Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Analizy importowe owoców i warzyw

Analizy importowe owoców i warzyw

Według analityków EastFruit, pomimo wiodącej na świecie pozycji w eksporcie niektórych owoców i jagód, takich jak świeże jabłka czy mrożone jagody, Polska pozostaje znaczącym importerem netto produktów i może być bardzo atrakcyjnym rynkiem.

Według analityków EastFruit, pomimo wiodącej na świecie pozycji w eksporcie niektórych owoców i jagód, takich jak świeże jabłka czy mrożone jagody, Polska pozostaje znaczącym importerem netto produktów i może być bardzo atrakcyjnym rynkiem.

Ponadto w ciągu ostatnich pięciu lat Polska znacznie zwiększyła import owoców i warzyw. W 2022 roku import produktów do Polski, w tym dywizji orzechów i grzybów, sięgnie 3,8 mld USD. Tymczasem eksport owoców i warzyw wyniósł 3,1 mld USD, a ujemne saldo handlu międzynarodowego zbliżyło się do 700 mln USD.

Oczywiste jest, że Polska jest ogromnym krajem handlu towarami. Dla porównania Uzbekistan, największy eksporter w regionie, zarabia na eksporcie 700-800 mln USD rocznie, a Mołdawia tylko 200-220 mln USD. Innymi słowy, wolumen handlu zagranicznego Mołdawii owocami i warzywami jest 20 razy mniejszy niż wolumen handlu zagranicznego Polski.

Nie dziwi więc, że wielu dostawców z Ukrainy, Mołdawii, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Gruzji jest zainteresowanych perspektywami dostarczania swoich produktów na rynek polski i możliwościami tego rynku. Dlatego analitycy EastFruit postanowili pokazać strukturę i trendy importu owoców i warzyw w tym kraju.

Jakie warzywa i owoce importuje Polska?
Podobnie jak większość innych krajów półkuli północnej, głównym przedmiotem importu Polski są banany, które stanowią około 9% wartości importu. Wszystkie owoce cytrusowe stanowią około 13% importu, a generalnie te dwie kategorie owoców, które nie są uprawiane w Polsce ze względu na ograniczenia klimatyczne, stanowią 22% importu.

Pomidory są trzecim co do wielkości importem w polskim sektorze owocowo-warzywnym i stanowią kolejne 9% – tuż za bananami.

Co ciekawe, Polska, będąc jednym z największych na świecie eksporterów mrożonych owoców i warzyw, jest jednocześnie bardzo dużym importerem tych produktów. Polska kupuje mrożone jagody głównie na Ukrainie, a następnie odsprzedaje je do innych krajów świata po ich wypolerowaniu, co pozwala polskim kupcom pozostać „na rynku” nawet pomimo problemu niskiej produkcji krajowej.

READ  Plan międzynarodowy (marzec 2021)

Należy również zauważyć, że borówka znajduje się w pierwszej 6-tce importowanych produktów, ponieważ Polska jest znaczącym producentem i eksporterem tej soczystej jagody. Najwyraźniej lokalni konsumenci pokochali jagody i teraz kupują je przez cały rok, a nie tylko w lipcu i październiku, kiedy na rynku dostępne są lokalnie uprawiane borówki.

po więcej informacji: East-fruit.com