Arnold Fulton, który zmarł w wieku 91 lat, spędził II wojnę światową w Polsce, ukrywając się przed nazistami, zanim przybył do Wielkiej Brytanii w wieku 15 lat w 1946 roku.
Z wykształcenia inżynier mechanik, przez trzy lata pracował w firmie inżynierów-konsultantów, projektując maszyny specjalnego przeznaczenia. Wierząc, że może zmechanizować produkcję parasoli, a następnie skrupulatnie wykonać je ręcznie, zaprojektował kilka maszyn dla producenta parasoli w Szwecji, a następnie w 1956 roku założył A Fulton, wynajmując pracownie w domu przy Commercial Road we wschodnim Londynie za 5 funtów tydzień. .
Fulton Umbrellas, jak je nazwano, wyrosło na globalną markę z rynkiem w Wielkiej Brytanii, na którym sprzedawany jest jeden na trzy parasole. Zdobyła królewskie rozkazy od Królowa Matka w 1993 roku i kto królowa w 2007.
Chociaż Fulton, znany jako „Król Parasolek”, stał się bogatym człowiekiem (w 2003 roku jego wartość na liście Sunday Times Rich List wyniosła 60 milionów funtów), na swój sukces musiał ciężko zapracować.
Arnold Frocht urodził się 17 lipca 1931 roku w żydowskiej rodzinie w miejscowości pielgrzymkowej Częstochowie w południowo-zachodniej Polsce jako syn krawca Jakoba i jego żony Certuli.
Po niemieckiej inwazji Arnold, jego rodzice i starsza siostra Sonia trafiają do getta. Przez jakiś czas Jakubowi udało się uratować rodzinę przed wywózką do obozów koncentracyjnych za przyzwoleniem niemieckiego generała, który udzielił mu alimentów, a na początku 1943 r. udało mu się przeszmuglować dzieci z getta. Ale kiedy on i jego żona próbowali uciekać, zostali zastrzeleni. Reszta rodziny zginęła w Auschwitz.
Polka zabrała dzieci do Warszawy i resztę wojny spędziły w ukryciu. „Było sześć osób, które ryzykowały życiem, aby ocalić moje, w tym ksiądz, który został zastrzelony przez komunistów w 1969 roku, ponieważ był zbyt szczery” – wspomina Fulton.
Inną była prostytutka, która ukrywała Arnolda pod swoim łóżkiem, podczas gdy ona zabawiała swoich klientów, w tym niemieckich oficerów, zaledwie kilka cali od jego kryjówki.
W wieku dziewięciu lat, kiedy Niemcy najechali, Arnold nadrobił przerwę w nauce sześciomiesięcznym schronieniem się w klasztorze w swoim rodzinnym mieście, gdzie nawrócił się, choć na krótko, na katolicyzm, żarłocznie czytając i ucząc się łaciny i matematyki przez życzliwych mnichów. .
Pod koniec wojny rabin sprowadził Arnolda do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował inżynierię mechaniczną na obecnym City University, kończąc naukę w Avigdor High School w Stoke Newington. W 1953 roku dołączył do Hermes Machine Tool Company, żydowskiej firmy w Golders Green.
Jego siostra, Sonia, mieszkała teraz w Sztokholmie, była żoną byłego członka polskiego żydowskiego ruchu oporu, który założył firmę produkującą parasole przy użyciu prymitywnych, pracochłonnych technik, których nauczył się od ojca. Widząc możliwość mechanizacji procesu, Fulton zaprojektował kilka maszyn, które miały pomóc w montażu i pomóc szwagrowi w zwiększeniu produktywności.
Wizyta w domach towarowych na Oxford Street przekonała Fultona, że mógłby zrobić lepsze parasole niż oferowane często nudne i liche produkty: „Wiedziałem, że gdybym mógł opracować kolorowy asortyment wysokiej jakości, miałbym swoją niszę” – wspomina.
Jego pierwszym biznesem był „trzypiętrowy budynek z prażonymi orzeszkami ziemnymi po jednej stronie, a po drugiej koszerny rzeźnik z całym kurczakiem wiszącym w oknie”.
Niestety, Fulton stracił apetyt na kurczaka dzięki jednemu ze swoich wcześniejszych wynalazków, maszynie do skubania kurczaków, która miała łapać ptasie pióra, ale często kończyła się zdzieraniem skóry. Innym wynalazkiem Fultona był samochód, łódź, podkład i helikopter, które nie uzyskały certyfikatu bezpieczeństwa CAA.
Początkowo biznes parasolowy Fultona miał problemy. Oszołomiony kupującymi, którzy powiedzieli mu, że jego produkty nigdy się nie sprzedają, w końcu udało mu się przekonać kupca w Selfridges, aby wziął dwadzieścia parasoli na sprzedaż lub zwrócił, odwołując się do swojej lepszej natury, wyjaśniając, że bez popytu zbankrutuje.
To było w sobotę rano. Po południu padał deszcz i Selfridges zostało wyprzedane. Dwa dni później kupujący zażądał 240 parasoli. Wkrótce Fulton zaopatrywał House of Fraser, John Lewis i Marks & Spencer. Później przeniósł się do produkcji na Tajwanie, a następnie do Chin.
W 1985 roku Fulton dokonał wielkiego zamachu stanu, kupując akr ziemi w londyńskiej dzielnicy Docklands, aby zbudować nową siedzibę główną na pustkowiu pełnym opuszczonych doków, zardzewiałych dźwigów i uciekających szczurów. Do 2002 roku jego działka, za którą w 1985 roku zapłacił 650 000 funtów, była warta 30 milionów funtów.
Relacje Fultona z rodziną królewską rozpoczęły się na początku lat 90., kiedy Królowa Matka skontaktowała się z firmą, pytając, dlaczego przestała projektować baldachim „klatki dla ptaków” z wypukłym pokryciem z PCV, które zapewniało jej ochronę przed żywiołami, a jednocześnie pozwalało jej pozostać widocznym. tłumy. Jej zapytanie skłoniło Fultona do ponownego rozpoczęcia tworzenia klatki dla ptaków. Spadochron stał się jej ulubieńcem, a potem królowej.
Wkrótce wprowadzono rutynę, zgodnie z którą próbki odzieży królowej były wysyłane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, aby jego projektanci mogli przyciąć baldachim w tych samych kolorach, co jej ubrania. Królowa i jej rodzina schronili się w schronisku Fulton podczas konkursu Królowej Tamizy, aby uczcić jej Diamentowy Jubileusz, a młodsi członkowie rodziny królewskiej, w tym książę i księżna Cambridge, czasami używali parasoli Fulton. W 2009 roku królowa W Książę Edynburga Złożył oficjalną wizytę w centrali firmy we wschodnim Londynie.
W wieku 70 lat Fulton przekazał stery swojemu synowi Nigelowi, chociaż pozostał odpowiedzialny za badania i rozwój i często widywano go, jak jadł kanapkę w stołówce pracowniczej. „Jesteśmy tutaj bardzo równi”, powiedział w wywiadzie dla „Evening Standard” w 2000 roku. „Wszyscy mają takie same wakacje i nie ma wydziałowych miejsc parkingowych”.
Fulton służył w Radzie Gubernatorów Shenkar College of Engineering i był mecenasem Royal Academy of Arts i zwolennikiem Philharmonia Orchestra.
W 1959 roku ożenił się z Colette, z którą miał troje dzieci.
Arnold Fulton, urodzony 17 lipca 1931 r., zmarł 6 października 2022 r.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu