Białoruska lekkoatletka Kristina Simanuskaya, którą w weekend ciągnęła przez swój zespół z igrzysk w Tokio, przyjechała do Polski w środę, co dało jej azyl, podały lokalne media.
24-letnia Seemanuskaya otrzymała wizę humanitarną od kraju wschodnioeuropejskiego po tym, jak odmówił wejścia na pokład samolotu w niedzielę i szukał ochrony u japońskiej policji na lotnisku Haneda w Tokio, twierdząc, że musi wrócić na Białoruś. Krytykując swoich trenerów, obawiała się o swoje bezpieczeństwo, gdyby wróciła do domu.
Białoruska lekkoatletka Kristina Simanuskaya, która została przeciągnięta przeciwko swojej drużynie z igrzysk olimpijskich w Tokio, przylatuje na lotnisko Narita pod Tokio rankiem 4 sierpnia 2021 r., by polecieć do Polski. (Kioto)
Uratowana przez władze Samanuskaja przybyła na lotnisko Narita pod Tokio w środę rano po wyjściu z polskiej ambasady w stolicy w masce i okularach przeciwsłonecznych, ale nie odpowiadała na pytania dziennikarzy. Wsiadła do samolotu do Wiednia z dwoma mężczyznami uważanymi za polskich dyplomatów.
Podsekretarz obrony w MSZ Marcin Bridax napisał na Twitterze, że sportowiec był „pod opieką polskiej dyplomacji. Jak już kilkakrotnie informowaliśmy, ze względów bezpieczeństwa nie podaliśmy szczegółów lotu”.
Zaledwie kilka godzin przed lądowaniem samolotu w Wiedniu, działający w Polsce działacz opozycji białoruskiej Paweł Łatuszka, który kieruje Narodowym Zarządem Kryzysowym, powiedział, że Simanuskaja „dzisiaj” wróci do stolicy Polski. Bezpośredni lot do Warszawy.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski otrzymał pisemny raport w sprawie Simanuskaya od Narodowego Komitetu Olimpijskiego Białorusi.
Rzecznik MKOl Mark Adams powiedział na konferencji prasowej, że jego komisja dyscyplinarna „ustali fakty” w sprawie Sprintera po doniesieniu i zbada dwóch białoruskich urzędników, którzy próbowali wciągnąć ją z powrotem do samolotu.
Obaj urzędnicy nie ujawnili, co napisał w raporcie Adamsa trener kadry narodowej Jurij Moisevic i zastępca dyrektora ośrodka treningowego lekkoatletyki Arthura Schumachera.
Haneda wszedł do ambasady w poniedziałek po spędzeniu nocy w hotelu przy lotnisku pod opieką japońskich władz, po czym otrzymał wizę humanitarną.
Mimo braku udziału w zawodach Sprinter skarżył się w mediach społecznościowych, że wszedł do sztafety 4×400 metrów. Pobiegł na 100 m, ale nie zakwalifikował się do półfinału i pojawił się w poniedziałkowych biegach na 200 m, ale nie startował.
Na czele Białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego stoi Wiktor Łukaszenko, syn prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Obaj zostali wykluczeni z udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio z powodu zarzutów o dyskryminację sportowców, którzy wzięli udział w protestach przeciwko kontrowersyjnej reelekcji prezydenckiej w sierpniu 2020 roku.
Białoruska drużyna poinformowała w niedzielnym oświadczeniu, że wycofała się z rozgrywek „w oparciu o porady lekarzy dotyczące jego stanu emocjonalnego i psychicznego” i nie komentowała publicznie sprawy.
Polska była jednym z wielu krajów europejskich, które zaoferowały pomoc Simanuskiej. Inne kraje to Słowenia i Czechy.
Dobra rozmowa z panią Kriskina Simanuskaya dziś rano w moim biurze.
Jest w porządku i dziękuję nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni przeciwko tym, którzy nie chcą jej dobrze
Świetne uczucie dla dyplomaty, który pomaga komuś, kto potrzebuje pomocy w nagłych wypadkach.#Jedność# Dyplomacja https://t.co/IJPQc3X6wE pic.twitter.com/Pt2KGWqT5Z
– Pave Milewski (ileMilewskiP) 3 sierpnia 2021
Lot Austrian Airlines do Wiednia zabrał białoruską sprinterkę Christinę Simanuską z lotniska Narita pod Tokio. Po tym, jak została wbrew swojej woli odciągnięta z igrzysk w Tokio, odmawia powrotu do domu i udaje się do Polski, gdzie szukała schronienia. (Kioto) == Kioto
Powiązany zasięg:
MKOl wszczyna formalne śledztwo w sprawie postępowania Białorusi ze sprinterem olimpijskim
Ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio: 3 sierpnia 2021 r.
Białoruś wydała wizę do Polski po tym, jak olimpijczyk odmówił powrotu do domu
Na zdjęciu Christina Simanuskaya z Białorusi rywalizująca w rundzie eliminacyjnej kobiet na 100 m podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 30 lipca 2021 r. na Stadionie Narodowym. Ubiega się o azyl w Polsce za odmowę powrotu do domu samolotem. (Kioto) == Kioto
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce