Białoruska olimpijka będzie szukać azylu w Polsce po tym, jak odmówiła nakazu powrotu do domu – twierdząc, że nie będzie to „bezpieczne” w autorytarnym kraju, biorąc pod uwagę jej krytykę rządu w mediach społecznościowych.
24-letnia Kristina Tsimanoskaya przybyła do polskiej ambasady w Tokio około godziny 17:00 czasu lokalnego w poniedziałek w nieoznakowanej srebrnej ciężarówce przewożącej oficjalny bagaż jej zespołu.
Przy bramie spotkały ją dwie kobiety niosące flagę, która jest uważana za symbol opozycji na Białorusi i będzie ubiegać się o azyl w Polsce, jak poinformował jeden z członków lokalnej społeczności, który miał kontakt ze sportowcem.
W niedzielę Tsimanoskaya ledwo uciekła swoim strażnikom na lotnisku w Tokio, kiedy zgłosiła się do policjanta i została zabrana do hotelu i umieszczona pod ochroną.
Sprinterka skrytykowała swoich trenerów online za umieszczenie jej w sztafecie bez uprzedniej konsultacji z nią, i zamiast startować w poniedziałek, jak pierwotnie planowano, kazano jej wsiąść do samolotu i wrócić do domu.
„Otrzymaliśmy rozkaz: musisz dzisiaj wracać do domu” – powiedział sportowcowi w przecieku telefonicznym białoruski działacz sportowy Artur Chomak. Według Times of London,.
Śledź wszystkie wydarzenia Igrzysk Olimpijskich 2020
„Jeżeli chcesz dalej rywalizować o Republikę Białorusi, to posłuchaj, co radzisz: przyjedź, jedź do rodziców, czy gdziekolwiek chcesz.
„W przeciwnym razie im bardziej schodzisz w dół… Wiesz, jak mucha wpada w pajęczynę, to im bardziej się wierci, tym bardziej zostaje złapana. Tak zorganizowane jest życie… Zrobiłem coś głupiego.”
Tsimanoskaya zaapelowała do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o interwencję, twierdząc, że nie będzie bezpieczna, jeśli wróci na Białoruś – i zaoferowała swoją pomoc Polsce, w której mieszka wielu krytyków autorytarnego reżimu.
Polska jest gotowa pomóc Krishinie Tsimanskiej, białoruskiej lekkoatletce, która została nakazana przez reżim Łukaszenki w powrocie [from] Igrzyska Olimpijskie w Mińsku. „Otrzymała wizę humanitarną i może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce, jeśli zechce” – napisał na Twitterze Marcin Przydać, urzędnik polskiego MSZ.
Białoruś, były kraj sowiecki, od 1994 roku znajduje się pod autokratycznymi rządami prezydenta Łukaszenki i od czasu, gdy sporne wybory w sierpniu ubiegłego roku doprowadziły do masowych protestów, które zostały brutalnie stłumione przez dyktatora, pogrążone są w politycznych zawirowaniach.
z drutem
„Ma skłonność do apatii. Rozwiązuje problemy. Miłośnik Twittera. Pragnący być orędownikiem muzyki”.
More Stories
Wokalista Radiohead Thom Yorke schodzi ze sceny, gdy fan skanduje w proteście przeciwko Strefie Gazy
Molly Mae Hague wygląda zupełnie nie do poznania w swoim kostiumie Babci Wilczy z Czerwonego Kapturka, gdy rzuca uroczą kulą bougie na Halloween dla swojej córki Bambi.
Recenzja historii Christophera Reeve’a – „Kompleksowa i afirmująca życie”