Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badania ujawniają powszechny związek między mikroflorą organizmu a powstawaniem kamieni nerkowych

Badania ujawniają powszechny związek między mikroflorą organizmu a powstawaniem kamieni nerkowych

W czasopiśmie opublikowano nowe badanie przeprowadzone przez Lawson Health Research Institute i Western University Mikrobiom Stwierdzono, że zmiany w mikrobiomie w wielu miejscach organizmu są powiązane z powstawaniem kamieni nerkowych.

Mikrobiom człowieka składa się z bilionów mikroorganizmów, w tym zdrowych bakterii. W ostatnich latach badania zaczęły ujawniać jego rolę w zdrowiu i wielu chorobach.

Zespół badawczy zbadał drobnoustroje jelitowe, moczowe i ślinowe 83 pacjentów z kamieniami nerkowymi i porównał je z 30 zdrowymi osobami. Odkryli, że zmiany we wszystkich trzech drobnoustrojach są powiązane z powstawaniem kamieni nerkowych.

W ostatnich latach wzrosła częstość występowania kamieni nerkowych, dotykając około 10 procent ludzi. Chociaż poprzednie badania wykazały związek między mikrobiomem jelitowym a kamieniami nerkowymi u osób przyjmujących antybiotyki, chcieliśmy również zbadać związek z innymi drobnoustrojami w nadziei, że uda nam się pogłębić wiedzę i potencjalne metody leczenia.


Dr Jeremy Burton, naukowiec firmy Lawson i kierownik działu badań nad ludzkim mikrobiomem i probiotykami w St Joseph’s Healthcare London (St Joseph’s)

Uczestnikami badania były osoby, u których rozwinęła się kamica nerkowa, które w ciągu ostatnich 90 dni nie były zażywane antybiotykami i przechodziły chirurgiczne usuwanie kamieni w Szpitalu św. Józefa.

„Nasz test, zwany sekwencjonowaniem metagenomicznym, pozwolił nam odkryć bakterie obecne w jelitach oraz możliwości genetyczne tych bakterii, czyli sposób ich funkcjonowania. Przeprowadziliśmy także prostsze sekwencjonowanie próbek z jamy ustnej i moczu” – wyjaśnia dr. Kate Al, główna autorka badania i stażystka podoktorska w Schulich School of Medicine and Dentistry w Western.

Kamienie nerkowe powstają najczęściej ze szczawianu wapnia, produktu odpadowego wytwarzanego przez organizm. Historycznie uważano, że ludzie mają specyficzne mikroorganizmy jelitowe, takie jak jedna z bakterii Formigenes Oxalobacter Rozkładając szczawiany, rzadziej tworzyły kamienie nerkowe. To badanie sugeruje, że istnieją inne czynniki.

READ  Świadomość związku HPV z rakiem pozostaje w tyle wraz ze wzrostem liczby przypadków

„To bardziej skomplikowana historia. U zdrowych ludzi drobnoustroje tworzą rodzaj stabilnej, korzystnej sieci, ale u osób z kamicą nerkową sieć ta jest zakłócona. Nie wytwarzają tych samych korzystnych witamin i metabolitów, i to nie tylko w organizmie .” „W jelicie, ale także w drogach moczowych i jamie ustnej” – wyjaśnia dr Al.

Istnieją również dowody na to, że osoby z kamicą nerkową były narażone na większą liczbę środków przeciwdrobnoustrojowych, ponieważ miały więcej genów oporności na antybiotyki.

„Odkryliśmy, że nie tylko osoby, u których rozwinęła się kamica nerkowa, miały niezdrowy mikrobiom, w tym mikrobiom jelitowy, który częściej wydziela toksyny do nerek, ale były też oporne na antybiotyki” – wyjaśnia dr Burton, który jest również specjalistą ds. profesor nadzwyczajny w Szkole Lekarskiej. Katedra Mikrobiologii i Immunologii Schulich Medicine and Dentistry.

Zespół badawczy twierdzi, że chociaż potrzebne są dalsze badania, te wstępne ustalenia podkreślają ogólne znaczenie mikrobiomu danej osoby i utrzymywania go w jak najlepszym zdrowiu, przy czym potencjalnie częścią rozwiązania może być dieta przyjazna mikrobiomom i minimalne użycie antybiotyków.

Badanie zostało częściowo sfinansowane przez Fundację Westona i wspierane przez Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne.

źródło:

Odniesienie do magazynu:

al, kf i in. (2023). Cechą charakterystyczną powstawania kamieni nerkowych są zmiany w mikroflorze w wielu miejscach. Mikrobiom. doi.org/10.1186/s40168-023-01703-x.