W przeciwieństwie do poprzednich badań, nowe badanie z udziałem kobiet nie wykazało związku między migreną a ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Badanie opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma z 21 sierpnia 2024 roku Neurologia®Medical Journal Amerykańskiej Akademii Neurologii.
„Te wyniki uspokajają kobiety cierpiące na migreny, które same w sobie są dużym obciążeniem, ponieważ nie muszą się martwić o zwiększenie ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona w przyszłości”.
Tobias Kurth, lekarz medycyny, autor badania, Instytut Zdrowia Publicznego Charite – Uniwersytet w Berlinie
W badaniu wzięło udział 39 312 uczestników, których średni wiek na początku badania wynosił 55 lat. Na początku badania łącznie 7321 uczestników zgłosiło obecne lub wcześniejsze migreny. Następnie uczestnicy byli obserwowani średnio przez 22 lata. W tym czasie 685 osób zgłosiło, że lekarz zdiagnozował chorobę Parkinsona. Spośród nich 128 osób zgłosiło w przeszłości migrenę lub migrenę aktywną, a 557 osób nie miało migreny.
Po uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na ryzyko rozwoju choroby Parkinsona i migreny, takich jak wiek, aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, naukowcy odkryli, że u osób cierpiących na migreny ryzyko rozwoju choroby Parkinsona nie było większe niż u osób bez migreny.
Odkrycie to nie uległo zmianie w zależności od tego, jak często ludzie mieli migreny lub czy doświadczyli aury przed migreną. Aura to zaburzenie wizualne lub inne zaburzenie czucia, które pojawia się przed wystąpieniem migreny, np. widzenie jasnego światła.
„Ponieważ w tym badaniu uczestniczyły wyłącznie kobiety pracujące w służbie zdrowia, głównie rasy białej, potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy wyniki mają zastosowanie do innych grup, w tym mężczyzn, kobiet oraz innych ras i grup etnicznych” – stwierdziła Kerth.
Kolejnym ograniczeniem, na jakie natknęli się badacze, był fakt, że uczestnicy samodzielnie zgłaszali informacje na temat migreny i choroby Parkinsona, więc możliwe jest, że niektóre informacje były niedokładne. Ponadto, ponieważ choroba Parkinsona zwykle nie jest diagnozowana do czasu pogorszenia się objawów, możliwe jest, że u niektórych uczestników choroba Parkinsona rozwinęła się po zakończeniu badania.
źródło:
Odniesienie w czasopiśmie:
Schultz, R.S., i in. (2024) Migrena i ryzyko choroby Parkinsona u kobiet. Neurologia. doi.org/10.1212/WNL.0000000000209747
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków