Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie pokazuje, jak bardzo cieszymy się, że cię widzimy: nasze mózgi reagują emocjonalnie na twarze, które znajdujemy w nieożywionych

Badanie pokazuje, jak bardzo cieszymy się, że cię widzimy: nasze mózgi reagują emocjonalnie na twarze, które znajdujemy w nieożywionych

Czy w chmurze, czy z przodu samochodu lub 28 000 dolarów za opiekaną kanapkę Podobno podobnie do Maryi Panny, widzenie twarzy w przedmiotach nieożywionych jest powszechnym doświadczeniem.

Według nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Sydney, nasze mózgi wykrywają i reagują emocjonalnie na te wyimaginowane twarze w taki sam sposób, w jaki traktowałyby prawdziwe ludzkie twarze.

Pareidolia twarzy – widzenie twarzy w przypadkowych przedmiotach lub wzorach światła i cienia – jest zjawiskiem codziennym. Kiedyś uważany za Objawy psychozy, wynika z błędu w percepcji wzrokowej.

Główny badacz, profesor David Ellis z University of Sydney, powiedział, że ludzkie mózgi są ewolucyjnie powiązane z rozpoznawaniem twarzy, z wysoce wyspecjalizowanymi obszarami mózgu do wykrywania i przetwarzania twarzy.

Betonowa nasadka do rur w Tokio w Japonii wygląda jak twarz
Powyżej betonowy kołpak rury w Tokio w Japonii. Poniżej: wzór okna na budynku z blachy falistej. Zdjęcie: kanonnightsky/Getty Images/iStockphoto
Okna na budynku z blachy falistej, który wygląda jak twarz
Zdjęcie: Steve Cicero/Getty Images

„Jesteśmy wysoko rozwiniętym gatunkiem społecznym, a rozpoznawanie twarzy jest bardzo ważne” – powiedział Aliyes. „Trzeba poznać, kim są, czy to rodzina, czy to przyjaciel czy wróg, jakie są ich intencje i emocje?

„Twarze są wykrywane niezwykle szybko. Wydaje się, że mózg robi to… używając pewnego rodzaju procedury dopasowywania szablonów, więc jeśli widzi obiekt, który wygląda tak, jakby miał oczy nad nosem nad ustami, mówi: „Och, Widzę twarz”.

„Jest trochę szybki i luźny, a czasem pudłuje, więc coś, co wygląda jak twarz, często powoduje dopasowanie formy”.

Naukowcy pokazali ludziom serię twarzy – mieszankę prawdziwych twarzy i obrazów Predolii – i ocenili każdy wyraz twarzy w skali między gniewem a szczęściem.

Naukowcy odkryli, że przedmioty nieożywione mają ten sam efekt emocjonalnego podkładu, co prawdziwe twarze.

Kawałek pełnoziarnistego chleba z uśmiechniętą buzią
Kawałek pełnoziarnistego chleba. Poniżej: dozownik ręczników w publicznej łazience, który wygląda na uśmiechnięty.
Zdjęcie: PhotoAlto / Laurence Mouton / Getty Images
Dozownik ręczników w publicznej łazience wygląda jak uśmiech like
Zdjęcie: Dave Gorman/Getty Images
Jajka sadzone, które wyglądają jak oczy
Nasz mózg wykrywa i reaguje emocjonalnie na te wyimaginowane twarze w taki sam sposób, w jaki traktowałby prawdziwe ludzkie twarze. Zdjęcie: Lorenzo Cerioni / Getty Images / EyeEm

„Odkryliśmy, że w rzeczywistości te obrazy pareidolia są przetwarzane przez ten sam mechanizm, który normalnie przetwarza emocje na prawdziwej twarzy” – powiedziała Alice.

READ  Epidemia grypy skłania do przypominania o szczepieniach

„Nie jesteś w stanie całkowicie wyłączyć tej mimicznej i emocjonalnej reakcji i postrzegać ją jako obiekt. Pozostaje ona zarówno obiektem, jak i twarzą.”

Powiedział, że badanie może pomóc w badaniach nad sztuczną inteligencją lub zaburzeniami przetwarzania twarzy, takimi jak ślepota w rozpoznawaniu twarzy.

Wcześniejsze badania, których współautorem był Alais, wykazały, że podczas oceniania serii twarzy postrzeganie wyglądu osoby było zniekształcone przez poprzedni pokazany obraz. „Gdyby poprzedni ruch był atrakcyjny, aktualna ocena byłaby bardziej atrakcyjna” – powiedział Aliyes.

Klamka do drzwi twarzy
„W jakiś sposób nie jesteś w stanie całkowicie wyłączyć twarzy i reakcji emocjonalnej i postrzegać to jako obiekt”. Zdjęcie: Carol Hines/Getty Images/IM

„Zdarza się to również z ekspresją” – powiedział. „Jeśli widziałeś wcześniej szczęśliwą twarz, następna zostanie oceniona jako nieco szczęśliwsza”.

Najnowsze badanie zostało opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Postępowanie Towarzystwa Królewskiego B.