Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że aspiryna zmienia z czasem sposób rozwoju komórek raka jelita grubego

Badanie wykazało, że aspiryna zmienia z czasem sposób rozwoju komórek raka jelita grubego

Rak zaczyna się, gdy komórki zaczynają się dzielić w niekontrolowany sposób. Naukowcy wiedzą, że przyjmowanie aspiryny może pomóc w ochronie przed rakiem jelita grubego — rakiem, który atakuje okrężnicę lub odbytnicę — ale dokładny powód działania aspiryny często był tajemnicą.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie e-życieNaukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine po raz pierwszy ujawnili, że aspiryna zmienia sposób rozwoju komórek raka jelita grubego z biegiem czasu, zmniejszając ich zdolność do przeżycia i reprodukcji.

Zapytaliśmy, co aspiryna robi z darwinowską ewolucją komórek. Rak powstaje, ponieważ komórki ewoluują ze stanu zdrowego do stanu patogennego, w którym komórki dzielą się bez zatrzymywania. Dzieje się tak, gdy komórki nabywają szereg mutacji i te mutacje są dla nich wybierane. Odkryliśmy, że aspiryna wpływa i spowalnia te procesy ewolucyjne”.


Dominic Wooders, współautor, profesor zdrowia populacji i zapobiegania chorobom, Program UCI w zakresie zdrowia publicznego

Zespół odkrył, że aspiryna zmienia wskaźniki narodzin i śmierci komórek raka jelita grubego. W szczególności aspiryna zmniejsza tempo podziału komórek rakowych i zwiększa tempo śmierci komórek.

Naukowcy, w tym główna autorka artykułu Natalia Komarova, profesor matematyki, rozpoczęli prace nad podejrzeniem, że aspiryna może odgrywać rolę w rozwoju raka jelita grubego, jako siły doboru naturalnego – lub procesów, które determinują jednostki w społeczeństwie – odegra rolę. Przetrwanie i reprodukcja, które nie będą kontrolować, czy komórki rakowe rozmnażają się do punktu, w którym stają się szkodliwe lub śmiertelne.

„Myśleliśmy, że powolna progresja raka spowodowana aspiryną musi w jakiś sposób wynikać z powolnego postępu komórek w kierunku przerzutów” – powiedziała Komarova. „To, co nas zaskoczyło, to fakt, że ten mechanizm może tak dobrze wyjaśnić poziom ochrony obserwowany u ludzi. Innymi słowy, oczekiwana wielkość była zgodna z efektem ochronnym obserwowanym w populacji ludzkiej w badaniach epidemiologicznych”.

READ  Kolejne ciąże u kobiet z kardiomiopatią okołoporodową wiążą się ze zdarzeniami niepożądanymi Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Badanie kliniczne z 2011 r. wykazało, że osoby, które przyjmowały 600 miligramów aspiryny dziennie przez dwa lata, miały 63% redukcję zachorowań na raka jelita grubego u pacjentów z zespołem Lyncha – schorzeniem dziedzicznym, które zwiększa ryzyko niektórych rodzajów raka, takich jak rak jelita grubego. nowotwór. Kilka innych badań potwierdziło te odkrycia, ale żadne do tej pory nie zbadało możliwego ewolucyjnego wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje.

„Nowy artykuł naprawdę mówi, że aspiryna zmienia ewolucyjny wynik karcynogenezy” – powiedział Woods. „Ta praca jest przykładem pokazującym, że metody matematyczne mogą być bardzo przydatne do zrozumienia złożonych zjawisk w biologii raka; takie pomysły nie byłyby możliwe do uzyskania w samym eksperymencie. Wymagają one współpracy w eksperymentalnej pracy biologicznej i matematyce”.

Teraz Komarova i reszta zespołu chcą sprawdzić, czy aspiryna ma podobny wpływ na nowotwory, które wpływają na inne części ciała. „Jeśli nie, to jakie narządy chronią aspirynę i jak możemy wyjaśnić te różnice w zdolności do ochrony przed rakiem?”, zapytała.

źródło:

Numer czasopisma:

Wang, Wei. i in. (2022) Wpływ aspiryny na wewnątrzkomórkowe parametry kinetyczne przyczynia się do jej roli w zmniejszaniu częstości występowania zaawansowanych gruczolaków jelita grubego, co wykazano w wieloskalowym badaniu obliczeniowym. e-życie. doi.org/10.7554/eLife.71953.