Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aramco wchodzi na rosyjskie podwórko z polską umową naftową

Aramco wchodzi na rosyjskie podwórko z polską umową naftową

Inżynierowie i dziennikarze Saudi Aramco odwiedzają zakład odzysku płynnego gazu ziemnego Havia w Havia, we wschodniej prowincji Arabii Saudyjskiej w dniu 28 czerwca 2021 r. Arabia Saudyjska, jeden z największych światowych producentów ropy, ogłosił w sobotę 23 października. Do 2021 r. dąży do osiągnięcia „zerowej netto” emisji gazów cieplarnianych do 2060 r. (Amr Nabil / AB)

Umowa Saudi Aramco na dostawy prawie połowy polskiej ropy zapewni mocne podstawy dla największego światowego eksportera ropy w regionie, w którym od dawna dominowali rosyjscy producenci.

Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30% rafinerii na wybrzeżu Bałtyku i cały blok paliwowy. Podpisał też długoterminową umowę na dostawy z polską spółką rafineryjną PKN Arlon.

Saudyjski państwowy koncern naftowy zwiększy sprzedaż ropy na rosyjskim podwórku energetycznym, podobnie jak oba kraje, współliderzy koalicji producentów OPEC +, kończą prawie dwuletnie cięcia w produkcji, które początkowo wprowadzali. Zakaźny.

Transakcja może mieć konsekwencje poza Polską, ponieważ rafinerie na Litwie iw Czechach mogłyby wykorzystywać ropę Arlon. Wiele zakładów w Europie Wschodniej jest zaprojektowanych do pracy w standardzie rosyjskiego Uralu i może wymagać dostosowania technicznego w celu użycia różnych beczek. Odbiorcy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej i Iraku nadal konkurują z beczkami rosyjskimi.

Przejęcie Aramco „rozszerzy obecność firmy w systemie rafinacji w Europie poprzez nabycie udziałów w niedawno zmodernizowanej rafinerii” – napisali badacze Bloomberg Salih Yilmas i Rob Bornett w notatce badawczej. Pomoże to „Aramco wzmocnić swoją pozycję w regionie tradycyjnie zdominowanym przez rosyjską ropę”.

Konsorcjum OPEC+ z 23 członkami ograniczyło produkcję, aby wesprzeć rynki ropy od 2020 roku, zmniejszając popyt po tym, jak zakaźne rządy zmusiły rządy do zamknięcia. Teraz, gdy gospodarki odradzają się i handlują powyżej 80 dolarów za baryłkę, grupa stopniowo odwraca te cięcia i wprowadza na rynek więcej ropy.

READ  Polska vs Rosja Zapowiedź, porady i sprzeczności - Sportipedia

Podczas wspólnej pracy nad kontrolą dostaw, konkurencja o klientów jest przedmiotem zainteresowania czołowych światowych producentów. Rosja eksportuje ropę rurociągami do Azji, gdzie konkuruje z beczkami saudyjskimi na największym rynku Aramco.

Europa sprzedaje niewielką część swoich dziennych emisji ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej na rynki światowe. Według danych zebranych przez Bloomberg, eksport do samych Chin stanowi około jednej czwartej z 7 milionów baryłek w Królestwie dziennej sprzedaży ropy naftowej.

Dla porównania Saudyjczycy sprzedają do Polski maksymalnie 337 tys. baryłek ropy dziennie, wynika z raportu Orlana. Dzięki temu Orlen mógł kupować dziennie 100 tys. baryłek saudyjskiej ropy z poprzednich kontraktów. Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że nowa umowa pokryje prawie połowę zapotrzebowania kraju na ropę.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, której Arabia Saudyjska jest największym producentem, zapowiedziała, że ​​będzie kontynuować współpracę z innymi petrostatami w koalicji kierowanej przez Rosję, nawet po zakończeniu obecnej rundy cięć. Panel powiedział również, że jeśli popyt się pogorszy, żadne cięcia produkcji w tym roku nie zostaną odwrócone.

Przy produkcji saudyjskiej przekraczającej 10 milionów baryłek dziennie w zeszłym miesiącu, po raz pierwszy od kwietnia 2020 r., konkurencja o kupujących na całym świecie prawdopodobnie się nasili. Oczekuje się, że członkowie OPEC + zwiększą produkcję w przyszłym miesiącu zgodnie z planami grupy, produkcja w Rosji została zmniejszona ze względu na brak wolnych mocy produkcyjnych, a przyszły wzrost będzie wspierany przez dodatkowe odwierty.

Ostatnim razem saudyjska produkcja była tak wysoka jak teraz, Arabia Saudyjska i Rosja toczyły krótką wojnę cenową, a oba kraje zwiększyły produkcję po rozpadzie poprzedniej współpracy OPEC +.