Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest
Rula Khalaf, redaktorka „Financial Times”, wybiera w tym cotygodniowym biuletynie swoje ulubione artykuły.
Hiszpański bank BBVA złożył wrogą ofertę przejęcia Banco Sabadell po tym, jak zarząd lokalnego rywala odrzucił tę ofertę.
W czwartek BBVA złożyła ofertę wszystkich akcji bezpośrednio akcjonariuszom Sabadell, niecały tydzień po tym, jak zarząd docelowej spółki stwierdził, że oferta „znacznie zaniża” wartość i perspektywy banku.
Wstępna oferta przejęcia złożona w zeszłym tygodniu wyceniała Sabadell na 12 miliardów euro, ale od tego czasu cena ta spadła wraz ze spadkiem akcji BBVA.
Narastający spór między bankami jest w Hiszpanii, kraju nieprzyzwyczajonym do wrogich ofert, rzadkością. W ciągu ostatnich trzydziestu lat w kraju doszło do ponad 20 przypadków, ale większość z nich zakończyła się niepowodzeniem.
Decyzja BBVA o przyjęciu wrogiego podejścia spotkała się z ostrą naganą ze strony hiszpańskiego rządu.
„Rząd odrzuca decyzję BBVA o złożeniu oferty wrogiego przejęcia Sabadell, zarówno co do formy, jak i treści” – powiedział urzędnik rządowy, ostrzegając przed „potencjalnie szkodliwymi skutkami dla hiszpańskiego systemu finansowego”.
Akcje BBVA spadły w czwartek na początku notowań o kolejne 5 procent, co spowodowało, że w ofercie wyceniono każdą akcję Sabadell na 2,02 euro, a banku na 10,94 miliarda euro. Akcje Sabadell zwyżkowały o 4,5 proc.
Zgodnie z warunkami oferty BBVA zaoferuje jedną nowo wyemitowaną akcję za każde 4,83 akcji Sabadell.
„Przedstawiamy akcjonariuszom Banco Sabadell bardzo atrakcyjną ofertę stworzenia banku o szerszym zasięgu na jednym z naszych najważniejszych rynków” – powiedział prezes BBVA Carlos Torres, gdy bank ogłosił ofertę nabycia akcji Sabadell.
Zarząd Sabadell odrzucił w poniedziałek ofertę, stwierdzając, że „znacznie zaniża wartość” perspektyw wzrostu spółki.
W środę spółka Sabadell podjęła nietypowy krok i opublikowała prywatny e-mail, który Torres wysłał w niedzielę do swojego prezesa Josepa Ollio, w którym BBVA wskazała, że nie zwiększy swojej oferty. „Uważam, że bardzo ważne jest, aby zarząd wiedział, że BBVA nie ma możliwości poprawy swoich warunków ekonomicznych” – napisał Torres.
Transakcja połączyłaby trzeci i czwarty co do wielkości bank na rynku hiszpańskim, tworząc bank z największym lokalnym bilansem. Sabadell jest także właścicielem brytyjskiego banku TSB.
Oba banki próbowały dojść do porozumienia cztery lata temu, w szczytowym momencie pandemii, ale rozmowy w sprawie fuzji zostały zerwane dwa tygodnie później z powodu nieporozumień dotyczących cen.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa