Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronomowie przyglądają się bezprecedensowo pobliskiej galaktyce – i widzą „potworny” dżet uwolniony przez supermasywną czarną dziurę

Astronomowie przyglądają się bezprecedensowo pobliskiej galaktyce – i widzą „potworny” dżet uwolniony przez supermasywną czarną dziurę

Astronomowie przyjrzeli się bezprecedensowemu spojrzeniu na pobliską galaktykę radiową Centaurus A, obserwując „potworny” dżet wylatujący z supermasywnej czarnej dziury.

Badania sugerują, że czarne dziury zachowują się podobnie, nawet jeśli mają zupełnie inne masy.

Nowe zdjęcia pochodzą z współpracy Event Horizon Telescope (EHT), która jest najbardziej znana z wykonania pierwszego w historii zdjęcia galaktycznej czarnej dziury znanej jako M87. Chociaż ten obraz dostarczył ważnych nowych informacji na temat zachowania czarnych dziur, pozostaje niejasne, czy te odkrycia będą dotyczyć również dziur, które są mniej masywne lub potężne.

Naukowcy zwrócili teraz radioteleskopy w stronę innego przykładu, patrząc na galaktykę mniej masywną niż M87 i supermasywną czarną dziurę, w której akumuluje się mniej materii niż galaktyka.

Po zbadaniu za pomocą fal radiowych pobliska galaktyka znana jako Centaurus A świeci jako jeden z największych i najjaśniejszych obiektów na niebie.

Stał się ulubionym miejscem badań astronomów, po tym, jak w 1949 r. został zidentyfikowany jako źródło radiowe. Astronomowie przyjrzeli się mu szczegółowo przez szereg obserwatoriów, badając go za pomocą fal radiowych, w podczerwieni, optycznych, rentgenowskich i gamma. promienie.

Te skany wykazały, że w sercu Centaura A znajduje się ogromna czarna dziura o wielkości 66 milionów słońc. Nowe badania opierają się na danych, które pozwalają astronomom zobaczyć tę czarną dziurę bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej.

(Radbud University; CSIRO/ATNF/I.Feain i in., R.Morganti i in., N.Junkes i in.; ESO/WFI; MPIfR/ESO/APEX/A. Weiss i in.; NASA/CXC/ CfA/R. Kraft i wsp. TANAMI/C. Mueller i wsp. EHT/M. Janssen i wsp.

„To pozwala nam po raz pierwszy zobaczyć i zbadać pozagalaktyczny dżet radiowy w skali mniejszej niż odległość przebyta przez światło w ciągu dnia. Widzimy z bliska i osobiście, jak potwornie gigantyczny dżet jest generowany przez supermasywną czarną dziurę. – powiedział astronom Michael Janssen.

READ  Nowy wariant COVID odkryty w Afryce Południowej, jak dotąd najbardziej zmutowany wariant

Naukowcy twierdzą, że z danych zebranych w ramach badań wynika, że ​​częstotliwość dżetu jest 10 razy większa, a precyzja 16 razy większa. Drobne szczegóły oznaczają, że źródło fal radiowych można dokładnie prześledzić do jego lokalizacji wewnątrz czarnej dziury.

Prowadził poszukiwania i on… Opublikowano dzisiaj w astronomia naturalnaTematyczne obserwacje teleskopu Event Horizon do startu odrzutowca i równoległego w Centaurus A’.