Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie: Gatunki inwazyjne kosztują światową gospodarkę ponad 400 miliardów dolarów rocznie

Badanie: Gatunki inwazyjne kosztują światową gospodarkę ponad 400 miliardów dolarów rocznie

Z nowego raportu wynika, że ​​wpływ gatunków inwazyjnych na różnorodność biologiczną kosztuje świat około 423 miliardów dolarów rocznie, przy czym od lat 70. XX wieku koszty te rosną czterokrotnie w każdej dekadzie.

Sprawozdanie oceniające dotyczące inwazyjnych gatunków obcych i ich kontroli odnosi się do jednego z najważniejszych bezpośrednich czynników utraty różnorodności biologicznej.

Zespół składający się z 86 ekspertów z 49 krajów dokonał oceny globalnego wpływu prawie 3500 szkodliwych gatunków inwazyjnych i stwierdził, że koszty ekonomiczne wynoszą obecnie co najmniej 423 miliardy dolarów rocznie, a zagraniczni najeźdźcy odgrywają główną rolę w przypadku 60% zarejestrowanych roślin. i wymieranie zwierząt.

Angela McGowran, starszy wykładowca i główna badaczka w Laboratorium Inwasomiki na Uniwersytecie Waikato, stwierdziła, że ​​raport skupia się na różnorodności biologicznej w szczególnym kontekście gatunków inwazyjnych.

„Dostarcza wskazówek na temat trendów dotyczących gatunków inwazyjnych w ciągu ostatnich kilku dekad, a także pomysłów na temat różnych narzędzi i opcji, które być może będziemy w stanie zastosować w przyszłości, aby lepiej kontrolować te zagrożenia”.

Powiedziała, że ​​gatunek inwazyjny to coś, co ludzie wprowadzili na obszar, celowo lub nieumyślnie, który znajdował się „poza jego pierwotnym zasięgiem”.

„Około 10% gatunków obcych staje się tak zwanymi inwazyjnymi gatunkami obcymi, co oznacza, że ​​stają się szkodliwe i mają negatywny wpływ na środowisko”.

Stwierdzono, że około 8% z rocznych kosztów wynoszących 420 miliardów dolarów podanych w raporcie wynikało z kosztów zwalczania szkodników inwazyjnych w 2019 r., podczas gdy pozostałe 92% to straty.

„Zatem straty w rolnictwie wpływają na zdrowie ludzkie i związane z tym koszty”.

W oświadczeniu współprzewodniczący oceny, profesor Anibal Pauchard, stwierdził, że raport wykazał, że gatunki inwazyjne są najbardziej szkodliwe na wyspach, a liczba roślin egzotycznych przewyższa obecnie liczbę roślin rodzimych na ponad 25% wszystkich wysp.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: Eksplozje wstrząsają Kijowem tydzień po rosyjskich strajkach

Nowa Zelandia ma dobry program bezpieczeństwa biologicznego, stwierdził McGoughran, ale występuje w niej również bardzo duża liczba zagrożonych gatunków, a fakt, że w kraju występuje tak wiele gatunków inwazyjnych, miał na to duży wpływ.

„Jednak nasze oprogramowanie Predator Free 2050 jest w dużej mierze programem wiodącym na świecie w tym globalnym sensie. Radzimy sobie zatem dobrze, ale perspektywy są ogólnie ponure”.

Z raportu wynika, że ​​45% wszystkich krajów nie zainwestowało w zarządzanie inwazjami biologicznymi.

Według McGoughrana w modelu „niezmiennego postępowania” do 2050 r. oczekuje się 36% wzrostu liczby gatunków inwazyjnych.

Dodała jednak, że jest mało prawdopodobne, aby normalne funkcjonowanie było kontynuowane, ponieważ zmiany klimatyczne zaostrzają problem i umożliwiają gatunkom zwiększanie zasięgu występowania w niespotykanym dotąd tempie.

„Czynniki takie jak przyspieszenie gospodarki światowej, intensywne i rozszerzone użytkowanie lądów i mórz oraz zmiany demograficzne oznaczają, że oczekuje się nasilenia wpływu inwazyjnych gatunków obcych” – stwierdziła w oświadczeniu współprzewodnicząca raportu, profesor Helen Roy.

„Nawet bez wprowadzenia nowych gatunków obcych istniejące już gatunki będą w dalszym ciągu rozszerzać swój zasięg i rozprzestrzeniać się na nowe kraje i regiony. Zmiany klimatyczne tylko pogorszą sytuację” – powiedział Roy.

Powiedziała, że ​​w raporcie wskazano 40 kluczowych obszarów, w których występują luki w wiedzy, które podkreślają potrzebę przyszłych badań.

„Spośród tych różnych podejść będziemy mogli lepiej zrozumieć, co ułatwia inwazję, a tym samym będziemy w stanie ją lepiej przewidzieć, ponieważ jeśli potrafimy lepiej to przewidzieć, powinniśmy być w stanie temu zapobiec”.

W raporcie podkreślono, że przyszłym inwazjom biologicznym i inwazyjnym gatunkom obcym oraz ich skutkom można zapobiec poprzez skuteczne zarządzanie i bardziej zintegrowane podejście.

Profesor Bauchard stwierdził, że zapobieganie jest najbardziej opłacalną opcją, ale eliminowanie, powstrzymywanie i kontrola są również skuteczne w określonych kontekstach.

READ  „Nigdy wcześniej nie widziane spotkanie”: nigdy wcześniej nie widziane nagranie wiosłonosa na Wielkiej Rafie Koralowej wzbudza podekscytowanie

„Dobra wiadomość jest taka, że ​​niemal w każdym kontekście i sytuacji istnieją narzędzia zarządzania, opcje zarządzania i ukierunkowane działania, które są naprawdę skuteczne”.

Na przykład w raporcie zauważono, że bezpieczeństwo biologiczne na granicach i rygorystyczne kontrole importu skutecznie ograniczyły inwazję pluskwiaków śmierdzących w Australii.

rnz.co.nz