Anglia strzela zwycięskiego gola w ostatnich chwilach i awansuje na mecz z Hiszpanią w finale Euro 2024

Anglia po raz drugi z rzędu zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Europy, pokonując Holandię 2:1 dzięki zwycięzcy w doliczonym czasie gry zdobytemu przez rezerwowego Olliego Watkinsa.

Watkins, który zastąpił kapitana Harry’ego Kane’a po odważnej decyzji trenera Garetha Southgate’a, odwrócił się i oddał mocny strzał w dolny róg bramki w pierwszej minucie doliczonego czasu gry.

W poniedziałek w Berlinie w finale Anglia zmierzy się z Lamine Yamal i Hiszpanią. Będzie to pierwszy mecz reprezentacji Anglii na obcym terytorium po zdobyciu Pucharu Świata w 1966 roku i pokonaniu Włoch w finale Mistrzostw Europy w 2020 roku – oba razy na stadionie Wembley.

W otwartej pierwszej połowie Harry Kane anulował rzut karny w 18. minucie po tym, jak reprezentacja Holandii objęła prowadzenie po wspaniałej bramce strzelonej przez Xaviego Simonsa w siódmej minucie.

Ollie Watkins świętuje po strzeleniu gola przeciwko Holandii na Euro 2024.

Watkins wystąpił tylko raz na Euro 2024 – jako rezerwowy w meczu fazy grupowej z Danią – więc zaskoczeniem było, że został przedstawiony przez Southgate w najważniejszym dotychczas meczu Anglii.

Ryzyko zadziałało.

Napastnik Aston Villi Watkins, który w zeszłym sezonie zajmował czwarte miejsce na liście najlepszych strzelców Premier League, powiedział: „To niewiarygodne. Czekałem na ten moment od tygodni. Włożyłem wiele wysiłku, aby być tu, gdzie jestem. dzisiaj dostałem szansę i chwyciłem ją obiema rękami.” .

Southgate będzie także zadowolony z faktu, że bramkę strzelił rezerwowy Cole Palmer.

„Powiedziałem Palmerowi: «Wychodzimy na boisko i ustawimy mnie w odpowiednim położeniu»” – powiedział Watkins. „Wiedziałem, że gdy tylko dostanie piłkę, zaraz mi ją poda. Kiedy piłka wpadła w dolny róg boiska, poczułem się najlepiej, jak nigdy dotąd.

Morze pomarańczy ucichło na gigantycznej południowej trybunie stadionu Westfalia. Stadion był domem dla najgłośniejszych holenderskich kibiców, którzy przejęli centrum miasta, a następnie tysiące maszerowały na stadion przed meczem. Policja podała, że ​​w mieście doszło do trzech odrębnych starć pomiędzy kibicami obu krajów.

READ  White Ferns przeciwko Anglii: Amy Jones i Charlie Dean nawiązali rekordową współpracę, która zapewniła im powrót do zwycięstwa

Ta okazja dała poczucie meczu rozgrywanego na holenderskiej ziemi, podczas gdy Anglia, która odrobiła straty, aby awansować w 1/8 finału i ćwierćfinale, stanęła przed trudniejszą konkurencją po tym, jak 21-letni Simons został drugim najmłodszym strzelcem drużyny Holandia w mistrzostwach Europy.

Pomocnik Paris Saint-Germain zdołał wyrwać piłkę Declanowi Rice’owi, po czym rzucił się do przodu i oddał mocny strzał spoza pola karnego w dalszy róg.

Xavi Simons otworzył wynik dla Holandii mocnym strzałem w lewy górny róg.

W porównaniu do 16-letniego Yamala, nowej hiszpańskiej gwiazdy, Simons jest weteranem futbolu, ale to już kolejny przypadek, w którym młody zawodnik zabłysnął na dużej scenie Mistrzostw Europy.

Kane miał wiele wspaniałych chwil na dużych turniejach, a kolejny miał, gdy wykorzystał rzut karny po tym, jak wyciągnięta noga Denzela Dumfriesa zderzyła się ze stopą Kane’a, gdy napastnik Anglii próbował oddać strzał.

Kane został szóstym zawodnikiem, który strzelił trzy gole w turnieju.

Otwarta pierwsza połowa, w której Dumfries i Phil Foden z Anglii strzelali na bramkę, zakończyła się wyrównaną i pełną napięcia drugą połową, w której szanse były ograniczone.

Sędzia anulował bramkę zdobytą przez Bukayo Sakę z powodu spalonego, zanim Kane przeniósł się do Watkinsa, co może być najlepszą decyzją dla Southgate podczas jego ośmioletniej kadencji jako trenera Anglii.

„To będzie niezwykle trudny mecz, naprawdę trudny mecz. Kolejny mecz, który zapisze się w historii” – powiedział Kane o finale z Hiszpanią, który jest powszechnie uważany za najlepszy występ w turnieju jak dotąd.