Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Analizy importu owoców i warzyw • Owoce Orientu

Analizy importu owoców i warzyw • Owoce Orientu

Według analityków EastFruit, pomimo wiodącej na świecie pozycji w eksporcie niektórych owoców i jagód, takich jak świeże jabłka czy mrożone jagody, Polska pozostaje znaczącym importerem netto produktów i może być bardzo atrakcyjnym rynkiem.

Według analityków EastFruit, pomimo wiodącej na świecie pozycji w eksporcie niektórych owoców i jagód, takich jak świeże jabłka czy mrożone jagody, Polska pozostaje znaczącym importerem netto produktów i może być bardzo atrakcyjnym rynkiem.

Ponadto w ciągu ostatnich pięciu lat Polska znacznie zwiększyła import owoców i warzyw. W 2022 roku import produktów do Polski, w tym dywizji orzechów i grzybów, sięgnie 3,8 mld USD. Tymczasem eksport owoców i warzyw wyniósł 3,1 mld USD, a ujemne saldo handlu międzynarodowego zbliżyło się do 700 mln USD.

Oczywiste jest, że Polska jest ogromnym krajem produkcyjno-handlowym. Dla porównania Uzbekistan, największy eksporter w regionie, zarabia na eksporcie 700-800 mln USD rocznie, a Mołdawia tylko 200-220 mln USD. Innymi słowy, wolumen handlu zagranicznego Mołdawii owocami i warzywami jest 20 razy mniejszy niż wolumen handlu zagranicznego Polski.

Nie dziwi więc, że wielu dostawców z Ukrainy, Mołdawii, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Gruzji jest zainteresowanych perspektywami dostarczania swoich produktów na rynek polski i możliwościami tego rynku. Dlatego analitycy EastFruit postanowili pokazać strukturę i trendy importu owoców i warzyw w tym kraju.

Jakie warzywa i owoce importuje Polska?

Podobnie jak w przypadku większości innych krajów półkuli północnej, głównym przedmiotem importu Polski jest banan, co stanowi około 9% wartości importu. wszyscy owoce cytrusowe Stanowią one około 13% importu, aw sumie te dwie kategorie owoców, które nie są uprawiane w Polsce ze względu na ograniczenia klimatyczne, stanowią 22% importu.

pomidory Zajmuje trzecie miejsce pod względem importu w polskim sektorze owocowo-warzywnym i odpowiada za kolejne 9% – tuż za bananami.

Ciekawe, że Polska, jako jeden z największych światowych eksporterów Mrożone owoce i warzywa, jest również bardzo dużym importerem tych produktów. Polska kupuje mrożone jagody głównie na Ukrainie, a następnie odsprzedaje je do innych krajów świata po ich wypolerowaniu, co pozwala polskim kupcom pozostać „na rynku” nawet pomimo problemu niskiej produkcji krajowej.

READ  Ruben Goossens i Antonio Rudiger reagują na porażkę Niemiec z Polską

Uczestniczyć w jagoda Warto również zaznaczyć, że znajduje się ona w pierwszej 6-tce importowanych produktów, ponieważ Polska jest znaczącym producentem i eksporterem tej soczystej jagody. Najwyraźniej lokalni konsumenci pokochali jagody i teraz kupują je przez cały rok, a nie tylko w lipcu i październiku, kiedy na rynku dostępne są borówki z lokalnych upraw.

Zajmuje ważne miejsce w polskim imporcie winogrona stołoweCo stanowi 5% importu wszystkich owoców i warzyw. Mołdawia już eksportuje do Polski bardzo dużo winogron, a obroty handlowe stale rosną.

Inne ważne owoce i warzywa, które Polska importuje w dużych ilościach to: Ogórki szklarniowe, papryka, melony, melony, brzoskwinie, nektarynki, awokado, mrożone warzywa, suszona cebula, świeże truskawki, kiwi, brokuły, świeży kalafior.

Najszybciej rośnie import warzyw i owoców na polski rynek?

W ciągu ostatnich pięciu lat największy wzrost importu spośród 10 największych centrów importowych polskiego handlu owocami i warzywami odnotowano w przypadku świeżych pomidorów szklarniowych, borówek amerykańskich i mrożonych jagód.

Import borówek w tym okresie wzrósł 4,7 razy lub 107 milionów dolarów, import mrożonych jagód – 3,7 razy lub 92 miliony dolarów, import pomidorów – o 65% lub 132 miliony dolarów.

Nie ma spadku importu w pierwszej dziesiątce dla żadnej pozycji, ale nie można zapominać, że w latach 2020-2022 nastąpił znaczny wzrost globalnej inflacji, co również mogło zawyżać te liczby.

Poza pierwszą dziesiątką zwraca uwagę wzrost importu arbuzów – ponad 2-krotny w ciągu 5 lat na kwotę 49 mln USD. Import ogórków wzrósł o 70% lub 43 mln USD, import innych warzyw wzrósł 4-krotnie lub o 57 mln USD, a być może przede wszystkim w sektorze świeżych ziół import cebuli wzrósł 6-krotnie lub o 51 mln USD. Jednak import cebuli do Polski podlega częstym i gwałtownym wahaniom – czasami spada niemal do zera, więc nie warto wyciągać daleko idących wniosków na temat tego trendu. Odnotowujemy również gwałtowny wzrost importu świeżych i mrożonych truskawek do Polski.

READ  Ten nadmorski dom o powierzchni 968 stóp kwadratowych w Polsce jest pełen kolorowych niespodzianek

Co kraje EastFruit mogą zrobić dla Polski?

Kraje Azji Środkowej, takie jak Uzbekistan i Tadżykistan, mogą skorzystać z dobrodziejstw klimatu i zaopatrywać polski rynek w świeże warzywa, owoce i jagody poza sezonem. Aby to zrobić, muszą bardzo dobrze pracować nad logistyką, jakością produktów i bezpieczeństwem.

Naszym zdaniem mrożone jagody, owoce i warzywa mogą być najciekawszą częścią eksportu z Azji Centralnej do Polski. W Uzbekistanie powstały już duże możliwości zamrażania owoców i warzyw, ale potrzebne są znaczne wysiłki w celu poprawy jakości surowców i gotowych produktów, a także zapewnienia zgodności z normami bezpieczeństwa produktów.

To samo dotyczy możliwości eksportowych z Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. Możliwości te są już aktywnie wykorzystywane, ponieważ Polska jest największym importerem ukraińskich mrożonych owoców i jagód, ale zawsze istnieje możliwość dalszego wzmocnienia wymiany handlowej.

Borówka z Gruzji może znaleźć doskonałe miejsce na polskim rynku: pod koniec sezonu hiszpańskiego i przed rozpoczęciem sezonu ukraińskiego. Podobnie świeża borówka ukraińska i mołdawska mogą pojawić się w Polsce na około 10 dni przed zbiorami w Polsce i tę szansę można wykorzystać.

Biorąc pod uwagę niedobór siły roboczej w Polsce, można spodziewać się nowych możliwości eksportu do tego kraju szeregu świeżych jagód, głównie z Ukrainy i Mołdawii, które mogą zapewnić szybką i niedrogą logistykę do Polski.

Mołdawia eksportuje już do Polski dużo winogron stołowych. Podaż może wzrosnąć, jeśli rozwinie się produkcja odmian bezpestkowych, na które będzie większy popyt niż na odmianę mołdawską. Możemy również rozważyć dostawy z Azji Centralnej w przypadku poprawy sytuacji ze składem odmianowym.

Również bardzo wczesna dostawa melonów i melonów do Polski może być bardzo interesująca. Tę część już „zobaczyli” dostawcy z Maroka, którzy w bardzo szybkim tempie zwiększają eksport do krajów UE. Dlatego rolnicy z Uzbekistanu i Tadżykistanu muszą przede wszystkim przestudiować doświadczenia tego kraju, bo ich logistyka będzie bardzo kosztowna, a oni muszą oferować produkt konkurencyjny jakościowo. Duże pytania budzą rodzaje melonów i melonów uprawianych w Azji Środkowej, ponieważ owoce te nie zawsze spełniają oczekiwania konsumentów w Polsce.

READ  Polska usuwa kontrowersyjny organ prawny potępiony przez UE | Polska

Pierwsza część upraw owoców pestkowych, takich jak morele, wiśnie, brzoskwinie, nektarynki i śliwki, może być również interesująca, ale dostawcy muszą nauczyć się, jak uprawiać produkty, które mogą konkurować z tureckimi pod względem jakości i kalibru. a wczesna czereśnia w Azji Środkowej, jak wiemy, ma bardzo mały kaliber, jak pokazano na przykład w ten film.

Jak pokazuje doświadczenie, okresowo, mniej więcej raz na 4-5 lat, może być dobra okazja do eksportu cebuli z Uzbekistanu i Tadżykistanu do Polski. Jednak zdecydowanie nie warto na to stawiać. A w tym roku Uzbekistan i Tadżykistan całkowicie zakazały eksportu w szczytowym okresie popytu na cebulę w Polsce, choć mogły na tym nieźle zarobić.

Nie można wykluczyć możliwości eksportu do Polski zwłaszcza wczesnego świeżego kalafiora i brokuła. Co prawda nie będzie tu łatwo sprostać wymogom logistycznym i jakościowym, ale nie ma w tym nic niemożliwego, pod warunkiem, że zagwarantowana jest konkurencyjna cena, a oba kraje mają znaczną przewagę w kosztach pracy nad Polską.

wschodni owoc


Korzystanie z materiałów witryny jest bezpłatne, jeśli istnieje bezpośrednie hiperłącze, otwarte dla wyszukiwarek, do określonej publikacji East-Fruit.com.