Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badania ujawniają, którzy ludzie zostali najbardziej dotknięci globalnym ociepleniem w ciągu swojego życia – a odpowiedź może cię zaskoczyć

Badania ujawniają, którzy ludzie zostali najbardziej dotknięci globalnym ociepleniem w ciągu swojego życia – a odpowiedź może cię zaskoczyć

Napisane przez Andrew Kinga, Eda Hawkinsa, Huntera Douglasa i Luke’a Harringtona* Off

Rozmowa

Widziano także mężczyznę, który ochlapał twarz wodą z fontanny, aby się ochłodzić.  Fala upałów "  Cleon "  w Grecji.  Scena z życia codziennego z mieszkańcami i turystami przechodzącymi obok słynnej Fontanny Syntagma Square, próbując ochłodzić się w jej wodzie i cieniu pod drzewami, gdy temperatura przekracza 40°C.  Ateny, Grecja, 15 lipca 2023 r. (Zdjęcie: Nicholas Economou/NurPhoto) (Zdjęcie: Nicholas Economou/NurPhoto/NurPhoto z AFP)


zdjęcie: Nicholas Economou/Noor Zdjęcie: AFP

analiza – Globalne ocieplenie i oznaki zmian klimatu są wszędzie. Widzieliśmy to w ciągu ostatnich kilku tygodni, gdy temperatury osiągają rekordowe poziomy na całym świecie – zarówno na półkuli północnej, jak i podczas ciepłych australijskich zim.

Globalne ocieplenie jest spowodowane emisją gazów cieplarnianych przez człowieka, która utrzymuje się w niemal rekordowym tempie. Emisje te są w większości wytwarzane przez ludzi w najbogatszych częściach świata.

Nasza pierwsza globalna analiza, opublikowana dzisiaj, analizuje doświadczenia związane z globalnym ociepleniem w ciągu całego życia ludzi na całym świecie: młodych i starych, bogatych i biednych. Staraliśmy się ustalić, kto odczuwał najsilniejszy upał.

Odkryliśmy, że osoby w średnim wieku w tropikach doświadczyły największego ocieplenia w swoim życiu. Ale wielu młodych ludzi w krajach o niskich dochodach może w późniejszym życiu stanąć w obliczu nierozpoznawalnych zmian w lokalnym klimacie, chyba że świat szybko zareaguje na zmiany klimatyczne.

Zmierz doświadczenie zmiany klimatu

Przeanalizowaliśmy dane dotyczące temperatury i dane demograficzne mieszkańców z całego świata.

Kluczem do naszej analizy był fakt, że nie każde ocieplenie jest spowodowane działalnością człowieka. Część z nich wynika z naturalnych zmian klimatu Ziemi z roku na rok.

Te naturalne wahania wynikają z wielu czynników. Obejmują one różnice w energii, jaką Ziemia otrzymuje od Słońca, skutki erupcji wulkanów oraz transfer ciepła między atmosferą a oceanem.

Kontrast ten jest silniejszy w częściach świata położonych na średnich i wysokich szerokościach geograficznych (dalej od równika) niż w regionach położonych na niższych szerokościach geograficznych (w tropikach). Dzieje się tak, ponieważ systemy pogodowe położone dalej od równika zasysają gorące lub zimne powietrze z pobliskich regionów, podczas gdy tropiki w ogóle nie otrzymują zimnego powietrza.

READ  Czego Nowa Zelandia może się nauczyć od powojennego ruchu mieszkaniowego, który pomógł ukształtować Norwegię?

Dlatego na przykład średnia roczna temperatura w Nowym Jorku jest naturalnie bardziej zmienna niż w mieście Kinszasa (w Demokratycznej Republice Konga).

Aby to obliczyć, zastosowaliśmy tak zwany „stosunek sygnału do szumu” dla każdej badanej witryny. To pozwoliło nam oddzielić siłę „sygnału” zmian klimatu od „szumów” naturalnej zmienności.

Dokonaj tego ważnego rozróżnienia. Im mniej naturalnie zmienia się temperatura, tym wyraźniejszy jest efekt ocieplenia. Ocieplenie w Kinszasie w ciągu ostatnich 50 lat było wyraźniejsze niż w Nowym Jorku.

W naszym badaniu przeanalizowaliśmy dwa główne pytania. Po pierwsze, chcieliśmy wiedzieć, dla każdego miejsca na świecie, jak wyraźne będzie postrzeganie globalnego ocieplenia w stosunku do naturalnych wahań temperatury.

Po drugie, chcieliśmy wiedzieć, gdzie w ciągu życia danej osoby ta obserwowana zmiana była najbardziej wyraźna.

Nasze wyniki

Co więc znaleźliśmy? Zgodnie z oczekiwaniami, najbardziej wyraźne ocieplenie występuje w tropikach – blisko równika. Obejmuje to rozwijające się części świata, które tworzą globalne południe – takie jak Afryka, Ameryka Łacińska, Karaiby i Azja.

Dochody gospodarstw domowych na Globalnym Południu są zwykle niższe niż w krajach uprzemysłowionych (znanych jako Globalna Północ). Możemy zatem stwierdzić, że ludzie w najbiedniejszych częściach świata doświadczyli najbardziej widocznego globalnego ocieplenia w ciągu swojego życia. Lecz nie zawsze tak jest.

Mężczyzna spaceruje wzdłuż półpustynnego koryta rzeki w upalny letni dzień na obrzeżach Kalkuty w Indiach, 14 maja 2023 r.


zdjęcie: Agence France-Presse / Noor Fot

Dlaczego? Ponieważ większość części Globalnego Południa ma młodsze populacje niż bogatsze regiony. A niektórzy ludzie w wieku poniżej 20 lat, w tym mieszkańcy północnych Indii i części Afryki Subsaharyjskiej, nie doświadczyli tak wysokich temperatur w swoim życiu.

W tych miejscach brak niedawnego ocieplenia jest prawdopodobnie spowodowany kilkoma czynnikami: naturalną zmiennością klimatu, lokalnym efektem chłodzenia cząstek uwalnianych do atmosfery w wyniku zanieczyszczeń oraz zmianami w użytkowaniu gruntów.

Jest jeszcze jedna komplikacja. Niektóre zaludnione obszary świata również doświadczyły niewielkiego ochłodzenia w połowie XX wieku, spowodowanego głównie emisjami aerozoli spowodowanymi przez człowieka.

READ  Aktualizacja Covid-19: Osiem kolejnych zgonów, 14 494 nowych przypadków w społeczności, 896 hospitalizowanych

Dlatego wiele osób urodzonych przed 1950 rokiem ma mniej zauważalne przegrzanie w swojej okolicy niż osoby urodzone w latach 60-tych i 70-tych. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją. Ale trend ochładzania w pierwszych kilku dekadach życia oznacza, że ​​ocieplenie, które miało miejsce w ciągu całego życia (od urodzenia do dzisiaj) jest mniejsze i mniej wykrywalne.

Co to wszystko oznacza? Osoby urodzone w latach 60. i 70. – obecnie w wieku od 45 do 65 lat – doświadczyły znacznie więcej wysokich temperatur niż ktokolwiek inny na Ziemi.

Bogate kraje muszą działać

Nasze odkrycia są ważne z kilku powodów.

Identyfikacja osób, które doświadczyły znacznego globalnego ocieplenia w ciągu swojego życia, może pomóc w wyjaśnieniu postaw wobec przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Nasze ustalenia poruszają również ważne kwestie uczciwości i równości.

Ludzkość będzie nadal ogrzewać planetę, dopóki nie osiągniemy globalnych emisji netto. Oznacza to, że wielu młodych ludzi w krajach o niskich dochodach może doświadczyć w późniejszym życiu mikroklimatu nierozpoznawalnego dla ich młodości.

Oczywiście rosnące temperatury to nie jedyny sposób, w jaki ludzie doświadczają zmian klimatycznych. Inne czynniki to podnoszący się poziom mórz, poważniejsze susze i bardziej intensywne opady. Wiemy, że wiele z tych skutków jest odczuwanych przez najsłabsze populacje.

Skumulowane emisje gazów cieplarnianych są znacznie wyższe na globalnej północy ze względu na rozwój gospodarczy. Aby zaradzić tej dysproporcji, bogate kraje uprzemysłowione muszą przejąć wiodącą rolę w redukcji emisji do zera netto i pomóc krajom wrażliwym w dostosowaniu się do zmian klimatycznych.

*Andrew King jest starszym wykładowcą nauk o klimacie na Uniwersytecie w Melbourne, Ed Hawkins profesorem nauk o klimacie na Uniwersytecie w Reading, doktorantem Hunterem Douglasem na T Heringa Waka – Victoria University of Wellington, a Luke Harrington jest starszym wykładowcą w dziedzinie zmian klimatu, Uniwersytet Waikato*

READ  Herbata i bułeczki w zamku? Pięć pomysłów na herbatę last minute na Dzień Matki

Ta historia została po raz pierwszy opublikowana przez Rozmowa