Dziękuję. Posłuchaj tego artykułu, korzystając z odtwarzacza powyżej. ✖
Chcesz posłuchać tego artykułu za darmo?
Wypełnij poniższy formularz, aby odblokować dostęp do wszystkich artykułów audio.
Naukowcy z National Institutes of Health odkryli, że mieszkanie na obszarze o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza cząsteczkami wiąże się ze zwiększoną częstością występowania raka piersi. Badanie opublikowane w Dziennik Narodowego Instytutu Raka, to jedno z największych dotychczas badań oceniających związek między zanieczyszczeniem powietrza na zewnątrz, zwłaszcza drobnymi cząstkami stałymi, a występowaniem raka piersi. Badania przeprowadzili naukowcy z Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS) i Narodowego Instytutu Raka (NCI), należących do Narodowych Instytutów Zdrowia.
Naukowcy zaobserwowali największy wzrostS Częstość występowania raka piersi była wyższa wśród kobiet, które przed włączeniem do badania miały średnio wyższy poziom cząstek stałych (PM2,5) w pobliżu domu, w porównaniu z kobietami, które mieszkały na obszarach o niższym poziomie PM2,5. Cząstki stałe to mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy występujących w powietrzu. Pochodzi z wielu źródeł, takich jak spaliny samochodowe, procesy spalania (takie jak ropa naftowa i węgiel), dym drzewny/spalanie roślin oraz emisje przemysłowe. Średnica cząstek zanieczyszczeń zmierzona w tym badaniu wynosiła 2,5 mikrona lub mniej (PM2,5), co oznacza, że cząsteczki są wystarczająco małe, aby można je było wdychać głęboko do płuc. Agencja Ochrony Środowiska posiada stronę internetową pod nazwą Teraz powietrze Miejsce, w którym mieszkańcy mogą wpisać swój kod pocztowy i uzyskać informacje o jakości powietrza, w tym o poziomie PM2,5, na swoim obszarze.
„Zaobserwowaliśmy 8% wzrost częstości występowania raka piersi u osób mieszkających na obszarach o większym narażeniu na cząstki PM2,5. Chociaż „Jest to stosunkowo niewielki wzrost, ale te ustalenia są ważne, biorąc pod uwagę, że zanieczyszczenie powietrza jest wszechobecnym narażeniem, które dotyka prawie wszystkich „Te odkrycia uzupełniają coraz większą ilość literatury sugerującej, że zanieczyszczenie powietrza jest powiązane z rakiem piersi”.
Badanie przeprowadzono na podstawie informacji z badania NIH-AARP Diet and Health Study, do którego w latach 1995–1996 włączono ponad 500 000 mężczyzn i kobiet w sześciu stanach (Kalifornia, Floryda, Pensylwania, New Jersey, Karolina Północna i Luizjana) oraz w dwóch stwierdza. Obszary miejskie (Atlanta i Detroit). Kobiety w tej grupie miały średnio około 62 lata i większość z nich identyfikowała się jako białe nielatynoski. Obserwowano ich przez około 20 lat, podczas których zidentyfikowano 15 870 przypadków raka piersi.
Chcesz więcej najświeższych wiadomości?
udział w Sieci technologiczneCodzienny biuletyn dostarczający najświeższe informacje naukowe bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.
Naukowcy oszacowali roczną średnią historyczną PM2.5 Stężenia specyficzne dla miejsca zamieszkania każdego uczestnika. Byli szczególnie zainteresowani narażeniem na zanieczyszczenia powietrza w okresie 10–15 lat przed włączeniem do badania, biorąc pod uwagę długi czas potrzebny do rozwinięcia się niektórych nowotworów. W większości poprzednich badań oceniano ryzyko raka piersi w zależności od zanieczyszczenia powietrza w momencie włączenia do badania i nie brano pod uwagę wcześniejszego narażenia.
„Możliwość spojrzenia na historyczne poziomy zanieczyszczenia powietrza jest ważną zaletą tego badania” – stwierdziła dr Rena Jones, główna autorka i główna badaczka badania w NCI. „Rozwój raka piersi może zająć wiele lat, a w przeszłości poziom zanieczyszczenia powietrza był zwykle wysoki, co mogło sprawić, że poprzednie poziomy narażenia były szczególnie istotne dla rozwoju raka”.
Aby sprawdzić, jak związek między zanieczyszczeniem powietrza a rakiem piersi różni się w zależności od rodzaju nowotworu, naukowcy osobno ocenili guzy z receptorem estrogenowym (ER+) i nowotwory z receptorem ER-ujemnym. Odkryli, że pył PM2,5 był powiązany z większą częstością występowania raka piersi ER+, ale nie nowotworów ER-. Sugeruje to, że PM2,5 może wpływać na raka piersi poprzez podstawowy szlak biologiczny zaburzający funkcjonowanie układu hormonalnego. Guzy ER+ są najczęstszymi nowotworami diagnozowanymi u kobiet w Stanach Zjednoczonych.
Autorzy zauważają, że badanie miało ograniczone możliwości zbadania jakichkolwiek różnic w związku między zanieczyszczeniem powietrza a rakiem piersi w różnych obszarach badawczych. Sugerują, że w przyszłych pracach należy zbadać, w jaki sposób regionalne różnice w zanieczyszczeniu powietrza, w tym różne rodzaje PM2,5, na które narażone są kobiety, mogą wpływać na ryzyko raka piersi u kobiet.
odniesienie: White AG, Fisher JA, Sweeney MR i in. Cząstki stałe w otoczeniu i częstość występowania raka piersi w dużej prospektywnej kohorcie w USA. JNCI: Instytut Raka J Nat. 2023:djad170. doi: 10.1093/jnci/djad170
Ten artykuł został ponownie opublikowany poniżej Materiał. Uwaga: Materiał mógł zostać zmieniony pod względem długości i treści. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze wspomnianym źródłem.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków