Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że częstość występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wzrasta w przypadku operacji onkologicznych

Badanie wykazało, że częstość występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wzrasta w przypadku operacji onkologicznych

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Renomowana agencja informacyjna

Korekta

Badanie wykazało, że częstość występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wzrasta w związku z operacjami onkologicznymi opublikowany Online 2 lutego o godz Sieć JAMA jest otwarta.

Doktor medycyny Johan Bjorklund z Karolinska Institutet w Sztokholmie wraz ze współpracownikami zbadał roczne ryzyko żylnych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych po poważnej operacji przeciwnowotworowej w retrospektywnym, obserwacyjnym, dobranym badaniu kohortowym. Pacjenci, którzy przeszli poważną operację z powodu raka pęcherza, piersi, okrężnicy, odbytnicy, narządów ginekologicznych, nerek, górnych dróg moczowych, płuc, prostaty lub przewodu pokarmowego, zostali dobrani do osób wolnych od raka z populacji ogólnej w stosunku 1: 10 (432 218 pacjentów chorych na raka i 4 009 343 pacjentów porównawczych wolnych od raka).

Naukowcy odkryli, że w przypadku wszystkich typów nowotworów surowe skumulowane ryzyko zatorowości płucnej w ciągu roku było wyższe w grupie chirurga onkologicznego, a bezwzględne różnice w ryzyku wynosiły 2,69, 0,59, 1,57, 1,32, 1,38, 2,61, 2,13 i 0,57 punktu procentowego . Odpowiednio rak pęcherza moczowego, rak piersi, rak jelita grubego, rak ginekologiczny, rak nerki i górnych dróg moczowych, rak płuc, rak żołądka i jelit oraz rak prostaty.

Porównując pacjentów poddanych operacji onkologicznej z dobraną grupą kontrolną, współczynnik ryzyka związany z przyczyną zatorowości płucnej osiągnął najwyższy poziom natychmiast po wypisaniu ze szpitala i ustabilizował się po 60–90 dniach. W przypadku wszystkich nowotworów z wyjątkiem raka piersi ryzyko było 10 do 30 razy większe 30 dni po operacji. Ryzyko spadło, ale nigdy nie osiągnęło poziomu w grupach porównawczych, z wyjątkiem raka prostaty.

„Odkrycia podkreślają potrzebę zindywidualizowanej oceny ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i schematów profilaktyki u pacjentów poddawanych operacjom z powodu różnych nowotworów” – napisali autorzy.