Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

AUKUS: Australia skrytykowana za rezygnację z umowy dotyczącej francuskich okrętów podwodnych

Australia Wysłannik Francji w Canberze powiedział w sobotę, że porzucenie wielomiliardowego zamówienia na francuskie okręty podwodne na rzecz alternatywnej umowy ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią jest „śmiertelnym” błędem dyplomatycznym.

Canberra ogłosiła w czwartek, że anuluje umowę z 2016 r. z francuską Grupą Morską dotyczącą budowy floty konwencjonalnych okrętów podwodnych i zamiast tego zbuduje co najmniej osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym, wykorzystując technologię amerykańską i brytyjską po ich trafieniu. Partnerstwo potrójnego bezpieczeństwa.

Posunięcie to wywołało oburzenie we Francji, sojuszniku Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w NATO, co skłoniło ją do odwołania swoich ambasadorów w Waszyngtonie i Canberze, i rozwścieczyło Chiny, główną wschodzącą potęgę w regionie Indo-Pacyfiku.

Malezja poinformowała w sobotę, że decyzja Canberry o budowie okrętów podwodnych z napędem atomowym może doprowadzić do regionalnego wyścigu zbrojeń nuklearnych, powtarzając obawy podniesione już przez Pekin.

„Sprowokuje to inne siły do ​​bardziej zdecydowanych działań w regionie, zwłaszcza na Morzu Południowochińskim” – powiedziało biuro premiera Malezji, nie wspominając o Chinach.

Polityka zagraniczna Pekinu w regionie staje się coraz bardziej asertywna, zwłaszcza jego roszczenia morskie na bogatym w zasoby Morzu Południowochińskim, z których część jest sprzeczna z roszczeniami Malezji.

„To był ogromny błąd, bardzo złe podejście do partnerstwa – ponieważ to nie była umowa, to partnerstwo miało opierać się na zaufaniu, wzajemnym zrozumieniu i uczciwości” – powiedział dziennikarzom w Canberze ambasador Francji Jean-Pierre Thibault. przed powrotem do Paryża.

Francja wcześniej opisywała anulowanie umowy — która w 2016 roku była warta 40 miliardów dolarów, a dziś jest warta znacznie więcej — dźgnąć w plecy.