Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bank Doliny Krzemowej: Akcje światowych banków spadły pomimo zapewnień Bidena

Bank Doliny Krzemowej: Akcje światowych banków spadły pomimo zapewnień Bidena

  • Napisane przez Daniela Thomasa i Natalie Sherman
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Joe Biden przemawiał w poniedziałek, aby uspokoić Amerykanów, że system bankowy jest bezpieczny

Akcje banków na całym świecie spadły w poniedziałek, pomimo zapewnień prezydenta USA, że amerykański system finansowy jest bezpieczny.

Pojawia się po tym, jak władze musiały wkroczyć, aby chronić depozyty klientów, gdy upadły amerykańskie pożyczkodawcy Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank.

Joe Biden obiecał zrobić „wszystko, co jest konieczne”, aby chronić system bankowy.

Inwestorzy obawiają się jednak, że skutki kryzysu, który spowodował gwałtowne spadki cen akcji na całym świecie, mogą nadal odczuwać wpływ innych pożyczkodawców.

Wcześniej w poniedziałek ceny akcji hiszpańskiego Banku Santander i niemieckiego Commerzbanku spadły w pewnym momencie o ponad 10%.

Szereg mniejszych amerykańskich banków poniosło w poniedziałek gorsze straty niż ich europejskie odpowiedniki, pomimo zapewnień klientów, że mają więcej niż wystarczającą płynność, aby uchronić się przed wstrząsami.

Zmienność doprowadziła do spekulacji, że Rezerwa Federalna USA wstrzyma teraz swoje plany dalszego podnoszenia stóp procentowych, mające na celu ujarzmienie inflacji.

Biden powiedział, że osoby i firmy, które zdeponowały pieniądze w banku w Dolinie Krzemowej, będą mogły uzyskać dostęp do wszystkich swoich pieniędzy od poniedziałku, po tym, jak rząd wkroczył w celu pełnej ochrony ich depozytów.

Wielu klientów komercyjnych stanęło przed perspektywą braku możliwości zapłaty pracownikom i dostawcom po zamrożeniu ich funduszy.

Reporter BBC North America James Clayton rozmawiał z ludźmi stojącymi w kolejce przez cały dzień przed oddziałem SVB w Menlo Park w Kalifornii, aby uzyskać dostęp do gotówki.

Pomiń zawartość Twittera, 1

Zezwolić na treści na Twitterze?

Ten artykuł zawiera treści dostarczone przez Twittera. Przed przesłaniem czegokolwiek prosimy o pozwolenie, ponieważ mogą one wykorzystywać pliki cookie i inne technologie. Może lubisz czytać Twittera Polityka Cookie I Polityka prywatności przed przyjęciem. Aby wyświetlić tę zawartość, wybierz „Zaakceptuj i kontynuuj”.

Koniec treści na Twitterze, 1

Jak upadł bank w Dolinie Krzemowej?

Bank Doliny Krzemowej – który specjalizuje się w udzielaniu pożyczek firmom technologicznym – został zamknięty przez amerykańskie organy regulacyjne, które przejęły jego aktywa w piątek. Była to największa porażka amerykańskiego banku od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Starała się pozyskać środki na zrekompensowanie straty ze sprzedaży aktywów dotkniętych wysokimi stopami procentowymi. Wieść o problemach doprowadziła do tego, że klienci ścigali się, by wypłacić pieniądze, co doprowadziło do kryzysu gotówkowego.

Władze w niedzielę przejęły także Signature Bank w Nowym Jorku, który miał kilku klientów zaangażowanych w kryptowaluty i był postrzegany jako instytucja z największym prawdopodobieństwem prowadzenia podobnej operacji bankowej.

podpis pod zdjęciem,

Siedziba Silicon Valley Bank w Santa Clara w Kalifornii

Biden obiecał, że pokrycie depozytów nie będzie nic kosztować podatników, a zamiast tego zostanie sfinansowane przez organy nadzorujące opłaty dla banków.

W ramach wysiłków mających na celu przywrócenie zaufania, amerykańskie organy regulacyjne ujawniły również nowy sposób pożyczania przez banki funduszy awaryjnych w czasach kryzysu.

Istnieją jednak obawy, że upadki, które nastąpiły po upadku innego amerykańskiego banku, Silvergate Bank, w zeszłym tygodniu, są oznaką problemów innych firm.

Paul Ashworth z Capital Economics powiedział, że władze USA „działały agresywnie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji”.

Danny Hewson, szef działu analiz finansowych w AJ Bell stockbrokers, powiedział: „Pierwszy przypływ ulgi został zastąpiony niepokojącymi obawami, że era wysokich stóp procentowych może być dla niektórych banków trudniejsza, niż wcześniej sądzono.

W Stanach Zjednoczonych akcje banków spadły pomimo obietnicy Joe Bidena, że ​​zrobi „wszystko, co konieczne”, aby zapobiec zawaleniu się kolejnych kostek domina.

Upadek SVB ponownie rozpalił debaty – podobne do tych, które miały miejsce po kryzysie finansowym w 2008 roku – na temat tego, co rząd powinien zrobić, aby regulować i chronić banki.

Prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell mówi, że nastąpi kompleksowa i przejrzysta analiza krachu.

Biden wezwał do zaostrzenia zasad i podkreślił, że inwestorzy i liderzy banków nie zostaną pozostawieni w tyle.

„Podjęli ryzyko celowo… tak działa kapitalizm” – powiedział.

Jednak republikański senator Tim Scott, który jest postrzegany jako potencjalny kandydat na prezydenta w 2024 r., nazwał pakiet ratunkowy „problematycznym”.

„Budowanie kultury rządowej interwencji w żaden sposób nie powstrzymuje przyszłych instytucji przed poleganiem na rządzie, by żerował na nich po podjęciu nadmiernego ryzyka” – powiedział.

Znowu ludzie martwią się o banki. Po raz kolejny toczy się intensywna debata na temat ratowania. Ale to nie jest rok 2008.

W następstwie światowego kryzysu finansowego skupiono się na reformie banków uważanych za „zbyt duże, by upaść”. Dzisiejsze problemy koncentrują się wokół średnich i małych banków.

Dwa upadłe banki — Silicon Valley Bank i Signature Bank — miały tę samą cechę wspólną: ich modele biznesowe były silnie skoncentrowane w jednym sektorze i były bardziej narażone na aktywa, których wartość była pod presją rosnących stóp procentowych.

Ponieważ większość banków jest dobrze zdywersyfikowana i ma dużo gotówki w kasie, zakłada się, że ryzyko dla reszty sektora bankowego jest niskie. Nie powstrzyma to organów regulacyjnych od przyjrzenia się, co poszło nie tak i jakie przepisy należy zmienić.

Presja wywierana na małe i średnie banki nie zniknęła. Zobaczymy, co stanie się z gospodarką USA i walką z inflacją.