Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Asteroida w pobliżu Ziemi jest w rzeczywistości częścią księżyca, naukowcy

Asteroida w pobliżu Ziemi jest w rzeczywistości częścią księżyca, naukowcy

Naukowcy powiedzieli, że asteroida zbliżona do Ziemi, znana jako Kamo`oalewa, mogła powstać z zabłąkanej części Księżyca.

Kamo`oalewa należy do tajemniczej i niezrozumiałej grupy obiektów zwanych półsatelitami. To asteroida, która krąży wokół Słońca, ale pozostaje blisko Ziemi.

Jak wszystkie tego typu stworzenia, Kamo`oalewa jest trudna do zauważenia. Chociaż jest stosunkowo blisko Ziemi — jest blisko 9 milionów mil stąd — jest również bardzo słaba, około 4 miliony razy ciemniejsza niż najsłabsza gwiazda, którą ludzie mogą zobaczyć na niebie.

W rzeczywistości Kamo`oalewa można oglądać tylko przez kilka tygodni, każdego kwietnia. Jego niewielkie rozmiary oznaczają, że mogą go śledzić tylko naukowcy za pomocą jednego z największych teleskopów na Ziemi.

Jednak, gdy przechodził, naukowcy byli w stanie zbadać wzory w świetle pochodzącym z Kamo`oalewa. A to, co znaleźli, sugeruje, że może mieć bardzo znajome pochodzenie.

Spektrum światła emitowanego przez asteroidę pasowało do skał przywiezionych z Księżyca przez loty Apollo NASA. Jako taki mógł pochodzić z księżyca.

Naukowcy nie wiedzą, jak mogła oddzielić się od Księżyca. Dzieje się tak częściowo dlatego, że Kamo`oalewa będzie samotna jak asteroida o księżycowym pochodzeniu, a naukowcy nie mogą tego porównać z niczym innym.

Kolejną wskazówką dotyczącą pochodzenia obiektu jest sposób poruszania się asteroidy w przestrzeni. Jej orbita wokół Słońca jest bardzo podobna do orbity Ziemi, ale z lekkim nachyleniem.

To nie jest jak inne asteroidy bliskie Ziemi. Ale można się tego spodziewać po obiekcie pochodzącym z księżyca.

„Jest bardzo mało prawdopodobne, aby zróżnicowana asteroida w pobliżu Ziemi spontanicznie przeszła na orbitę półsatelitarną, taką jak Kamo`oalewa” – powiedział Renu Malhotra, współautor badania, w oświadczeniu. „Nie utrzyma się na tej konkretnej orbicie zbyt długo, tylko około 300 lat w przyszłość, a szacujemy, że osiągnął tę orbitę około 500 lat temu”.

READ  W związku ze wzrostem liczby przypadków dengi Peru ogłosiło stan nadzwyczajny w większości swoich prowincji

Artykuł opisujący badania „Księżycowy materiał krzemianowy tworzy quasi-satelitę Ziemi (469219) 2016 HO3 Kamoʻoalewa”, opublikowany w Nature’s Komunikacja Ziemia i Środowisko.