Słońce ma około 4,6 miliarda lat i astronomowie uważają, że obecnie jest w średnim wieku. W 2018 roku zespół międzynarodowych astronomów powiedział, że najbardziej prawdopodobnym skutkiem śmierci Słońca byłaby mgławica planetarna, świetlista bańka gazu i pyłu.
Ale wcześniej istniały dowody kwestionujące, czy to prawda. Mimo to wielu badaczy zgodziło się, że przed ostatecznym odejściem, za pięć miliardów lat, Słońce zamieni się w czerwonego olbrzyma.
Jądro gwiazdy ma się skurczyć, ale zewnętrzne warstwy rozciągnęłyby się na orbitę Marsa i pochłonęłyby w tym procesie Ziemię, gdyby nadal tam były.
Dowody wskazują, że życie na Ziemi prawie na pewno skończyłoby się wcześniej.
To dlatego, że jasność Słońca wzrasta o około 10% co miliard lat.
Zwiększona jasność spowoduje, że wszystkie ziemskie oceany wyparują, przez co powierzchnia będzie zbyt gorąca, by mogła się uformować woda – podstawa naszej diety.
Ale chociaż naukowcy w pewnym stopniu zgadzają się z okresem czerwonego olbrzyma, niewiele wiadomo o okresie po nim.
Tak było do 2018 roku, kiedy w badaniach wykorzystano modelowanie komputerowe, aby ustalić, że podobnie jak 90 procent innych gwiazd, najbardziej prawdopodobnym wynikiem byłoby skurczenie się Słońca z czerwonego olbrzyma do białego karła, kończące ostatecznie swoje życie jako karzeł. Mgławica planetarna.
Czytaj więcej: Czarne dziury Drogi Mlecznej mogą połknąć Ziemię
Model danych stworzony przez autorów badania przewiduje cykl życia różnych typów gwiazd, aby poznać jasność mgławic planetarnych związanych z różnymi masami gwiazd.
Eksperci mają teraz jasny model do pomiaru naszej największej gwiazdy – Słońca – który pokazuje, że będzie żyła znacznie dłużej niż poprzednie szacunki.
„Mamy teraz nie tylko sposób na zmierzenie obecności gwiazd na przestrzeni kilku miliardów lat w odległych galaktykach, w zakresie, który jest niezwykle trudny do zmierzenia, ale także ustaliliśmy, co zrobi Słońce, gdy umrze” – dodał. Ziegelstra.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków