Brytyjski gigant technologiczny Arm odrzuci projekty Rishiego Sunaka, by pojawiły się w Londynie i zamiast tego wybierze Nowy Jork, aby uderzyć premiera w próbę przekonania firm high-tech do wejścia na giełdę z akcjami w Wielkiej Brytanii.
Firma, której właścicielem jest japoński międzynarodowy SoftBank, wprowadzi swoje akcje w USA na IPO jeszcze w tym roku, zgodnie z doniesieniami zeszłej nocy.
Sunak wielokrotnie naciskał na firmę Arm z siedzibą w Cambridge, aby weszła na giełdę w Londynie, jako główny rynek lub poprzez dual listing. Podobno administratorzy oferowali naginanie zasad wystawiania, aby zdobyć firmę.
Według Bloomberga, który poinformował o decyzji, ARM pozostawia otwarte opcje i może w przyszłości ubiegać się o drugie notowanie w Londynie. Jednak początkowo zdecyduje się na wystawianie w Nowym Jorku.
Arm, którego projekty mikroczipów są używane w miliardach smartfonów i innych urządzeń, był notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, dopóki SoftBank nie zapłacił za firmę 24 miliardów funtów w 2016 roku. Gigantyczna Nvidia upadła w zeszłym roku. Nvidia zgodziła się zapłacić 40 miliardów dolarów (33 miliardy funtów) za biznes, a SoftBank prawdopodobnie szuka podobnej wyceny na publicznej liście.
Nowy Jork był powszechnie postrzegany jako faworyt do zdobycia ARM ze względu na reputację amerykańskich inwestorów, którzy przyznawali wyższe wyceny firmom technologicznym.
Dyrektor generalny SoftBanku, Masayoshi Son, publicznie określił zaawansowaną technologicznie giełdę papierów wartościowych Nasdaq jako najbardziej prawdopodobne miejsce docelowe dla debiutu, ale kolejni premierzy naciskali na Son, aby wziął pod uwagę Wielką Brytanię.
Jeszcze w zeszłym miesiącu szef działu relacji inwestorskich SoftBanku powiedział swoim akcjonariuszom, że Nasdaq, New York Stock Exchange i London Stock Exchange są na stole i że żadna decyzja nie została podjęta.
Sonak spotkał się z dyrektorem generalnym Son and Arm René Haasem na Downing Street na początku tego roku. Urzędnicy przedstawili plany ewentualnego podwójnego wykazu, a przedstawiciele FCA podobno byli skłonni złagodzić niektóre przepisy. Jednak zawirowania polityczne w Westminster w ciągu ostatniego roku zniweczyły wysiłki mające na celu przekonanie SoftBanku.
Decyzja będzie postrzegana jako cios dla premiera, który również wywarł presję na SoftBank, gdy minister finansów zainicjował reformy londyńskiej giełdy w celu przyciągnięcia większej liczby szybko rozwijających się firm technologicznych.
Haas, który w zeszłym roku przejął stanowisko od długoletniego dyrektora naczelnego Simona Segarsa, powiedział, że ARM planuje zachować swoją siedzibę w Cambridge.
Firma zatrudnia prawie 3000 pracowników w Wielkiej Brytanii, prawie połowę swojego personelu, nawet po tym, jak firma zwolniła ponad 1000 pracowników w zeszłym roku po upadku umowy z Nvidią.
SoftBank posunął się naprzód z planami wprowadzenia Arm na giełdę w tym roku, pomimo spokojnego rynku flotacji technologii. Prawdopodobnie został wzmocniony przez niedawne odbicie akcji spółek technologicznych po słabym 2022 r., a także poprawę własnych transakcji.
Sprzedaż ARM wzrosła o 28 procent w ostatnim kwartale do 746 milionów dolarów, ponieważ 8 miliardów mikroczipów zostało dostarczonych wraz z technologią. Stara się przekroczyć swoją tradycyjnie silną pozycję na rynku smartfonów w obszarach takich jak samochody elektryczne i centra danych.
Główne amerykańskie firmy technologiczne, w tym producent chipów Qualcomm, zasugerowały, że mogłyby zainwestować w ARM w ramach konsorcjum, gdy wejdzie na giełdę.
Brytyjska firma zajmująca się mikroczipami Imagination Technologies również rozważała wprowadzenie na rynek w USA lub Wielkiej Brytanii.
Arm i SoftBank nie skomentowały.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji