nawet napływ dwóch milionów uchodźców z Ukrainy niekoniecznie oznacza wzrost bezrobocia, ale zmniejszy masowy niedobór siły roboczej, który od tak dawna nęka polską gospodarkę.

Bank Millennium powiedział, że wojna zwiększy również presję inflacyjną na poziomie producentów, co będzie widoczne nie tylko w wyższych cenach surowców energetycznych, ale także w wyższych cenach niektórych metali przemysłowych.

Rosja i Ukraina są głównymi dostawcami wyrobów stalowych, przewodów elektrycznych czy niklu.

Wygląda na to, że odczyt PPI da Narodowy Bank Polski większe pole do podwyżki stóp procentowych po raz siódmy z rzędu w kwietniu.

„NBP jest zdeterminowany, aby w średnim okresie sprowadzić inflację do celu i utrwalić oczekiwania inflacyjne. [It] Musi kontynuować cykl zacieśniania monetarnego [and] Naszym zdaniem docelowa stopa procentowa wzrośnie do 5% z 3,5% obecnie.

Szczegółowe dane pokazały, że ceny w najbardziej prawdopodobnym sektorze przetwórczym wzrosły w lutym o 14,2% rok do roku, po wzroście o 13,8% rok do roku w poprzednim miesiącu.

READ  Kraje bałtyckie i Polska zabiegają o fundusze UE na utworzenie potężnej linii obrony granic

Ceny górnictwa i kopalń wzrosły w lutym o 22,3% r/r (w styczniu +24,6% r/r po korekcie).

Ceny energii elektrycznej, gazu i mediów wzrosły w lutym o 26,6% r/r po wzroście stawek o 29,9 pp w poprzednim miesiącu. Sektor wodociągowy odnotował wzrost cen o 0,2 punktu procentowego w stosunku do zrewidowanej styczniowej wartości i wyniósł 4,4% r/r.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen producentów wzrósł w lutym o 0,9% po korekcie o 2,4% miesiąc do miesiąca w styczniu, jak wynika z danych GUS.

Indeks wzrósł o 0,7% miesiąc do miesiąca w górnictwie i wydobywaniu oraz o 1,1% miesiąc do miesiąca w przetwórstwie. Wskaźnik cen producenta spadł o 1,5% m/mw sektorze komunalnym i dodał 0,4% m/mw dostawie wody.