Jak wynika z dużego badania przeprowadzonego w związku z planami rozszerzenia tej praktyki, osoby zakażone wirusem HIV mogą bezpiecznie otrzymać nerki od zmarłych dawców zakażonych wirusem. Mogłoby to skrócić okres oczekiwania na narządy dla wszystkich, niezależnie od nosicielstwa wirusa HIV.
Nowe badanie opublikowano w środę w New England Journal of MedicineNaukowcy przyjrzeli się 198 przeszczepom nerek wykonanym w całych Stanach Zjednoczonych i uzyskali podobne wyniki, niezależnie od tego, czy oddany narząd pochodził od osoby zakażonej wirusem HIV, czy nie.
W zeszłym miesiącu Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zaproponował zmianę przepisów, która pozwoliłaby na przeprowadzanie tego typu przeszczepów nerek i wątroby poza zakresem badań naukowych. Ostateczna zasada będzie miała zastosowanie zarówno do dawców żywych, jak i zmarłych. Jeżeli zostanie przyjęta, może wejść w życie w przyszłym roku.
Uczestnicy badania byli zakażeni wirusem HIV, mieli niewydolność nerek i zgodzili się na przyjęcie narządu od zmarłego dawcy zakażonego wirusem HIV lub od zmarłego dawcy zakażonego wirusem HIV, w zależności od tego, która nerka pojawiła się jako pierwsza.
Wskaźniki przeżycia są podobne
Naukowcy obserwowali biorców narządów przez okres do czterech lat. Porównali połowę osób, które otrzymały nerki od dawców zakażonych wirusem HIV, z tymi, których nerki pochodziły od dawców niezakażonych wirusem HIV.
Obie grupy charakteryzowały się podobnie wysokimi wskaźnikami całkowitego przeżycia i niskimi wskaźnikami odrzucenia narządu. Poziom wirusa wzrósł u 13 pacjentów w grupie dawców wirusa HIV i u 4 pacjentów w drugiej grupie, głównie w związku z pacjentami, którzy nie przyjmowali leków na HIV w sposób ciągły, i we wszystkich przypadkach powrócił do bardzo niskiego lub niewykrywalnego poziomu.
„To pokazuje, jak duże bezpieczeństwo i wyniki obserwujemy w przypadku przeszczepów narządów” – stwierdziła współautorka badania, dr Dori Segev z NYU Langone Health.
W 2010 roku chirurdzy z Republiki Południowej Afryki przedstawili pierwszy dowód na to, że pobieranie narządów od dawców zakażonych wirusem HIV jest bezpieczne u osób zakażonych wirusem HIV. Jednak praktyka ta nie była dozwolona w Stanach Zjednoczonych aż do 2013 roku, kiedy rząd na prośbę Segewa zniósł zakaz i zezwolił na prowadzenie badań naukowych. Początkowo badania dotyczyły dawców zmarłych. Następnie w 2019 roku Segev i inni z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep nerki od żywego dawcy zakażonego wirusem HIV biorcy zakażonemu wirusem HIV.
Ogółem w Stanach Zjednoczonych wykonano 500 przeszczepów nerek i wątroby od dawców zakażonych wirusem HIV
„Wygrana-wygrana”
Osoby zakażone wirusem HIV są w dużej mierze zniechęcane do zapisywania się jako dawcy narządów ze względu na piętno oraz przestarzałe przepisy i zasady stanowe, które kryminalizują dawstwo narządów dla osób zakażonych wirusem HIV, twierdzi Carrie Foote, profesor socjologii na Uniwersytecie Indiana w Indianapolis.
„Nie tylko możemy pomóc osobom żyjącym z tą chorobą, ale uwolnimy więcej narządów w całej puli narządów, aby osoby niezakażone wirusem HIV mogły uzyskać do nich dostęp” – powiedział Foote, który jest nosicielem wirusa HIV i jest członkiem organizacji szybciej zakażonym wirusem HIV. Zarejestrowany dawca narządów. „To korzystna sytuacja”.
Według amerykańskiej Sieci Zakupów i Transplantacji Narządów, na liście oczekujących na przeszczep nerek znajduje się ponad 90 000 osób. W 2022 r. w oczekiwaniu na nerki zmarło ponad 4000 osób.
W artykule wstępnym magazynu dr Elmi Müller z Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki przewidziała, że nowe badanie będzie miało „daleko idące konsekwencje w wielu krajach, w których nie przeprowadza się przeszczepów narządów”.
„Przede wszystkim zrobiliśmy kolejny krok w kierunku sprawiedliwości i równości osób żyjących z HIV” – napisał Mueller, który był pionierem tej praktyki.
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków