Nowe badanie przeprowadzone przez Karolinska Institutet w Szwecji pokazuje, w jaki sposób pewne cząsteczki RNA kontrolują naprawę uszkodzonego DNA w komórkach rakowych, odkrycie, które może ostatecznie doprowadzić do lepszych metod leczenia raka. Badanie zostało opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Komunikacja przyrodnicza.
Od dawna zakładano, że cząsteczki RNA – podstawowe cząsteczki znajdujące się we wszystkich żywych organizmach – biorą udział jedynie w syntezie białek. Nowe badania pokazują jednak, że cząsteczki RNA pełnią znacznie szerszą funkcję i mogą odgrywać kluczową rolę w progresji choroby.
Jedną z takich chorób jest rak, w którym przyczyną może być uszkodzenie DNA naszych komórek. Uszkodzenia DNA występują i są stale naprawiane, ale w niektórych przypadkach mogą prowadzić do mutacji onkogennych w genomie. Tak więc podstawowa wiedza o tym, jak nasze komórki naprawiają DNA, jest kluczem do projektowania nowych metod leczenia.
W bieżącym badaniu naukowcy zbadali, w jaki sposób określone cząsteczki RNA wpływają na zdolność komórek rakowych do naprawy uszkodzonych lub uszkodzonych nici DNA. Odkryli, że dwa rodzaje cząsteczek – RNA 2 Cajala (scaRNA2) i WRAP53 – oddziałują ze sobą, regulując enzym kinazę białkową zależną od DNA (DNA-PK), która z kolei wpływa na mechanizmy naprawy DNA.
Działa jak przycisk włączania i wyłączania
„Nasze odkrycia pokazują, że niektóre RNA mogą wiązać się z enzymem, który naprawia uszkodzone DNA i działać jako przycisk „włącz-wyłącz” dla tego enzymu, kontrolując w ten sposób naprawę DNA” – mówi Marianne Farnebow, naukowiec z Wydziału Biologii Komórkowej i Molekularnej. oraz Wydział Nauk Biologicznych i Żywienia Karolinska Institutet.„Odkryliśmy również, że zmienione poziomy tego RNA prowadzą do wadliwej naprawy DNA w komórkach nowotworowych”.
Naukowcy mają nadzieję, że odkrycia przyczynią się do lepszego zrozumienia roli, jaką RNA odgrywa w naprawie DNA i raku.
„Może to otworzyć nowe możliwości leczenia raka, takie jak wykorzystanie syntetycznych cząsteczek RNA do indukowania śmierci komórkowej w komórkach rakowych” – mówi Marianne Farnebough.
Badanie było finansowane z grantów Szwedzkiego Towarzystwa Onkologicznego, Szwedzkiej Rady Badawczej, Centrum Medycyny Innowacyjnej, Radiumhemmet Cancer Research Funds, Karolinska Institutet, Cancer KI Strategic Research Program oraz Fundacji Wenner-Gren.
źródło:
Numer czasopisma:
„Cajal RNA 2 związany z małym ciałem (scaRNA2) reguluje wybór ścieżki naprawy DNA poprzez hamowanie DNA-PK”, Sophie Bergstrand, Eleanor M O’Brien, Christos Kokuravas, Dominika Hrosova, Dimitra Pirasmaki, Sandro Schmidley, Sonia Dangal, Chiara Pedereva, Lee Signs, Oliver Mortosevich, Julian J. O’Rourke i Marianne Farnebow, Komunikacja przyrodniczaonline 23 lutego 2022, doi: 10.1038/s41467-022-28646-5
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków