Astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) opublikował oszałamiający obraz czegoś, co może być „niebieskim inicjatorem” – rzadkim rodzajem błyskawicy uderzającej w górę.
Thomas Pesquet z ESA — jedna z dziesięciu osób na stacji kosmicznej obecnie orbitującej 250 mil (400 kilometrów) nad Ziemią — wykonał zdjęcie 9 września, ale właśnie opublikował je w Internecie.
Eteryczna niebieska poświata, widoczna nad Europą podczas burzy z piorunami, jest „przejściowym zdarzeniem świetlnym”, znanym również jako błyskawica w górnej atmosferze.
Jasne, nieprzewidywalne błyski światła zwykle powstają na naszej planecie 60 mil nad dużymi burzami, powodując rozbłyski trwające tylko milisekundy.
Zdjęcie zamieszczone w Internecie przez Thomasa Pesqueta pokazuje eteryczne, niebieskie światło w górnych warstwach atmosfery nad Europą
Nowo wydany obraz to pojedyncza klatka pobrana z dłuższego czasu.
„Jedna klatka z upływu czasu nad Europą, pokazująca burzę z piorunami z przejściowym zdarzeniem świetlnym w górnych warstwach atmosfery” – mówi Bisquet. flickr.
Jest to bardzo rzadkie wydarzenie i mamy placówkę poza Laboratorium Kolumba w Europie, która zajmuje się monitorowaniem tych błysków światła.
„Zaskakujące w tej błyskawicy jest to, że zaledwie kilka dekad temu została zauważona przez pilotów, a naukowcy nie byli przekonani, że rzeczywiście istnieje”.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która ma 357,5 stopy szerokości i 239,4 stopy długości, okrąża Ziemię raz na 90 minut.
Pesquet – który jest obecnie w swojej drugiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – powiedział, że jest dobrze przystosowany do robienia takich zdjęć, gdy przelatuje nad równikiem, gdzie jest więcej burz.
Chociaż Pesquet nie wspomniał konkretnie o rodzaju przejściowego zdarzenia świetlnego, może to być niebieski dżet – wyładowanie piorunowe, które sięga w górę przez stratosferę.
Thomas Pesquet, na zdjęciu tutaj w 2020 roku przed swoją drugą misją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jest jedną z 10 osób na pokładzie tej stacji.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS, na zdjęciu), która ma 357,5 stopy szerokości i 239,4 stopy długości, wykonuje pełną orbitę wokół Ziemi raz na 90 minut
Może to być również niebieski start – zjawisko ściśle związane z niebieskimi płaszczyznami, z wyjątkiem tego, że są one krótsze i jaśniejsze.
Wiele przejściowych zjawisk świetlnych, które pojawiają się na Ziemi podczas burz, opisano za pomocą szeregu fikcyjnych imion, w tym elfów, goblinów i trolli – ale są to akronimy terminów technicznych.
Na Ziemi elfy, orki i trolle wydają się czerwonawe z powodu ich interakcji z azotem w górnej atmosferze.
Nieżyjący już fizyk eksperymentalny John Winkler przypadkowo odkrył duszki, pomagając testować nową kamerę wideo przy słabym oświetleniu w 1989 roku.
Na Ziemi orki i elfy wydają się czerwone z powodu ich interakcji z azotem w górnej atmosferze
Pojawiają się jako pionowe smugi nad burzami na wysokości około 24 do 55 mil (40 do 90 kilometrów) i mogą przypominać meduzę z długimi wąsami płynącymi w kierunku lądu.
Chociaż na Ziemi zwykle przybiera jaskrawoczerwony kolor, na Jowiszu wygląda jak świecący niebieski, jak pokazały zdjęcia z zeszłorocznego statku kosmicznego NASA Juno.
Tymczasem elfy wyglądają jak płaski dysk świecący w górnej atmosferze Ziemi do 200 mil na niebie.
Występują one wysoko nad aktywnymi wyładowaniami chmura-ziemia o dodatniej lub ujemnej polaryzacji i były
Potwierdzone w 1992 roku przez kamerę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, elfy pojawiają się wysoko nad aktywną błyskawicą z chmury do ziemi o dodatniej lub ujemnej polaryzacji.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków