Mo Jia Yu owija nogi wokół słupa, aby utrzymać równowagę wysoko nad ziemią i zabezpieczyć staw. Jest to umiejętność, którą musi opanować, aby zostać monterem rusztowań z bambusa w Hongkongu.
Miasto jest jednym z ostatnich pozostałych miast na świecie, które używało rusztowań bambusowych w nowoczesnym budownictwie i naprawach budynków.
Rusztowania ustawione na bambusowych ramach o wysokości kilku pięter to częsty widok, a mieszkańcy Hongkongu nazywają je „pająkami” ze względu na ich wdzięk nad przypominającą sieć kratownicą.
Mo jest jednym z kilkudziesięciu studentów, którzy co roku rejestrują się w miejskiej Radzie Przemysłu Budowlanego (CIC), aby uczyć się w tradycyjny sposób.
„Musisz mieć odważne serce”, powiedział Mo, który chodzi do szkoły od prawie trzech miesięcy.
„Musisz być świadomy bezpieczeństwa, ponieważ pracujesz wysoko w powietrzu”.
Uczniowie uczą się, jak bezpiecznie trzymać bambusową ramę, aby móc swobodnie pracować na rusztowaniu, które jest połączone prostymi węzłami za pomocą nylonowych pasków.
Inny uczeń, Ho Cheok Wai, powiedział: „Tego podstawowego węzła uczymy się najpierw… Ćwiczymy przez cały tydzień, aż go naprawimy”.
„Następnie instruktorzy nauczą nas zakładać uprząż i krok po kroku nauczymy się budować na sam szczyt.”
Rusztowanie z bambusa sięga wieków i było kiedyś powszechną praktyką w Chinach i innych częściach Azji.
Większość miast w regionie wycofała się z tego na rzecz materiałów takich jak stal i aluminium.
W Hongkongu zawiłe bambusowe pajęczyny są nadal częścią miejskiego krajobrazu, wiszą zarówno wokół starych mieszkań mieszkalnych, jak i błyszczących drapaczy chmur.
– „Odwaga i umiejętności” –
Rusztowanie podlega surowym wytycznym dotyczącym bezpieczeństwa, ale nadal jest postrzegane jako zawód niebezpieczny, ponieważ praca często wykonywana jest na zawrotnych wysokościach.
„Aby przetrwać, potrzebujesz odwagi i umiejętności”, powiedział Wallace Chang, profesor na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Hongkongu.
„To powstrzymuje ludzi przed dostaniem się do branży”.
Pomimo ryzyka związanego z tym rzemiosłem, Chang ma nadzieję, że Hongkong zachowa je jako część swojego dziedzictwa kulturowego.
Jego popularność w mieście wynika z ceny i wydajności.
Bambus jest łatwo dostępny za granicą w południowych prowincjach Chin. Cena wału wynosi około 15 HKD (2 USD) w porównaniu do 280 HKD (35 USD) za trzonek wykonany z metalu.
Lekki bambus jest również łatwy w transporcie przez ciasne centrum miejskie.
Jest elastyczny, co pozwala budowniczym przycinać słupy do wymaganych długości na różnych placach budowy.
„Bambusowe rusztowania doskonale nadają się do pojedynczych i wąskich przestrzeni w Hongkongu” — wyjaśnił trener Kin Kee Wo, który pracuje w branży budowlanej od prawie 30 lat.
„Można go zbudować w najbardziej niewyobrażalnych miejscach i na najpiękniejszy sposób”.
am / ssy / dhw / ser / qan
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków