Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie podkreśla wpływ drobnych cząstek i zanieczyszczeń na choroby alergiczne

Osoby narażone na kontakt z dwutlenkiem siarki (SO2) i cząstki stałe (PM10) w największym stopniu wiązały się ze zwiększonym ryzykiem chorób alergicznych, jak wynika z wyników nowo opracowanego modelu służącego do szacowania średnich dziennych dla tego typu zanieczyszczeń.1

Odkrycia te oraz nowy model są wynikiem badania przeprowadzonego w Chinach w celu ulepszenia wcześniejszych badań oceniających wpływ zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego na choroby alergiczne, które opierały się na danych dotyczących średniego narażenia populacji.2 W poprzednim badaniu obliczono średnie ilości substancji zanieczyszczających atmosferę w stacjach monitorowania powietrza.

Nowy model i badania wokół niego prowadził Cheng Ling Fu ze Szpitala Otolaryngologicznego i Oddziału Alergologii Pierwszego Szpitala Stowarzyszonego Uniwersytetu Sun Yat-sen w Guangzhou w Chinach.

„Błędne szacunki efektu mogły wystąpić w[poprzednich]badaniach, w których nie wzięto pod uwagę gradientów przestrzennych i indywidualnych różnic w ekspozycji” – napisali Fu i współpracownicy. „W tym przypadku chcieliśmy ocenić wpływ zanieczyszczenia powietrza otoczenia na wizyty ambulatoryjne u alergologów, korzystając z danych dotyczących indywidualnego narażenia”.

Naukowcy stworzyli model w ramach poprzedniego badania, aby oszacować średni poziom drobnych cząstek stałych (PM).2.5) i p3 W Chinach kontynentalnych przy rozdzielczości 1 km x 1 km.2 Zebrano dane osobowe pacjentów ambulatoryjnych, którzy odwiedzili Oddział Alergologii Drugiego Szpitala Stowarzyszonego Uniwersytetu Medycznego w Guangzhou w latach 2014–2019.

Zespół badawczy powiązał adresy pacjentów z poziomami zanieczyszczeń określonymi w siatce, aby ocenić wpływ drobnych cząstek2.5 I och3 Osoby te były narażone na zanieczyszczenia i powiązały swoje adresy, podając szerokość i długość geograficzną. Aby rozważyć wpływ narażenia na zanieczyszczenia na te osoby, zespół zastosował warunkową regresję logistyczną i plan krzyżowania przypadków ze stratyfikacją czasową.

Metoda ta umożliwiła naukowcom uwzględnienie tradycyjnych zmiennych zakłócających, takich jak płeć uczestników i nawyki palenia. Ponadto zespół ocenił skutki średniego narażenia populacji na kilka różnych rodzajów substancji zanieczyszczających, w tym drobne cząstki stałe2.5Lub3wieczór10Dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2) i tlenku węgla (CO), na podstawie średnich dziennych danych z 10 stacji monitorujących zlokalizowanych w Kantonie.

READ  Łączenie diety ketonowej z dietą śródziemnomorską może zmniejszyć ryzyko demencji

Zespół badawczy zakończył badanie grupy 16 647 pacjentów ambulatoryjnych, u których stwierdzono choroby alergiczne. Podali, że najczęstszą alergią była pokrzywka (35,5%), następnie alergiczny nieżyt nosa u 22,4%, atopowe zapalenie skóry u 9,2% i astma u 2,8%.

Zauważono, że większość przypadków zbadanych przez badaczy to kobiety, 57,46%, a 61,90% to osoby poniżej 35. roku życia. Zespół odkrył, że osoby narażone na działanie PM2.5 i ekspozycja na O3 Doprowadziło to do natychmiastowych skutków ubocznych, dodając, że efekty osiągnęły szczyt następnego dnia.

W szczególności naukowcy zaobserwowali wzrost zawartości drobnych cząstek stałych o 10 µg/m32.5 I och3 Zwiększało to ryzyko wystąpienia chorób alergicznych o 2,13% i 0,92% odpowiednio tego samego i następnego dnia. Odkryli również, że ogólne narażenie ludzi na PM2.5wieczór10Lub3I wtedy2 Wiązały się one ze zwiększonym ryzykiem chorób alergicznych, które wynosiło odpowiednio 1,43%, 1,12%, 1,10% i 9,98%.

Co ciekawe, zespół badawczy nie zaobserwował tego efektu w przypadku NO2 Ogólnie rzecz biorąc, badanie zespołu wyróżnia się jako pierwsze tego rodzaju badanie wpływu codziennego PM2.5 I och3 Narażenie podczas ambulatoryjnych wizyt alergologicznych na podstawie danych satelitarnych dotyczących zanieczyszczeń w rozdzielczości 1 km.

Chociaż monitorowanie informacji o zanieczyszczeniach potwierdziło ustalenia badaczy, pozwoliło uzyskać nieco inny zestaw szacunków wpływu. Zwracają uwagę na znaczenie podkreślenia, że ​​tylko w jednym wcześniejszym badaniu oceniano skutki PM2.5 W rozdzielczości 10 km x 10 km chorób alergicznych u dzieci w wieku przedszkolnym w 6 miastach w Chinach z projektu Global Burden of Disease Project.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców wykazało poziom narażenia ludzi na zanieczyszczenia przy użyciu danych na poziomie sieci, znacznie ograniczając problemy związane z pomiarem narażenia i błędy w szacunkach wpływu zanieczyszczenia powietrza.

„Podsumowując, badanie to podkreśla szkodliwy wpływ drobnych cząstek stałych2.5 I och3 Pisali o chorobach alergicznych. „Dodatkowo narażenie na otaczający dwutlenek węgla2 I wieczór10 Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem chorób alergicznych. Odkrycia te wspierają wysiłki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i ochronę osób narażonych na działanie alergenów poprzez zalecanie ograniczeń bezpieczeństwa.

  1. On, B.-X., Ma, J.-J., Lai, H., Li, C.-G., Huang, L.-X., Huang, H.-N., Liu, X.- Q., Zhou, Z.-R., Xie, Y.-C., Kuang, P.-P., Ou, C.-Q. i Fu, Q.-L. (2023), Związek między dziennymi poziomami rozdzielczości 1 km zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego a wizytami szpitalnymi z powodu chorób alergicznych. wrażliwy. https://doi.org/10.1111/all.15904.
  2. Chen Z, Jin JQ, Zhang R i in. Porównanie różnych metod brakujących imputacji dla MAIAC (Multi-Angle Implementation of Atmospheric Correction) AOD w szacowaniu dziennych poziomów PM2,5. Teledetekcja. 2020; 12(18):3008.
READ  Naukowcy twierdzą, że szczepionki przeciw Covid uratowały 20 milionów istnień ludzkich w pierwszym roku