Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30 proc. rafinerii na wybrzeżu Bałtyku oraz hurtową jednostkę paliwową.
Za pomocą Bloomberg
Wydany 12 stycznia 2022
Umowa Saudi Aramco na dostawy prawie połowy polskiej ropy zapewni mocne podstawy dla największego światowego eksportera ropy w regionie, w którym od dawna dominowali rosyjscy producenci.
Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30% rafinerii na wybrzeżu Bałtyku i cały blok paliwowy. Podpisał również wieloletnią umowę na dostawy z polską rafinerią PKN Orlen SA.
Saudyjski państwowy koncern naftowy zwiększy sprzedaż ropy na rosyjskim podwórku energetycznym, podobnie jak oba kraje, współliderzy koalicji producentów OPEC +, kończą prawie dwuletnie cięcia w produkcji, które początkowo wprowadzali. Zakaźny.
Transakcja może mieć konsekwencje poza Polską, ponieważ rafinerie na Litwie iw Czechach mogłyby wykorzystywać ropę Arlon. Wiele zakładów w Europie Wschodniej jest zaprojektowanych do pracy w standardzie rosyjskiego Uralu i może wymagać dostosowania technicznego w celu użycia różnych beczek. Odbiorcy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej i Iraku nadal konkurują z beczkami rosyjskimi.
Przejęcie Aramco „rozszerzy obecność firmy w europejskim systemie rafinacji o zmodernizowane rafinerie” – napisali badacze Bloomberg Salih Yilmas i Rob Bornett w notatce badawczej. Pomoże to „Aramco wzmocnić swoją pozycję w regionie tradycyjnie zdominowanym przez rosyjską ropę”.
Intensywna konkurencja
Konsorcjum OPEC+ z 23 członkami ograniczyło produkcję, aby wesprzeć rynki ropy od 2020 roku, zmniejszając popyt po tym, jak zakaźne rządy zmusiły rządy do zamknięcia. Teraz, gdy gospodarki odradzają się i handlują powyżej 80 dolarów za baryłkę, grupa stopniowo odwraca te cięcia i wprowadza na rynek więcej ropy.
Podczas wspólnej pracy nad kontrolą dostaw, konkurencja o klientów jest przedmiotem zainteresowania czołowych światowych producentów. Rosja eksportuje ropę rurociągami do Azji, gdzie konkuruje z beczkami saudyjskimi na największym rynku Aramco.
Europa sprzedaje niewielką część swoich dziennych emisji ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej na rynki światowe. Według danych zebranych przez Bloomberg, eksport do samych Chin stanowi około jednej czwartej z 7 milionów baryłek ropy sprzedawanej dziennie w królestwie.
Dla porównania Saudyjczycy sprzedają do Polski maksymalnie 337 tys. baryłek ropy dziennie, wynika z raportu Orlana. Dzięki temu Orlen mógł kupować dziennie 100 tys. baryłek saudyjskiej ropy z poprzednich kontraktów. Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że nowa umowa pokryje prawie połowę zapotrzebowania kraju na ropę.
OPEC + wydanie
Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, której Arabia Saudyjska jest największym producentem, zapowiedziała, że będzie kontynuować współpracę z innymi petrostatami w koalicji kierowanej przez Rosję, nawet po zakończeniu obecnej rundy cięć. Panel powiedział również, że jeśli popyt się pogorszy, żadne cięcia produkcji w tym roku nie zostaną odwrócone.
Po raz pierwszy od kwietnia 2020 r. konkurencja o kupujących na całym świecie prawdopodobnie się nasili, ponieważ produkcja w Arabii Saudyjskiej w zeszłym miesiącu wyniosła ponad 10 milionów baryłek dziennie. Oczekuje się, że członkowie OPEC + zwiększą produkcję w przyszłym miesiącu zgodnie z planami grupy, rosyjska produkcja jest ograniczona przez brak wolnych mocy produkcyjnych, a przyszły wzrost będzie wspierany przez dodatkowe odwierty.
Ostatnim razem produkcja w Arabii Saudyjskiej była tak wysoka, jak obecnie, gdy Arabia Saudyjska i Rosja toczyły krótką wojnę cenową, a oba kraje zwiększyły produkcję po upadku poprzedniej współpracy OPEC +.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce