Obraz: Unsplash
9 maja 2024 r
Nowe badania wykazały, że ludzie wdychają rakotwórcze chemikalia, gdy są w samochodach
Obraz: Unsplash
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Environmental Science and Technology zbadano powietrze w kabinie 101 pojazdów elektrycznych, gazowych i hybrydowych w latach modelowych 2015–2022.
Obraz: Unsplash
Niepokojące jest to, że 99% samochodów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność TCIPP – środka zmniejszającego palność, który jest obecnie badany przez Narodowy Program Toksykologiczny USA pod kątem potencjalnego czynnika rakotwórczego.
Obraz: Unsplash
Ponadto większość związków zawiera także dwa dodatkowe środki zmniejszające palność, TDCIPP i TCEP, o których wiadomo, że powodują raka.
Obraz: Unsplash
Naukowcy stwierdzili, że te środki zmniejszające palność są również powiązane z uszkodzeniami neurologicznymi i rozrodczymi
Obraz: Unsplash
Badanie wykazało, że poziom toksycznych środków zmniejszających palność był wyższy latem, ponieważ ciepło zwiększa uwalnianie chemikaliów z materiałów samochodowych.
Obraz: Unsplash
Naukowcy zidentyfikowali piankę w siedzeniach jako główne źródło związków rakotwórczych w powietrzu w kabinie
Obraz: Unsplash
Z badania wynika, że producenci samochodów dodają chemikalia do pianki do siedzeń i innych materiałów, aby spełnić „przestarzałe” normy palności, bez udowodnionych korzyści w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
Obraz: Unsplash
Naukowcy utrzymywali, że te toksyczne środki zmniejszające palność nie przynoszą żadnych rzeczywistych korzyści wewnątrz pojazdów
Obraz: Unsplash
Z badania wynika, że ludzie mogą zmniejszyć narażenie na toksyczne środki zmniejszające palność, otwierając okna samochodu i parkując w cieniu lub w garażu.
Obraz: Unsplash
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków