Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie pokazuje prawdopodobieństwo zakażenia wirusem COVID u osób noszących maski w porównaniu z osobami, które nie noszą masek

Badanie pokazuje prawdopodobieństwo zakażenia wirusem COVID u osób noszących maski w porównaniu z osobami, które nie noszą masek

W niedawnym badaniu opublikowanym w medRxiv* Serwer Preprint, amerykańscy naukowcy ocenili skuteczność masek na twarz w zapobieganiu ciężkiemu koronawirusowi ostrego zespołu oddechowego 2 (SARS-CoV-2).

W miejscach publicznych maski na twarz odegrały ważną rolę w zapobieganiu chorobie koronawirusowej 2019 (COVID-19). Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecała maski na twarz w czerwcu 2020 r., nadal brakuje dowodów naukowych dotyczących epidemiologicznej skuteczności masek na twarz przeciwko przenoszeniu COVID-19.

Badanie: Skuteczność masek na twarz w zapobieganiu COVID-19: przegląd systematyczny. Źródło zdjęcia: Chaiwat Subprasom / Shutterstock

o nauce

W tym badaniu naukowcy przeanalizowali skuteczność masek na twarz w ograniczaniu transmisji SARS-CoV-2 w społeczności, a także w placówkach opieki zdrowotnej.

Zespół przeprowadził przegląd systematyczny w celu zidentyfikowania odpowiednich badań. Bibliotekarz medyczny przeprowadził wyszukiwanie literatury za pomocą Cochrane Library, Embase, PubMed i Web of Science między kwietniem a sierpniem 2020 r. Zespół następnie zdeduplikował cytaty za pomocą Covidence.org. Do badania pobrano tylko artykuły anglojęzyczne, z wyłączeniem wszystkich materiałów konferencyjnych. Wyniki przedstawiono zgodnie z kryteriami Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-analyses (PRISMA).

Trzech członków zespołu badawczego dokonało przeglądu bibliotek, tworząc 1732 artykuły. Spośród nich 61 artykułów pełnotekstowych spełniało wymagane kryteria. Następnie oceniono łącznie 13 badań objętych badaniem. Zespół oszacował względne ryzyko, częstości, testy t i przedziały ufności tam, gdzie było to konieczne, aby uwzględnić wariancję między grupami, które zgłosiły i nie zgłosiły używania masek na twarz w całej badanej kohorcie oraz w środowisku społeczności i opieki zdrowotnej.

konsekwencje

Wyniki badania wykazały, że w sumie przeanalizowano 1539 osób z 13 badań, w tym czterech badań środowiskowych i dziewięciu badań dotyczących opieki zdrowotnej. Spośród nich 143 osoby miały infekcję SARS-CoV-2, w tym 97, które to zrobiły i 146, które nie nosiły masek na twarz. Zespół zauważył, że prawdopodobieństwo zarażenia się COVID-19 wynosi 7% w przypadku osób noszących maski i 52% w przypadku osób bez masek. Względne ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 wynosiło 0,13 dla osób noszących maski.

READ  Badanie wykazało, że pogorszenie funkcji poznawczych poprzedzające diagnozę choroby Alzheimera prowadzi do zaległości w spłacaniu kart kredytowych i kredytów hipotecznych

W opiece zdrowotnej 9% osób noszących maski i 33% osób noszących maski uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Co więcej, względne ryzyko zarażenia się COVID-19 wynosiło 0,20 dla osób noszących maski na twarz w placówce opieki zdrowotnej. Ponadto w warunkach społeczności zespół zauważył, że 6% osób noszących maski i 83% osób nie noszących masek uzyskało pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Względne ryzyko złapania COVID-19 w środowisku społeczności wynosi 0,08 dla osób noszących maski.

Wyniki wykazały związek między używaniem maski na twarz a pozytywnym wynikiem testu na COVID-19, ponieważ ponad 92% osób, które nosiły maskę, nie uzyskało pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Związek między pozytywnością COVID-19 a noszeniem masek na twarz różni się znacznie w zależności od środowiska opieki zdrowotnej i społeczności. Ogólnie 50% osób, które nie nosiły maski, nie zachorowało na COVID-19. Warto zauważyć, że odpowiednio 83% i 33% osób, które nie nosiły maski na twarz w środowisku społeczności i opieki zdrowotnej, zachorowało na COVID-19. W porównaniu do placówek opieki zdrowotnej związek między zakażeniem COVID-19 a noszeniem maski na twarz był większy w środowisku społeczności.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badania wskazują, że osoby noszące maskę rzadziej zarażają się COVID-19 w opiece zdrowotnej i społeczności. Dalsze badania będą konieczne, gdy dostępnych będzie więcej informacji. Naukowcy uważają, że przyszłe badania są konieczne, aby ustalić wpływ przepisów dotyczących używania masek na twarz i innych interwencji na przenoszenie COVID-19.

*Ważna uwaga

medRxiv Publikuje wstępne raporty naukowe, które nie były recenzowane i dlatego nie powinny być uznawane za rozstrzygające, ukierunkowywać praktykę kliniczną/zachowania związane ze zdrowiem ani być traktowane jako ustalone informacje.